Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Helyettesítéses integrálnál...

Helyettesítéses integrálnál itt mi a hiba?

Figyelt kérdés

Gyakorlok, és egyik feladatnál nem igazán az jött ki, mint ami kéne.

Integrál 0tól 2ig = 1/sqrt(x), dx

Én itt azt mondtam, hogy:

t=sqrt(x)

x=t^2

dx=2t dt

Ha x=0 -> t=0;

Ha x=2 ->t=4;

Új integrálom meg:Integrál 0tól 4ig= (2t)/t dt lett; t kiesett és nem igazán kellett volna kiesnie.


(A fő feladat igazából az, hogy konvergens-e ez az integrál, ha arra van valami rávezető info (vagy megoldás, ha tanulok belőle), akkor az is jöhet :c)



2018. dec. 13. 19:02
 1/7 A kérdező kommentje:
Egyébként rájöttem, hogy van egy sokkal egyszerűbb mód, hogy felírom úgy, hogy x a -1/2 -iken, aztán meg simán ki jön a primitív függvény, de utána nem értem pontosan, hogy hogyan kéne megnézni a konvergenciáját.
2018. dec. 13. 19:08
 2/7 A kérdező kommentje:
+ És a kérdés konkrétan arra utal, hogy ez így "miért" nem jó.
2018. dec. 13. 19:08
 3/7 Angelo84 ***** válasza:

rosszul írtad át a határokat

ha x=2, akkor t^2=2, vagyis t=sqrt(2)

2018. dec. 13. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Angelo84 ***** válasza:

vagy amit már útközben írtál, egyszerűbb a primitív fv. megtalálása.

ne haragudj, a konvergenciavizsgálatot meghagynám másnak, bízunk benne, valaki érkezik, és szépen elmeséli.

2018. dec. 13. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A konvergenciavizsgálatnál mi okozza a gondot, ha megvan a primitív függvény? Az, hogy hiába írhatunk a primitív függvényben x helyére 0-t, ha az eredeti függvényben ezt nem tehetjük meg (mivel akkor ott nem integrálható).

Azt könnyen ki tudjuk számolni, hogy

int(1/sqrt(x))dx, ahol 1<=x<=2. Meg akkor is, ha 0,5<=x<=2. Meg akkor is, ha 0,00000000001<=x<=2. Ezt fogjuk kihasználni;

int(1/sqrt(x))dx, ahol t<=x<=2, ahol t->0. Ahogy szoktuk, számítsuk ki az integrált: 2*sqrt(2)-2*sqrt(t), és ennek kell a határértéke t->0-ra. Mivel 2*sqrt(0)=0, ezért az eredmény 2*sqrt(2) lesz, ez pedig véges.

Ezt szoktuk improprius integrálnak nevezni, bár itt nem volt túl nehéz dolgunk.

2018. dec. 13. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Átszámolgattam és igazából ugyanaz fog kijönni helyettesítésesnél, nem baj, hogy kiesett hiszen utána a primitív függvényem 2t lesz ami ugye 2sqrt(x), tehát, mint másik módszerrel.

Igen azt a határt benéztem :D


Most már csak arra kell rájönni, hogy konvergens-e :D

2018. dec. 13. 19:26
 7/7 A kérdező kommentje:

Óóh hogy csak ennyi.

Köszönöm a válaszokat.

2018. dec. 13. 19:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!