RLC körben hogyan kapom meg a valamelyik alkatrészen eső feszültséget?


Egy soros RLC kört 1,2 V effektív feszültségű generátorra kapcsolunk. Mekkora az ellenálláson eső feszültség effektív értéke, ha R=508 Ω, XL=696 Ω és XC= 389 Ω?

Nem is csak az ellenálláséra vagyok kíváncsi, hanem bármelyikére.


2018. dec. 17. 18:59
 1/6 anonim ***** válasza:
Kiszámítod az eredő ellenállást, abból az áramot. Onnantól pedig a feszültségosztó képletével kapod a feszültségeket.
2018. dec. 17. 19:15
 2/6 anonim ***** válasza:

Hát lehet így kerülő úton is, de a feszültségosztó képlete pont ezt a gondolatmenetet követve készült, szóval lehet közvetlenül is alkalmazni.

Csak ugye vagy fazorokkal dolgozunk, vagy derékszögű háromszögekkel, elvégre ez nem egyenfeszültség.

2018. dec. 17. 22:15
 3/6 anonim ***** válasza:

Nyilván felírható a feszültségosztó képlete közvetlenül is, de abban az egyik szorzótényező maga az áram lesz.

De attól tartok, ezek még azt sem tudják mi az a feszültségosztó, nemhogy fazorábra. Még a komplex forgóvektorokat sem értik, szóval nem tudom mit várjon el az ember ezektől.

2018. dec. 17. 22:36
 4/6 anonim ***** válasza:

"abban az egyik szorzótényező maga az áram lesz"

Abban csupa impedancia szerepel, már arról nem is beszélve, hogy nincs "egyik" szorzótényező.

2018. dec. 18. 11:59
 5/6 anonim ***** válasza:

Az eredő ellenállás (impedancia)


Z=sqrt[R^2+(XL-XC)^2]=593,6 Ω.


Az átfolyó áram I=U/Z=2,02 mA.


Az ellenálláson eső feszültség: UR=I*R=1,03 V.

2018. dec. 18. 13:02
 6/6 anonim ***** válasza:
...aminek szöge a tápfeszültséghez képest...
2018. dec. 18. 16:10