1. Mennyi energiát ad le 10kg 50°C-os víz, ha 0°C-ra hűl le? 2. Mennyi energiát ad le 10kg 50°C-os víz, ha 0°C-os jéggé fagy? 3. Mennyi energiát ad le 10kg 50°C-os víz, ha -10°C-os jéggé fagy?

Valaki tudna nekem segíteni? 😌

2019. jan. 17. 18:02
 1/2 anonim ***** válasza:

ΔE = c * m * ΔT

c: fajhő (táblázatból kikeresni)

m: tömeg

ΔT: hőmérsékletváltozás

Ez halmazállapot-változás nélküli változásokra érvényes. Fagyás esetében a tömeg és az olvadáshő szorzata adja az energiaváltozást.

2019. jan. 17. 18:14
 2/2 anonim ***** válasza:

Ahogy az első válaszoló is írta:

1. kérdés: (nincs halmazállapotváltozás)

Q1 = Cvíz *m*ΔT = 4,2 kJ/(kg* °C) * 10 kg * 50 °C = 2100 kJ

2. kérdés:

a lehűlés során felszabadult energiát meghatároztuk az első kérdésben, ehhez kell hozzáadni a fagyás során felszabaduló energiát (ez az olvadáshő és tömeg szorzata)

Q2 = Q1 + (Lf * m) = 2100 kJ + (334,5 kJ/kg * 10 kg) =

5445 kJ

3. kérdés: az első két energiához hozzáadjuk a jég fajhőjével számolva az újabb 10 fokos lehűlést:

Q3 = Q1 + Q2 + Cjég * m *ΔT = 5445 kJ + (2,1 kJ/(kg*°C) *10 kg * 10 °C) = 5655 kJ

2019. jan. 17. 20:54