Mennyi a golyó sebessége és keringési ideje?


Egy félgömb alakú habverőtál belső sugara K = 0,2 m. Belülről a falához szorított golyót úgy lökjük meg a fal mentén vízszintes irányban, hogy az a tál aljától számított h = 0,1 m magasan levő vízszintes körpályán egyenletes körmozgást végezzen (a súrlódástól tekintsünk el).


Levezetésben ha valaki segítene megköszönném!


2019. febr. 2. 23:54
 1/6 anonim ***** válasza:
Rajzold fel az erőket.
2019. febr. 3. 00:55
 2/6 anonim ***** válasza:
Kb. eddig jutottál?
2019. febr. 3. 01:31
 3/6 anonim ***** válasza:
(..Mármint ez a kérdezőnek szólt.)
2019. febr. 3. 01:32
 4/6 anonim ***** válasza:

1. kiszámolod a golyó körpályájának sugarát. (Pitagorasz-tétellel)


2. A súlyerőt ismered, a kényszererő merőleges a felületre (azaz az előbbi háromszög átfogója irányába hat), és akkora, hogy a kettő eredője pont vízszintes legyen - ez utóbbit kell kiszámolni (szögfügvényekkel), ez lesz a centripetális erő.


3. Kiszámolod, mekkora a v sebesség, hogy az F=v^2/r egyenlőség teljesüljön (egyenletrendezéssel)


4. Kiszámolod a kör kerületét és az előbb kiszámolt sebesség ismeretében a keringési időt.

2019. febr. 3. 09:05
 5/6 anonim ***** válasza:

"A súlyerőt ismered, a kényszererő merőleges a felületre "


A súlyerőt nem ismeri, mivel nincs megadva a tömeg. Valójában nem is kell, mert a gyorsulások egyenlőségéből számolhat.

A kényszererő pedig helyesebben az adott pontban az érintősíkra merőleges, és a virtuális teljesítménye zérus.


"Kiszámolod, mekkora a v sebesség, hogy az F=v^2/r egyenlőség teljesüljön (egyenletrendezéssel)"


Nem jó a dimenzió! Kell a tömeggel való szorzás: F=m*v^2/r.

Vagy mint korábban mondtam, a gyorsulásból számol. a=v^2/r.

2019. febr. 3. 12:37
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem kellenek szögfüggvények, egyszerű arányokból ki fog jönni, hasonló háromszögekből.
2019. febr. 3. 16:04