Jól számoltam a matek házimban?


Sziasztok. Kaptam egy ilyen "kötelező kiselőadást" matekból. Kijött valamilyen eredmény, de nemtudom, hogy jó-e. Segítenétek?

A feladatban az van, hogy van egy téglatest alakú doboz, amelynek egy csúcsból induló éleinek aránya 1:2:3. Ez a doboz körbe van kötve egy szalaggal (mint egy ajándékdoboz, remélem tudjátok mire gondolok). A szalag hossza 2,3 m, ebből a masni és a megkötés 62 cm. A doboz felszínét kell kiszámolni. Én úgy kezdtem, hogy a 2,3 m-ből (230 cm) kivontam a 62 cm-et, ami 168 cm lett. Ezt elosztottam 3-mal, ami 56. Szerintem az arányból az 1 az 56 cm, a 3 a 168 cm, tehát már csak 2-vel kell megszoroznom, ami 112 cm. Ezután ezzel a 3 adattal elkezdtem kiszámolni a téglatest felszínét, és 68992 cm2 jött ki. (689,92 m2) Jól számoltam?



2019. febr. 11. 17:08
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem jó!

Amikor a 168-t felbontod 1:2:3 arányban, akkor 6-tal kell elosztanod, tehát 1 egység 28 cm lesz.

2019. febr. 11. 17:22
 2/9 anonim ***** válasza:

Legyen a téglatest legkisebb oldala x, ekkor a további két oldal 2x és 3x.

Ha minden oldal át van kötve, akkor a szalag hossza:


h=2*(x+2x)+2*(x+3x)+2*(2x+3x)


h=24x, ebből x=h/24. Innen minden számolható már.


A felszín: F=2*(x*2x+x*3x+2x*3x)=11*x^2


F=11*(h/24)^2=11*h^2/24^2=11*h^2/(4*12^2)=(11/(4*144))*h^2


F=(11/576)*h^2. EZ a végképlet, fejben nem számolom tovább.

2019. febr. 11. 17:29
 3/9 anonim ***** válasza:


[link]

Ha úgy gondolod a körbekötést, mint linken látszik, akkor valami olyasmi a megoldás, hogy legyen a legrövidebb él hossza x.


Az ábra alapján 3 lehetőség van, hogy a téglatest melyik négy lapja nincs körbekötve (ugye nyilván a masni lapjával szomszédosak, ami 6-féle lehet, de hát a téglatest bármelyik lapokkal párhuzamos felező síkjára tükrös, így ez lényegében 6/2 = 3 lehetőség).


A szalagnak három része van: a masni, ami M = 62 cm hosszú, aztán az egyik, majd a másik körbekötés. A körbekötések hossza lehet

K1 = x + 2*x + x + 2*x = 6*x,

K2 = 2*x + 3*x + 2*x + 3*x = 10*x,

K3 = 3*x + x + 3*x + x = 8*x,

ezek közül ki kell hagyni az egyiket, így ha a szalag hossza L = 230 cm, akkor van három lehetőség és három megoldás:

1) L = M + K2 + K3 = M + 18*x1, x1 = (L – M)/18 = 28/3 cm,

2) L = M + K3 + K1 = M + 14*x2, x2 = (L – M)/14 = 12 cm,

3) L = M + K1 + K2 = M + 16*x3, x3 = (L – M)/16 = 21/2 cm.


A felszín ugye

F = 2*(x*2*x + x*3*x + 2*x*3*x) = 22*x^2, tehát a végeredmény

F1 = 22*x1^2 = 22*(28/3 cm)^2 = 17248/9 cm^2 ≈ 1916,4 cm^2,

F2 = 22*x2^2 = 22*(12 cm)^2 = 3168 cm^2,

F3 = 22*x3^2 = 22*(21/2 cm)^2 = 2425,5 cm^2.


Ha specifikálva volt valahogy, hogy melyik lapon helyezkedik el a masni, akkor az alapján ki tudod találni, hogy melyik a neked jó végeredmény.


Az ábra stimmel, így gondoltad a feladatot?

2019. febr. 11. 18:06
 4/9 anonim ***** válasza:

Illetve nem túl nagy kitérő, de ha mind a három „téglatestkerület” egyszeresen van körbe kötve (amit hirtelen nem látom, hogyan kell megoldani a valóságban egy darab szalaggal), akkor

L = M + K1 + K2 + K3 = M + 24*x,

x = (L – M)/24 = 7 cm,

F = 22*(7 cm)^2 = 1078 cm^2.

2019. febr. 11. 18:13
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Szerintem az 1078 négyzentcentiméter lesz a jó, ugyanis a kettes és a hármas válaszoló is írt ilyen megoldást.

Illetve 3-mas! Kíváncsiságból utánanéztem, és lehetséges 1 szalaggal körbekötni :D

[link]

2019. febr. 11. 18:31
 6/9 anonim ***** válasza:
(((Igen, de ami a videón van, az ugyanúgy csak 2 körbekötés, mint a linkemen szereplő ábrán, ami alapján megoldottam a feladatot. De végső soron te tudod, a te feladatod, a te kiselőadásod is, nekem mindegy. :) )))
2019. febr. 11. 19:02
 7/9 anonim ***** válasza:

Hát igen, a videón is az egyik bekötés hiányzik. De

egyébként körbeköthető egy szalaggal az egész, úgy ahogy én számoltam. Ha az egyik kötés hiányzik, akkor valóban esetszétválasztás szerint kell számolni.

2019. febr. 11. 21:10
 8/9 anonim ***** válasza:

Akiknek olyan a fétise…


Ha a téglatest egy csúcsba futó éleinek aránya λ1:λ2:λ3, a szalag és a masni plusz megkötés hosszának különbsége pedig D, akkor a végeredmény

Fi = (λ1*λ2 + λ2*λ3 + λ3*λ1)/(λ1 + λ2 + λ3 + λi)^2 * D^2/2,

ahol i az 1, 2, 3 indexek valamelyike, ha a szokásos módon csomagolunk, és csak a téglatest két szemközti lapját keresztezi duplán a szalag; valamint

Fö = (λ1*λ2 + λ2*λ3 + λ3*λ1)/(λ1 + λ2 + λ3)^2 * D^2/8,

ha az összes lapot duplán keresztezi. Kicsit játszottam, és tényleg egyszerűen megoldható ez utóbbi is, de nem véletlen, hogy nem így szokás csomagolni. (Ugye egyrészt a cél a fedőlap lefogása 4 oldalon, így felesleges; másrészt így a doboz egyik oldalán is lesz egy keresztezés, amit nem takar masni, tehát kevésbé esztétikus.)


(((17:29, valaki egyszer nagyon kikapott valakitől, hogy a felszínt nem matematikai értelemben használta, szóval talán jobb, ha szólok, hogy a poliédereknek nem oldalai vannak, mint a sokszögeknek, hanem élei és lapjai. Te az 'oldal'-t használtad mindkettőre, ami félreértéshez vezethet, és néha a matektanár is hárplis miatta.)))

2019. febr. 13. 10:58
 9/9 anonim ***** válasza:

"a poliédereknek nem oldalai vannak, mint a sokszögeknek, hanem élei és lapjai. Te az 'oldal'-t használtad mindkettőre, ami félreértéshez vezethet"


Nem használtam mindkettőre, csak az élekre, hiszen az élek egyébként is tekinthetőek úgy, mint a poliédert határoló síkidomok oldalai.

2019. febr. 13. 12:43