Egy derékszögű háromszögben befogók aránya 5:3 Az átfogóhoz a hozzá tartozó magasság az átfogót két olyan szakaszra osztja amelyek közül az egyik 4cm rel hosszabb mint a másik. Számítsuk ki az átfogó és átfogóhoz tartozó magasság hosszát.



2,Egy derékszögű háromszög átfogoját a hozzá tartozó magasság negyedeli. A rövidebb befogó az átfogónál 4cm rel rövidebb. Mekkorák az oldali és szögei?



3,egy derékszögű háromszögben a két befogó hosszának aránya 1:2 továbbá a kerület és terület mérőszámai egyenlők. Határozzuk meg az átfigóhoz tartozó magasság hosszának értékét.



A megoldásokat szeretném tudni ezekre a feladatokra. Akárki tudna segíteni válaszával, annak nagyon hálás lennék.



2019. márc. 20. 23:50
 1/3 anonim ***** válasza:

A jelölések a feladatokban

a, b - a háromszög befogói

c - a háromszög átfogója

p, q - a magasság által felosztott átfogó részei

p - a rövidebb

q - a hosszabbik befogó vetülete

α, ß - a háromszög hegyesszögei

Ezeken kivül mivel derékszögű háromszögről van szó - mindegyik feladatnál érvényes a Pitagorász-tétel

a² + b² = c²


1. feladat

b/a = 5/3

q - p = 4

c, m = ?

*********

Mivel a keresett adatok kiszámításához

c = p + q

m² = p*q

az átfogó szeleteire van szükség, ezekre kell alkalmas összefüggéseket találni. A különbségük ismert, egy továbbihoz a befogó-tételt lehet elővenni.

A két befogóra felírva

c*p = a²

c*q = b²

majd a másodikat elosztva az elsővel kapjuk

q/p = b²/a²

A jobb oldal ismert, így van két egyenletünk

q - p = 4

q/p = 25/9

amikből a p és q egyszerűen meghatározható.

Aztán a

c = p + q

és

m² = p*q

egyenlekbe behelyettesítve kész a feladat megoldása.

******************************************************************************


2. feladat

p/q = 1/3

a = c - 4

a, b, c, α = ?

**************

Itt az oldalakat keressük, ehhez kell alkalmas összefüggéseket összeszedni.

Az egyik a második egyenletből átrendezéssel

c = a + 4

Egy másodikhoz megint a befogó-tételt vesszük elő, amiből

p/q = a²/b² = 1/3

A jobb oldali egyenlőségből

a/b = 1/√3


Kis kitérő:

Ebből azonnal adódik a keresett szög:

tgα = a/b = 1/√3

ebből

α = 30°

=====


Vissza az oldalakhoz.

A befogók hányadosából az egyik

b = a√3

c = a + 4 a másik.

Jön a Pitagorász-tétel

a² + b² = c²

a megfelelő behelyettesítéssel

a² + (a√3)² = (a + 4)²

Itt már csak egy ismeretlen van és a műveletek elvégzése után egy másodfokú egyenletet kapunk,

3a² - 8a - 16 = 0

melynek az érvényes megoldása

a = 4

Ezután a másik befogó egy szorzással, az átfogó egy összadással adódik.

A szögek kiszámítása nem lehet gond.

******************************************************************************


3. feladat

a/b = 1/2

K = T

m = ?

**********

A megoldás képlete

m² = p*q

vagyis a magasság által felosztott átfogó szeleteire van szükség.

A rendelkezésre álló eszközkészlet a háromszög oldalaiból áll, ezekkel kell dolgoznunk.

Lássuk a megadott összefüggéseket.

Az elsőből

b = 2a

A másodikat kifejtve

2(a + b) = a*b

Két egyenlet a két ismeretlenhez, nincs gond.

Az elsőt a másodikba behelyettesítve, a műveletek elvégzése után meglesz az egyik befogó (a), a másik ennek kétszerese (b = 2a), az átfogó pedig a Pitagorász-tétellel adódik.

Teljes az eszközkészlet (a, b, c), hogyan tovább?

Előkapjuk az adu-ászt, bevetjük befogó-tételt!

p/q = a²/b² = 1/4

ebből

p/q = 1/4

p + q = c (amit fenntebb kiszámoltunk)

Az elsőből

q = 4p

ezt a másodikba behelyettesítve megkapjuk az egyik, majd egy szorzással a másik átfogószelet értékét.

Ezután már csak be kell helyettesíteni az

m² = p*q

egyenletbe, és készen vagyunk! Lehet örülni! :-)

2019. márc. 22. 02:04
 2/3 anonim ***** válasza:

A 3. feladat megoldása teljesen rossz! Fogalmam sincs, miért ruháztam fel a háromszöget egy téglalap kerületével??? :-) Kis rövidzárlat...

De sebaj, itt a javított változat.


3. feladat

a/b = 1/2

K = T

m = ?

**********

Először tanácstalanság, de behatóbb vizsgálat után feltünik némi fény az alagút végén.

Először is az a/b arány. Ez felfogható úgy is, mint a kisebbik szög tangense:

a/b = tgα = 1/2. Szögekkel kellene talán operálni?

Aztán kellene olyan összefüggés, amiben a magasság szerepel. Kis gondolkodás után beugrik, hogy van ilyen, mégpedig a terület: c*m/2!

Hogy néz ki ezzel a K = T egyenlet?

a + b + c = c*m/2

Megvan a magasság, osszuk el mindkét oldalt 'c'-vel, hogy egyedül legyen

a/c + b/c + 1 = m/2


Megjegyzés

Ha befogókkal felírt terület képletet használjuk

a + b + c = ab/2

és mindkét oldalt elosztjuk 'c'-vel

a/c + b/c + 1 = ab/(2c)

a jobb oldalon megjelenő ab/c mennyiség a magassággal egyenlő,

a/c + b/c + 1 = m/2

vagyis ugyanazt kapjuk.


Alakul, de lesz ez jobb is.

Átrendezve

a/c + b/c = m/2 - 1

A két tört az ismert tangenű szög további szögfüggvényei, éspedig

a/c = sinα

b/c = cosα

így

sinα + cosα = m/2 - 1

Már csak tangens-álruhába kellene öltöztetni őket.

Ha kiemelek cosα-t

cosα(tgα + 1) = m/2 - 1

A cos kicsit macerásabb, mert

cosα = 1/√(1 + tg²α)

ezzel lesz

(tgα + 1)/√(1 + tg²α) = m/2 - 1

A bal oldalon minden ismert, be lehet helyettesíteni az átláthatóság végett

A műveletek elvégzése után

3/√5 = m/2 - 1

És most már átszakíthatjuk a célszalagot

m = 2(3/√5 + 1)

Némi sminkeléssel (gyöktelenítés) után ez forma adódik

m = (6√5 + 10)/5

=============


Egy kis szorgalmi.

Miután tudjuk, mi tartja sátrat, lássuk mekkora a padló meg a tető.:-)


p = m*tgα

p m/2


q = m/tgα

q = 2m


c = p + q = m/2 + 2m

c = 5m/2


a² = c*p = 5m/2 * m/2

a = (m√5)/2


b² = c*q = (5m/2)*(2m)

b = m√5


Itt a vége, remélem most sikerült koncentrálnom.


Még valami:

Ezeknek a feladatoknak többféle megoldása lehet, az enyém csak egy ezek közül. Bármilyen más ötletre vevő vagyok. :-)


DeeDee

***********

2019. márc. 23. 00:35
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszod, és a sok fáradozásodat. Csak nekem egy gondom van ezzel az egésszel, az hogy még így sem vagyok képes megérteni, mivel sík buta vagyok matekbol, szoval körülbelül amit leirtál az nekem egy teljesen más nyelvezet probáltam kibogozni hogy akkor hogy is lehetne akkor megoldani az eredményekkel de nem sikerült sajnos. Mivel te a menetét írtad le, én meg egyszerűen képtelen vagyok megérteni hogy milyen számokat kell beilleszteni, ha eggyáltalán lehet bele illeszteni. Fogalmam sincs az egészhez. De tényleg hálás vagyok amiért megoldottad.
2019. márc. 23. 21:52