Egy sátortábor közepén álló rúdra egy elemmel működő, nagy fényű ledes lámpát akasztanak fel. A lámpa fénykúpjának a kúp csúcsánál lévő szöge derékszög. A gyerekek az esti játék után a rúd 2,5 méter sugarú környezetében elhagytak néhány pingponglabdát. Milyen magasra kell akasztani a lámpát, hogy az a labdákat megvilágítsa?

2019. ápr. 1. 16:53
 1/3 anonim ***** válasza:
A tököm se matekoznak, megfognám a lámpát a kezemben és keresgélném a labdákat.
2019. ápr. 1. 17:15
 2/3 A kérdező kommentje:
Hát ezzel teljes mértékben egyetértek!!!!
2019. ápr. 1. 17:19
 3/3 anonim ***** válasza:

Azt el tudjátok -e képzelni, hogyha egy egyenlőszárú derékszögű háromszöget a szimmetriatengelyénél fogva feleztek, akkor két új egyenlőszárú derékszöget kaptok?


Mert ebből következik hogy a keresett magasság egyenlő a sugárral. (H=R).


Másrészt számolással Pedig ez csak két Pitagorasz-tétel ugye tudjátok?


A kúp alkotót jelölje 'a' a sugarat pedig 'R'


Ekkor a^2+a^2=(2R)^2 amiből a^2=2*R^2


Másrészt a keresett magasság legyen H, így írható hogy:


H^2+R^2=a^2.


Mivel a^2 fentebbről már megvan, ezt visszaírjuk a jobb oldalra:


H^2+R^2=2*R^2


Ebből H=R adódik.

2019. ápr. 1. 17:49