864 cm3 térfogatú 0,303 mol/dm3 koncentrációjú sósavba beledobunk 1,11 g tömegű cinket. Hány dm3 21,5°C-os,99,7 kPa nyomású hidrogéngáz keletkezik?

2019. máj. 29. 16:59
 1/1 anonim ***** válasza:

Az egyenlet: 2HCl + Zn = ZnCl2 + H2


864 cm^3 = 0,864 dm^3. Most hogy átváltottuk, ki lehet számolni a sósav anyagmennyiségét: n=cV=0.262 mol HCl.


A cink anyagmennyisége n=m/M, azaz 0.017 mol. 2-szer ennyi sósav reagál ennyi cinkkel, de nekünk több van, így elreagál az összes cink. Egyenlet szerint ugyanennyi mol hidrogén fejlődik, azaz 0.017 mol.


Ha ideális gáznak tekintjük a hidrogént, akkor használhatjuk az ideális gázok állapotegyenletét:


pV=nRT, ebből az jön ki, hogy V=nRT/p. A térfogat m^3-ben jön ki, amennyiben Pa, mol és K dimenziókat használunk.

2019. júl. 5. 23:00