Valakinek van valamilyen ötlete az alábbi feladathoz?

Figyelt kérdés

Igazoljuk, hogy az alábbi egyenletnek végtelen sok racionális megoldása van:

x^2-xy+y^2=31



2019. jún. 11. 16:54
 1/10 A kérdező kommentje:
Arra jutottam, hogy 12 db megoldása van az egész számok halmazán
2019. jún. 11. 16:56
 2/10 anonim ***** válasza:

Kellene tudni, hogy hányadikos vagy és milyen összefüggéseket ismersz.


Például úgy is meg lehet oldani, hogy paraméteres egyenletként kezeled, most legyen a paraméter y, ekkor a másodfokú egyenlet megoldóképlete szerint:


x = (y +- gyök(y^2-4*(y^2-31))/2


Elég csak a gyökös részre koncentrélni; ha meg tudod mondani, hogy hogy végtelen sok racionális y-ra ennek az eredménye racionális, akkor már kész is vagy.

2019. jún. 11. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
9.-es vagyok. A gyökös részig eljutottam, hogy azzal kellene csinálni, de nem tudom hogy mit
2019. jún. 11. 17:45
 4/10 A kérdező kommentje:
Illetve észrevettem, hogy ha y=a/b, ahhol a, b egész szám akkor. Ha b|a, akkor azokat a megoldásokat kapjuk, amik a 12 megoldás között vannak, ha az eredeti egyenletet megoldjuk az egész számok halmazán
2019. jún. 11. 17:53
 5/10 A kérdező kommentje:
Ezzel persze nem jutottotam előrébb
2019. jún. 11. 17:53
 6/10 anonim ***** válasza:
Szia! Esetleg rájöttél? Engem érdekelne a megoldás :)
2019. jún. 11. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Hogy jött ki, hogy az egyenletnek 12 megoldása van? Csak azért, hogy tudjam, milyen eszköz megengedett.
2019. jún. 11. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Azt könnyen megsejtheti, hogy 12 egész megoldás van. Akár próbálgatással, vagy beírja a wolframalphaba.


A feladat érdekessége egyébként, hogy az egyenlet egy 45°-al elforgatott nagytengelyű ellipszist definiál. Kör esetén egyszerűbb lenne a megoldás.


Érdekesség még, hogy áttérhetnénk az x=cos(t), y=sin(t) helyettesítésre, amelyből sin(2t)=-60 adódik. Azaz sin(2t) értéke racionális. Persze az a kérdés, hogy ebből következik -e bármi is sin(t),cos(t)-re vonatkozóan.



Még egy segédtételt ki lehet mondani: Igazolható, hogy sin(t) és cos(t) egyidejűleg akkor racionális, ha tg(t/2) racionális. Ezt be lehet bizonyítani.


Ha valahogy sikerülne igazolni, hogy sin(t) és cos(t) racionálisak, abból már következne, hogy x,y racionálisak.


A fönti segédtételt csak említésből írtam, hátha valaki ebből el tud indulni. Aztán persze lehet hogy más irányba kell indulni. Mondjuk 9.osztály végére úgy tudom, már vannak szögfüggvények.


Van még más ötletem is, de az felsőbb matematikát igényel, azt nem mondom most.

2019. jún. 11. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Tom Benko ***** válasza:

Ha megvannak az egészek , akkor hasonlóan próbáld meg az

a^2-ac+c^2=31b^2 egyenletet is. Itt ugyanis b^2-tel osztva a két megoldás x=\frac{a}{b} és y=\frac{c}{b} lesz. Ha minden b-re (vagy legalábbis meghatározott b-kre) van megoldás, kész vagy.

2019. jún. 12. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Tom Benko ***** válasza:
@8: Kilencedik év végén nincsenek még szögfüggvények sajnos.
2019. jún. 12. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!