Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az ABCD trapézban AB||CD....

Az ABCD trapézban AB||CD. Hogy igazolható, hogy az ABCD trapéz akkor és csak akkor paralelogramma, ha AC^2+BD^2= AB^2+BC^2+CD^2+DA^2?

Figyelt kérdés
2019. jún. 16. 13:40
 1/2 vurugya béla ***** válasza:

Megoldottam, de bonyi.

Vektorokkal és skaláris szorzattal dolgoztam, két egymás után írt nagybetű most itt mindig vektort fog mindig jelenteni, oké? A * jel a skaláris szorzat, a + és - vektorok összege és különbsége, a ^2 jel pedig egy vektor önmagával vett skaláris szorzatát jelenti, ami a hosszának a négyzete. Ezek után mehet a móka:

AC = AB+BC = AD+DC és

DB = AB-AD = DC-BC

Az egyenlőségek mindkért oldalát önmagával skalárisan szorozva és az így kapott négy egyenlőséget összeadva:

AC^2 + AC^2 + DB^2 +DB^2 = AD^2+2AD*DC+DC^2 + AB^2+2AB*BC+BC^2 +

+AD^2-2AB*AD+AB^2 + DC^2-2DC*BC+BC^2

Rendezve és szorzattá alakítva:

2(AC^2+BD^2) = 2(AB^2+BC^2+CD^2+DA^2) + 2(AD-BC)*(DC-AB)

Rajzold be az AD-BC és a DC-AB vektorokat! Ezek épp egymás ellentettjei, mivel AB||CD.

Merőlegesek nem lehetnek, skaláris szorzatuk csak akkor lehet 0, ha nullvektorok, ekkor pedig ABCD paralelogramma!

2019. jún. 16. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 vurugya béla ***** válasza:

"skaláris szorzatuk csak akkor lehet 0"

helyett ezt akartam:

"skaláris szorzatuk csak akkor és csak akkor lehet 0"

ezzel megvan a másik irány is.

2019. jún. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!