Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan helyes, vizsgaidőszaka...

Hogyan helyes, vizsgaidőszaka vagy vizsgaidőszakja?

Figyelt kérdés
Kell a j vagy nem?

2019. jún. 23. 04:47
 1/10 Andizsuzsi ***** válasza:
Nem kell.
2019. jún. 23. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Kösz.
2019. jún. 23. 14:53
 3/10 anonim ***** válasza:
És miért nem kell? Mi a szabály, mikor kell mikor nem?
2019. jún. 23. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Igen, jó lenne tudni!
2019. jún. 23. 16:32
 5/10 BringaManó ***** válasza:
100%

nincs szabály, ezt (kis túlzással) szavanként tanulja meg, aki magyarul tanul...

az időszaka szerintem is így van,

de pl. az erőszakja szerintem j-vel jobb.

– az egyik szótár (MHSz) ezt támasztja alá, de egy másikban (OH) j nélkül van...

2019. jún. 24. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

Ahogy Manó írja, a birtokos személyjelre nincs szabály, 'szokásjog' alapján használjuk. Sőt vannak szavak, amik mindkét formában használatosak, és van, ahol jelentéstől függ.

Pl. A vizsgaidőszakát jól használta ki, az angol szakját befejezte.

2019. jún. 24. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

5

Igaz, de amikor az ember többször olvassa-hallja így is, úgy is, akkor már elgondolkodik, hogy jól tudja-e.

2019. jún. 24. 15:16
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem lehet azt mondani, hogy az egyik helyes, a másik hibás, mindkettőt lehet használni, erre nincsenek szigorú szabályok. A vizsgaidőszak szónál szerintem gyakoribb a j nélküli változat.


Nekem múltkor megütötte a fülemet, amikor a – nyelvtanban és irodalomban egyébként igen művelt – főnököm egy rádióinterjúban rendre az állapotja szót használta az állapota helyett. Furcsa volt, de hibásnak semmiképp sem lehet nevezni.

2019. jún. 24. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:
100%

a vizsgaidőszak és az angol szak nem ugyanaz a szó,

(ahogy az én példámban lévő időszak/erőszak sem),

sőt, még ez a két kar sem: "Pisti karja" / "az egyetem kara".

ha ugyanaz a szó kell, akkor mondjuk az ablak/ablak: a ház ablaka, de az ablakkereskedő ablakja

2019. jún. 24. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm a válaszokat, "válaszolóként" is. Ebből arra a következtetésre juthatunk, hogy a magyar nyelv kellően változatos, sokrétű.
2019. jún. 25. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!