Van ez az egyenlet:

x^4+x^3+x^2+x=30

Esetleg vissza kell vezetni másodfokura?

Vagy hogyan kezdjem?


2019. jún. 30. 12:50
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez egy tiszta (nemhiányos) negyedfokú egyenlet. Bár létezik rá megoldóképlet (Ferrari-formula) a használata bonyolult.


Azt viszont lehet látni, hogy az x=2 gyöke lesz az egyenletnek. Tehát célszerűen (x-2)-vel polinomosztani szükséges, így az egyenlet (x-2)*[harmadfokú kifejezés]=0 alakú lesz. A harmadfokúval pedig már könnyebb elbánni. Innen megy tovább?

2019. jún. 30. 15:38
 2/4 anonim ***** válasza:

Na, megcsináltam neked a polinomosztást.

Nekem a következő jött ki:


(x-2)*(x^3+3x^2+7x+15)=0.


A köbös tényezőnek így ránézésre csak egy valós gyöke lesz, -2 és -3 között. Ill. két komplex.


Hogy -2 és -3 között hol van a valós gyök, azt iterációval tudod megkeresni. (Intervallumfelezési módszer, Newton-Rapson, stb.)

2019. jún. 30. 15:44
 3/4 anonim ***** válasza:

A megoldandó feladat

x^4+ x^3 + x^2 + x = 30


Átcsoportosítva a jobb áttekinthetőség végett

(x^4+ x^2) + (x^3 + x) = 30

Kiemelés mindkét tagban

x^2(x^2+1) + x(x^2 + 1) = 30

Újabb kiemelés

(x^2 + 1)(x^2 + x) = 30

És még egy kiemelés a második tényezőből

(x^2 + 1)*x*(x + 1) = 30

Sorba rakva

x(x + 1)(x^2 + 1) = 30


Így már sokkal szimpatikusabb a leányzó fekvése :-)


A jobb oldalt a prímosztóival felírva

x(x + 1)(x^2 + 1) = 2*3*5

Mindkét oldalon három tényező, már csak párosítani kell őket

Nem nehéz rájönni, hogy egyedül az

x = 2

lehet a megoldás.


DeeDee

******

2019. jún. 30. 17:06
 4/4 anonim ***** válasza:
#3 Bár a szorzattá alakításod figyelemre méltó, a végkövetkeztetés helyetelen. Nem csak x=2 valós megoldás létezik, ahogy erre a korábbi válaszomban is utaltam. Vagy szimplán nem tudsz olvasni.
2019. jún. 30. 18:57