Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Más is van, akit úgy kezelnek...

Más is van, akit úgy kezelnek otthon egyetem alatt a szülei, mintha pisis kisiskolás lenne?

Figyelt kérdés

Szerintem ez az egyik oka, hogy nem nősz még fel. Meg tanulj, nem mehetsz sehova, mert iskola... Meg így minden... Meg egyszerűen a szülő képtelen leválni és felfogni, hogy felnőtt vagy! Meg kihasználja, hogy tanulsz, ezáltal nincs bevételed és otthon laksz. Meg milyen jó, hogy helyben van a suli, tudunk mindennap találkozni, mennyivel olcsóbb, kotyvaszt otthon nekem, segít a tanulásban. Néha támegy nagyon durva terrorba és kutatásba. Dettó a második általános iskolát éltem meg csak felnőtt testbe belekényszerítve. Középiskolában kollégista voltam.

Ők erőltették az egyetemet, meg megmondták, hogy csak ez az egy jöhet szóba, mert nem tudnak mást finanszírozni, ez helyben. De úgy tudtam, már általánosban, hogy ez lesz, én Budapestre akartam menni. Meg az addig oké, hogy elmondják, mit tudnak finanszírozni. De akkor nem nekem kell döntenem, hogy így akarom-e? Meg KÖTELEZŐ felvételiznem valahova. Már elsősként ment az egyetem téma. Beiratták velem, fel is vettek, de nem akartam beiratkozni sem már és higgyétek el, ennek nem lesz jó vége. Adhatsz neki egy esélyt, de... Utáma meg az megy, hogy "szégyen, ha otthagyod, mit mondun, kazt hiszik kibuktál, ha elkezdtek most már fejezd be, az sem baj, ha utána elmész másnak, legyen egy papírod, nem szeretni kell, hanem végigcsinálni, tanuulj, nincs csavargás, tanulás, még megköszönöd, meg a miért nem tanultál, hányas lett".

Ez a másik, hogy ugyanúgy ellenőriztek, tudtká az óráim, tudtká a vizsgákat, mert otthon nem tudod eltitkolni. Mi hányas lett, hadd nézzem a füzetet, meg mikor mész ebből vizsgára, Lilikének hány pontja lett..." Neptun belépést is akart, mivel ő fizeti.


De meg minden felett, ha otthon is laksz, nem lenne ehhez joga. Meg gyakorlatilag bele kerültem ebbe (nem tudtam, hogy ilyen rossz lesz, meg én is akartam valahova menni), egy utolsó élősködőnek lettem elhordva minden nap. De 6-kor már keltett mimden nap, hogy beérjek és volt, hogy fél 8-kor értem este haza... Meg tehát én elmentem volna OKJ-ra is, vagy dolgozni, nem emgedték, senki nem k~rte, hogy fizessék. Majd mikor ilyen undorítóan viselkedtek mindig, ordibálás, terror, fenyegetés, meg egy utolsó szarnak elhordtak, mert ők fizetik, diálhitelt akartam második félévre. Az legelső zh-m nem lett meg, akkor szembesültem vele, hogy mibe kerültem és ez csak rosszabb lett. A diákhitelt végképp nem engedték... Levelezőt sem, hogy dolgozzak...


Másrészt ez mindenkinél hátulütő, hogy ennyivel csúszik a felnövés. Nem mimden esetben, mert lehetsz így is teljesértékű felnótt, dr sok csoporttársamnlá van hasonló. Főleg, hogy ilyen 40 kredit van egy félévben, hétfőtől péntekig óra és nem egy könnyű, kamu szak. Bulizni egyszer sem voltam, vagyis egyszer beülni igen, de utána 3 hétig ordibáltak, hogy ezért fogok megbukni matekból...


2020. ápr. 16. 13:06
 1/4 A kérdező kommentje:

Megkaptam sokszpr, hogy örüljek, hogy fizetik, meg járhatok egyetemre, meg "támogatnak".

De nem ilyen áron. Meg azt is momdtam akkor, hogy újra felvételiznem, de ő mondta, hogy fizeti, ez erre van félretéve, meg milyen jó lesz, adjak esélyt neki. És mikor én hülye belementem, mai eszemmel nem tudom hogxan, hagytam lekiabálni magam... Akkor jött a 180 fokos fordulat, akkor már nem volt kiút belőle. Akkor már dzavam sem lehetett, csak kiablátak velem.


Amúgy kitűnő voltam, szimplán 470 pont volt az állami, amit akkor nem igazán tudtam volna összehozni, ezért nem is mentem emeltre, de akkor sem lett volnaeg...

2020. ápr. 16. 13:10
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha nem tudsz tőlük függetlenedni, akkor sajnos nincs más választásod: le kell nyeljed a békát. Ez van sajnos. Vannak szülők, akik nem tudnak elszakadni a köldökzsinórtól, talán nem is értik, mi az egyetem, mi a cél vele, mi a rendszer ott.


Azt, hogy mit engednek, meg mit nem mondjuk pont nem értem, ha pont az a panasz, hogy a szüleid tutujgatnak, babusgatnak, akkor esetleg nem kéne úgy viselkedned, mint egy kisgyerek. Meg sem kell tudniuk, hogy te diákhitelt vettél fel, ha jó tanuló vagy, jár a tanulmányi ösztöndíj, ebből a kettőből azért meg is lehet élni máshol, ki lehet venni egy szobát. Nem állítom, hogy jó dolog a diákhitel és sosem biztatnálak rá, ha mondjuk bulizásra meg kocsmatúrára kellene. De ha olyan szakon csücsülsz, amivel sejthető, hogy esetleg minél gyorsabban vissza tudod pörgetni a felvett hitelt és neked egy lelki megnyugvást hoz, hogy elmentél otthonról, akkor hajrá.

Ugyanez az egyetemi szak, amit választottál, meg a levelező kérdés. Pisztolyt fogtak tán a fejedhez, hogy nappali tagozaton tanulj? Miért nem iratkozol most át levelezőre és vállalsz vmi munkát? Mi történne? Veszekedés? Tudod, a tiszteletet a hülye szülővel szemben másként nem is lehet kivívni, ha ki lehet egyáltalán, csak sok sok veszekedéssel. Kész tények elé kell őket állítani: anyukám, átiratkoztam levelezőre, munkát kaptam a Media Marktban, kivettem egy szobát. Ha visít anyukád, akkor úgy járt, ő fog berekedni. Nem kell velük foglalkozni. Hülyékkel és Kossuth rádióval nem vitatkozunk. De azért ebben masszívan felelős vagy te is. 18 pluszosan csomó dologról nem hogy nem kérdeztem meg a szüleimet, be sem számoltam nekik. Pl azt sem kötöttem az orrukra, hogy felvettem a diákhitelt, mert sajnos ők nem nagyon finanszírozták a mindennapi megélhetésemet (értsd: szappant és tampont már nem volt miből vennem), a tanulmányi ösztöndíj meg sajnos olyan minimális volt, hogy nagyon gyorsan elment kajára. Diplomázást követő fél évvel visszafizettem mindent. Tudnak róla? Nem. Lett volna értelme elmondani? Nem, mert úgy sem értették volna, anyukám mentális beteg, nem fogja fel, hogy mire kellhet a tampon a 21 éves lányának, apukám meg simán nem érti, mi kerül ennyibe, miért kell minden hónapban, mi történt a múltkorival. Meg egyáltalán, kicsit megalázónak érzem, hogy pénzt kell kuncsorogjak alapvető dolgokra. Én megoldottam ennyivel, nagyon jó döntés volt, sokkal nyugodtabban csináltam végig az egyetemet, nem kellett szoronganom azon, hogy vmire nem jut pénz, nem kellett kiflin meg almán élnem (habár értelemszerűen nem is étteremben kajáltam mindennap). El is költöztem otthonról a barátomhoz, ott csak a rezsibe kellett beleadnom, az tény, hogy otthon legalább azt nem kellett, de senki nem is járt a nyakamra, hogy "mi volt az oskolában".


Az én szüleim hasonlóak a tieidhez, csak pepitában. Egyáltalán nem tartották számon, hogy mikor milyen vizsgám van, az sem ment nekik, hogy hány éves egyetemen csücsülök. Éppen ezért mindennap megkérdezték, akár többször is: mikor van a felvételi (édesapám, az érettségi vizsgák jövő héten kezdődnek). DE MIKOR VAN A FELVÉTELI??! (Édesapám, a felvételi az érettségi vizsga.) DE MIKOR FELVÉTELIZEL? (Az eredményre vagy kíváncsi? Ekkor és ekkor hirdetik ki, hogy felvettek-e.) - 2 nap múlva jön az értesítő, hogy melyik iskolában írom az emelt érettségit - Mikor lesz a felvételi?. DE MIKOR VAN A FELVÉTELI? DE MIKOR FELVÉTELIZEL?

Lejátszódtak pontosan ugyanazok a párbeszédek majdnem mindennap. Míg el nem költöztem otthonról, ugyanilyenek az egyetemmel kapcsban is.


Ha a szüleiddel nem tudsz dűlőre jutni, nincs más választásod, minthogy azt csináld, amit én. Én mondjuk könnyen beszélek, mert nagyon jó végzettségem van és már egyetemen is borítékolható volt, hogy pár éven belül visszafizetek mindent (ami végül 6 hónap volt). Ha te is ilyen helyzetben vagy, akkor csináld. Ha nem, akkor levelező és munka.

2020. ápr. 16. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Én pint nem viselkedek úgy, mint a kisgyerek... De mivel otthon lakom, tudják mikor megyek el... Potn ezert hoztam fel, hogy ezáltal az egyetem által sokan gyerekhelyzetben levő felnőttek, "mamahotelesek".


Első héten feljegyezték mikor érek haza, ahhoz ha piros hó esik is, tartanom kellett magam. Se előbb, se később, akkor... Egyszer volt, hogy nem tartott órát, délelőtt nem kellett mennem, mind a lettő odajött az ágyamhoz kora reggel és elkezdtek őrjöngeni, ha korábban hazajöttem, akkor is, ha bent maradtam, akkor is... Szóval utána inkább csöveztem valahol, volt, hogy felültem egy buszra, hogy teljen az idő... Nagyon sokszor volt ilyen...


Oké,hogy nem kell veszámolni, de nálunk nincs olyan, hogy majd elmegyek. Meg a sulit is, ha más nem átkutatja a táskádat... Mivel máshova nem mehettem, azt is tudtaova megyek, volt, hogy nem mertem ezért elmenni vizsgára, mert mit tesz veled.


Kettő, pont nekik fontos az iskola, nem nekem!!! Ennyit egy Harvard sem érne, meg ha 20 milliót keresnék egy hónapban, hogy ezt kibírjad... Azt meg külön kihasznláják és kuss a nevem, hogy "az ő háza, ő fizet..." Volt, hogy megvettek, mert ő fizeti az iskolát, én meg nem tanulok...


Az a másik, hogy abszolt nem válik le, nálam megtörtént... Abszolűt képtelen felfogni, hogy felnőtt vagy, hogy vannak sajtá gondolataid és mi a probléma ezzel, meg mások miért nem. KÉPTELEN. Meg teljesen nárcisztikusak, csak tulajdonnak tekintenek, ők meg a tulajdonosok és azért élsz, hogy az ő elvárásait kiszolgáld maximláisan és elmomdhassa a kollegiának ötöske vagy itt is, minta diplomás lesz...

Meg azt sem, hogy te döntesz, akár el is költözhetsz a világ másik végére... Ezek még abban vannak, hogy a lányokat férjhez adják, meg ők parancsolnak 30 évesen is... Azt meg, hogy embernek kezelejenek, végképp nem. Kutat stb.


Vita, veszekedés hiába. Ha meg nem mondasz el calamit, neked megy, hogy "hazudsz aoádnak, anyádnak, aki taníttat, majd oénzel a barátnőd, ha vele tudsz kávézni, meg csavarogni tanulás helyett piszok".

2020. ápr. 16. 14:23
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem már többször is láttam a kérdéseid az oldalon, vagy ha nem akkor van egy másik kérdező hasonló helyzetben hasonló stílussal.

Egy dolgot tehetsz, a panaszkodást és nyafogás itt és most befejezed.

Ez a félév már így megy ki, mert nincs suli sehol. Ha nyárra normalizálódik a járványhelyzet elkezdesz diákmunkát keresni. A diákhitelt már most is felveheted (nem kell tudniuk róla, online kell igényelni). A pénzt tedd félre, és ha szeptembertől folytatódik az oktatás, akkor az addig elrakott pénzből szépen elmész kollégiumba, vagy pár haverral kiveszel el albérletet.

És nincs “de..” meg a “a szüleim..”. Nem, összepakolod a ruháid fontosabb cuccaid és egyszercsak suli után nem haza hanem a kollégiumba/albérletbe mész, nekik meg írsz egy sms-t, hogy elköltöztél, ne aggódjanak.

Innentől tiszta sor mit kell csinálni, dolgozol és tanulsz, ha elvégezted a sulit akkor már jobb fizetésért dolgozol és amint lehet visszafizeted a hitelt.


Ez amit vázoltam egy megoldás, hogy kilépj a szüleid árnyékából. Van egy másik lehetőség, ami annyi hogy itt panaszkodsz tovább gyakorin de akkor még 40 évesen is a szüleid fogják megmondani mit csinálhatsz és mit nem.

2020. ápr. 16. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!