Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért nem tesznek semmit az...

Miért nem tesznek semmit az érettségi csalások megelőzéséért emelt szinten sem?

Figyelt kérdés

Az érettséginek óriási tétje lehet.

Számszerűsítve, egy orvosi egyetemre készülő diák esetében néhány ponton múlhat, hogy ingyen lesz-e az egyetem, vagy 16 millió forintba fog fájni, önköltségesen, ahonnan szinte lehetetlen átkerülni államilag támogatottra.

Sőt, ha belevesszük, hogy a kollégiumi felvétel is ezen múlhat, s ha nem jön össze, akkor a szülők vehetnek/bérelhetnek lakást, akkor méginkább releváns kérdéssé válik az érettségi eredmény.


Oké, mindenki tudja, hogy a középfokú egy bohóckodás, ismerős tanárok felügyelnek, a saját szaktanár értékel, botrányt pedig egy iskola sem akarna, valójában mindenki azt csinál, amit akar.

Nade emelten, ahol több (tíz)milliós tétje van, miért nem alkalmaznak legalább egy 50 000 forintos rádióblokkolót azokkal szemben, akik indukciós hurokkal érettségiznek, illetve miért nem blokkolják a jelet a WC-k környékén is, ahol néhány perc alatt 10-15 pontnyi többletinformációhoz juthat az, aki a szeretne? Egy sima fémdetektor is kiszűrné, de egy rendőri motozás még pénzbe sem kerülne...



2020. máj. 25. 16:02
 1/7 anonim ***** válasza:
97%

Én egy ideig (pontosan 10. osztályos koromig) Romániában éltem, az utolsó két tanévet már Magyarországon zártam, és megdöbbentő volt számomra az itt folyó szubjektivitás... Romániában az érettségi dolgozatokat NEM helyben az iskola tanárai javítják, elviszik ki tudja melyik megyébe, hogy véletlenül se legyen kivételezés. Úgyszintén nagyon kényesek a jelölésekre, nem lehet akármilyen krix-kraxot, csillagozást használni, mert jelnek tekintik. Ennek tetejébe egyetemre mégis van külön felvételi vizsga, az egyetem dönti el, hogy hány százalékot érjen az érettségi, jobb helyeken csak 10%-ot ér, mégis megy a nagy szigor. A vizsgaterem be kell legyen kamerázva, nem nagyon engednek ki wc-re, stb.

Én nagyon megrökönyödtem azon, hogy itt saját tanárok javítanak, és saját tanárok szóbeliztetnek is. A romániai szóbelit nem említettem, mert annak nincs jelentősége, nem számít bele sehova. Ezért is volt kiakasztó, hogy itt meg mindenki sírt, hogy elmarad a szóbeli, és így nem lehet a jól ismert tanároddal elcseverészni, potya pontokat szerezni. A tanár akarva-akaratlanul is felértékeli a számára kedvelt diákokat.

Szerintem ez a magas szintű szubjektivitás nagyobb probléma, mint az általad említettek, amik ritkábban fordulnak elő. A szomorú az, hogy ez a szubjektivitás elfogadott, a diákok rendesen el is várják... plusz egy ilyen szisztémia határozza meg a továbbtanulást is.

2020. máj. 25. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Teljesen igazad van, de ez csak középszintre vonatkozik, az emeltekre nem, az elviekben objektív (bár ott is lehet megnyerőbb egy ismeretlen diák, ez viszont “az életben” is így lesz.

Emelt érettségik esetében jobban dühít, hogy a filléres, pár percnyi csalást megelőző intézkedéseket sem vezetik be.

2020. máj. 25. 16:40
 3/7 anonim ***** válasza:
33%
Lehet en vagyok hülye. De szerinted hogyan csalnak?
2020. máj. 25. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Én is nagyon igazságtalannak találom az egészet. Én közgazdasági szakközépbe jártam, tavaly érettségiztem. Egyáltalán nem kaptunk semmi segítséget, más iskolába meg ugyanolyan tollal ír az összes diák, hogy utána a tanár mikor javít tudjon beírni dolgokat a feladatlapon. Meg felírja a tanár a megoldást a táblára, engedik, hogy egymásnak segítsenek stb.

Szintén emelteztem tavaly angolból, egy gyerek meg is kérdezte a felügyelőt, hogy segíthetünk e, de persze a válasza nem volt. Aztán mikor kimentünk szünetre a mellettünk lévő teremben lévő emberek nagy mosolyogva jönnek kifelé, és mondják, hogy végig segítettek egymásnak, mert megengedték. És rengeteg másik ismerősömnek is van ilyen emelt érettségi sztorija. Orvosira jelentkezőktől is, a példádból kiindulva.

Olyan emberektől veszik el a lehetőséget ezek a csalások, akik megérdemelnék, hogy bekerüljenek egy jó egyetemre, de helyettük bekerülnek azok, akik nem rendelkeznek annyi tudással, és a végén kibuknak.

2020. máj. 25. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

3-as, változtatás nélkül másolom:


100%

Üdv!



Nem igazán találom az összefüggést a gondolatmenetedben. Sőt, pont ellentétesen: idén nehezebb volt telefonozni, hiszen a felügyelő figyelmén kevesebb diák osztozott.



Lévén, laikus vagy a témában, röviden összefoglalom, miként is kell ezt elképzelned.



A headsetet tekintve tévedsz: a legminimálisabban sem lóg ki a fülből egy nano típusú, gyakorlatilag a dobhártyán ül, ha 5 centiről belenézel a fülbe és belevilágítasz, akkor sem látni semmit, kiszedni is csak mágnessel tudod. Ezt egy nyakad köré erősített indukciós hurok gerjeszti, a dobhártya pedig membránként funkcionál, így hallhatod meg a téged segítő telefonhívás hangját. A kétoldalú kommunikációt mikrofon segíti, ami szóbelin releváns, illetve pl. a túl gyors diktálást is köhintéssel tudod jelezni.


Motozáshoz nincs joga a tanároknak,



“Anyagilag tehetős szülők gyermekei...” részhez annyit, hogy egy ilyen nano headset 20 000 forint alatt van, 3-4 különóra ára, semmi köze az anyagi helyzethez. “Egy haverom” már az ismerősök között 5 érettségit abszolvált, éppúgy idén, mint korábban.


Live- kamerás tollat - ha profin akarod csinálni - szintén beszerzel 20-30 000 forintért, élő képet biztosítva segítőidnek, ezeken felül pedig csak egy különtanár, vagy a tantárgyban kompetens haver szükségeltetik.



Eddig is nyugodtan lehetett csalni egyébként, sokkal “faékszerűbb” módszerekkel is, hiszen soha senkit nem motoztak meg alsógatyába/bugyiba elrejtett telefonnal, kvázi bárki, korlátlan alkalommal kimehetet netezni egyet a WC-re.



A “haverom barátnője” idén már úgy elszemtelenedett, hogy a fentebb említett kamerás tollal sem szerencsétlenkedett, emelt (!) matekon a pulóvere alá, a kezére erősített telefonnal végigfotózta a feladatlapot. Még WC-re sem ment ki elküldeni az előzőleg megbeszéltek szerint, pedig semmibe nem került volna, hanem lazán, ott, a pad alatt elküldte a fotókat, aztán ment a fülére a megoldás.



Etikátlannak tartom-e? Nem. A csalást ne relativizáljuk, annak van erkölcsi joga ítélkezni, aki a tanulmányai során sosem nézett rá még csak a szomszédjára sem.


Aki igen, az ugyanolyan “csaló”, csak ahhoz már gyáva, hogy picit nagyobb tétnél is meglépje.

2020. máj. 25. 17:04
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Én idén érettségiztem,első napom emelttel kezdődött,és én is meg voltam őszintén lepve. Gondoltam min 2 felügyelőtanár lesz meg minden percem figyelik,de a kistáskám is fent lehetett padon mellettem. Én nem akartam puskázni,nem is terveztem,meg semmi,de tegyük fel akartam volna,akkor szerintem simán tudtam volna.


Középszinten meg hagyjuk. Felháborító volt,mikor másnap mentem sulimba írni,és akkor mondták,hogy az egyik leghülyébb gyerek simán kérdezgethetett mástól,aztán jött a matek,szerencsére nem vele voltam,de ott szintén megbeszélés alapján ment,a felügyelők direkt kimentek a kintiekkel beszélni,vagy az ajtóba álltak.

De nem is az,ez a gyerek bukott volna alapból évközbe is,és több mint valószínű több pontot ért el az érettségin,mint pl én vagy a barátnőm akiket korrepetáltak,mert a gyerek a feladatokról se tudott szerintem,mert egyik osztálytársam megoldotta neki,szintúgy az angolt,ahol megint másik. Egy majdnem 3as jegyet számolt össze matekból,de az meg is lesz szerintem 3as,és senkinek nem fog feltűnni.

2020. máj. 26. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Hozzátenném,hogy én meg itt imádkozok,hogy emeltből ne bukjak,mert nagyon szubjektív tárgy,ez meg átment mindenből.

Nem gondoltam volna,hogy az érettségi ilyen laza. Ha meg emelten megengedték,amit olvastam,hogy segítsenek egymásnak,az még durvább. Akkor engedték volna meg a másikaknak is,de leginkább senkinek,mert nem mindenki akarja a másik válaszait hallani.


Én biztos vagyok benne,hogy sokan emiatt ugrottak bele pontveszteségbe,mert nem adták meg a csendet,ami mondjuk egy ilyen vizsgához kéne,pláne,hogy figyelembe se veszik középszinten se,azt a pár embert aki talán tovább szeretne menni,és nem a suliban rohadni még 1 évet max 120 ezer forintos szakmáért.

Itt emberileg pár tanár,szerintem megmutatkozik,ezzel meg nem lehet mit tenni.

2020. máj. 26. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!