Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A Van der Waals kötés miben...

A Van der Waals kötés miben különbözik a diszperziós kötéstől?

Figyelt kérdés

A Van der Waals kötés előfordul pl a sejt membránjában, ezen kívül a fehérjék harmadlagos szerkezeténél is kialakulhat.

Tankönyv apoláris molekulákhoz köti, ezért merült fel a kérdés, hogy miben tér el a diszperziós kötéstől.



2020. jún. 24. 14:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
A Van der Waals erők KÖZÉ soroljuk a diszperziós kölcsönhatást (vagy kötést).
2020. jún. 24. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Petneki József ***** válasza:
84%

A van der Waals kölcsönhatás egy gyűjtőfogalom, ami az orientációs kölcsönhatást, az indukciós kölcsönhatást, valamint a diszperziós kölcsönhatást takarja. Vannak ugyan tankönyvek, ahol más formában használják a van der Waals kölcsönhatást/kötéseket, de ezek pontatlan és félrevezető megfogalmazások. Amit mondok, azt a kémiai definíciók szent grálja, az IUPAC által gondozott Gold Book is alátámasztja.


Szóval a kérdésed ebben a formában nem nyer értelmet. Ha az a kérdés, hogy miben tér el az orientációs, indukciós és a diszperziós kölcsönhatás, akkor ajánlom figyelmedbe ezt a cikket: [link]


(Spoiler: többek között a részecskék kezdő polarizáltságának mértéke határozza meg, hogy melyik kölcsönhatásról beszélünk.)

2020. jún. 24. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
8%
Még annyit hozzátennék, hogy egyébként diszperziós kölcsönhatás minden molekula között jelen van csak poláris molekulák esetében nem ez a legerősebb.
2020. jún. 24. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Petneki József ***** válasza:
Már miért lenne jelen minden molekula között?
2020. jún. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
83%
Ez hülyeség, nincsen jelen. Hogy lenne ha kettő apoláris között például? Vízben szó nincs diszperziósról. Ne térjünk el a kérdéstől se.
2020. jún. 24. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

[link]



Remélem nem baj, hogy angolul van :)

2020. jún. 24. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
51%
Egyébként ha érted, hogyan alakul ki a diszperziós kölcsönhatás, akkor rájössz, hogy valóban minden molekula között jelen van.
2020. jún. 24. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Petneki József ***** válasza:

#6-os hozzászólónak:

Ilyen semmitmondó oldalak helyett inkább olyat helyeznék az asztalra, aminek súlya is van. Pl. egy Gold Book definició, ami kimondja a diszperziós kölcsönhatásra, hogy:

"Attractive forces between apolar molecules, due to their mutual polarizability. They are also components of the forces between polar molecules."

forrás: [link]


Remélem nem baj, hogy angolul van :)


Szóval kimondja, hogy ez egy apoláris molekulák között létrejövő kölcsönhatás, valamint azt is megemlíti, hogy ez a hatás komponensként jelen van apoláris molekulák közötti kölcsönhatásokban is (pl. orientációs, indukciós).


Tehát valóban a másik két van der Waals erőben is szerepet játszik a polarizálás, de ezt nem kell külön megemlíteni, a kölcsönhatások alapból ezzel a komponenssel együtt értendők. Szerintem maradjunk annyiban, hogy mindenkinek igaza volt. Annyira nagyot egyikőnk se hibázott, ki hogy érti a definíciókat. (De ha mégis külön meg kéne említeni a komponenst, akkor én inkább polarizációt említenék, nem pedig diszperziós erőt, ami a definíció első mondata szerint apoláris molekulák között jön létre.)

2020. jún. 24. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Petneki József ***** válasza:

előző hozzászólásomban volt egy elírás, most javítom:

"komponensként jelen van poláris* molekulák közötti kölcsönhatásokban"

2020. jún. 24. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

És amit először írtam hogy mondott ennek ellent? Azt írtam, hogy azoknál nem ez a legerősebb kölcsönhatás, ami igaz is és ezzel utaltam rá, hogy létrejön más kölcsönhatás is (dipól-dipól/hidrogénkötés).


Azt elfelejtettem, hogy a kérdező eredeti kérdése alatti szövegben érdeklődött az előfordulásról, csak arra akartam még válaszolni.

2020. jún. 24. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!