Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Az felsőoktatásban tanuló,...

Az felsőoktatásban tanuló, egészségügyis hallgatók tisztában vannak a lehetőségeikkel?

Figyelt kérdés
Mérnökhallgatóként értetlenül állok az orvosegyetemek diákjainak "jólelkűsége" előtt. Én úgy gondolnám, hogy az én időmmel ingyen/jelképes összegért ne rendelkezhessen senki, már csak azért sem mert ha a diáktársaim közül bárkinek tényleg fontos lenne nem kirendelődni (pénzügyi vagy egészségügyi szempontból), akkor velük is kitolok, ha fejét hajtok a kormány akaratának. Ezzel együtt tiszteletreméltó a segítségnyújtás, de jelen helyzet kényszerítésnek érzem. Diákok akik a kirendelés mellett vagytok, mik a gondolatairól ezzel kapcsolatban? Nem tartotok attól hogy a későbbiekben még jobban kihasználja az engedelmességetek a mindenkori hatalom?

2020. nov. 17. 20:40
 1/10 A kérdező kommentje:
Az lemaradt hogy a koronavírussal kapcsolatos "önkéntes" kirendelése kell kapcsolatos a kérdés.
2020. nov. 17. 20:41
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Mivel rendelet szerint minden eüs felsőoktatási és nagykorú középiskolás hallgató/diák a rendkívüli jogrenddel eü dolgozóvá változik, nem sok lehetősége van az ember lányának/fiának.

Az önkéntességet te is jól érzed, hogy nagyon “önként” megy a dolog, az egyetem kb 3 lehetőséget adott meg a kihagyásra, amiből 2 az hogy gyereked van, a másik hogy már eleve dolgozol valahol az eüben és “duplán” nem lehet behívni. Nem sok lehetőséged van nemet mondani, hiszen nem minden egyetemistának van 3 éves kor alatti gyereke vagy neveli ezt a gyereket egyedül :D

Ellenállásnak nem hinném, hogy jó vége lenne, a tanulmányaim majdani diplomám fontosabb, mint hogy legyen valami fegyelmim és kicsapjanak. A fizetés csak jól hangzik, 1200ftos órabérem cseréltem erre, de újabb híreket kapva az eüs nyugdíjasok nem napi 5000et kapnak, hanem 1500ft/órát. Értem a lényegét a toborzásnak, csak érdekel hogy ott van pénz erre, egyetemistáknál meg kb semmi nincs.

Az hogy kihasználás vagy sem, mikor elkezdtem az egyetemet és elmondtam a fogadalmam semmi ilyen vírusról még gondolatban se volt szó, nem is számítottam volna arra, hogy engem a tanulmányaim alatt ilyen fog érni. (Köztük azért is, mert a “rengeteg kórokozós éveket” 2020-22 utánra jósolták, a koronavírusok akkor a top 3 veszélyes ellenségek közt volt de nem lehetett tudni hogy ez most 2-3 év múlva ideköszön vagy sem)

Kihasználás miatt az új szolgálati jogviszony miatt félek, amit rezidensként jelen állás szerint fixen alá kell írnom és senki se tudja, hogy abban végül mi is lesz. És hogy őszinte legyek, ebbe nagyon bele se merek gondolni :/

Mindenhol máshol afelé nyitnak hogy az egészségügyi dolgozóknak könnyebb legyen, nálunk pont az ellenkezője, hatalmas konfliktusokat okozva ezzel.

2020. nov. 17. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Mindazok mellett, amiket az első hozzászóló leírt, hozzátenném: tényleg segíteni szeretnénk valahogy, mert látjuk, hogy a majdani kollégák mennyire le vannak terhelve, szóval én személy szerint kötelességemnek is érzem. Amikor még nem volt kötelező, akkor is mentem önkéntes alapon, ha járt érte valami, ha nem.

Ettől függetlenül persze le tudja amortizálni lelkileg az embert, mikor olvassa, hogy ennyiért meg ennyiért keresnek mintavevőt, mi meg napi 5000 ft ösztöndíjjal legyünk megelégedve, pláne, hogy bőven van olyan orvosis, aki nem éppen gazdag családból jött, a hiedelmekkel ellentétben. De még csak nem is ez a legrosszabb része, hanem mikor hallja, olvassa az ember, hogy milyen véleménnyel van erről az átlag lakosság ("hozzám ugyan ne jöjjenek az amatőrök" stb). Vagy amikor még voltak bulik, a diákok jártak órára, de én már önkéntes voltam, és láttam, hogy csődül a tömeg, maszk senkin. Ilyenkor azért mindig meginogtam, mert én is ugyanolyan diák vagyok, mint ők, engem is megilletne, hogy nyugodtan tudjak tanulni, hogy hazamehessek a szüleimhez. Annyi a különbség, hogy én orvosin vagyok. Félreértés ne essék, én imádom a majdani szakmámat, minden nehézsége ellenére, csak néha jól esne egy kis tolerancia, együttérzés, megértés a többi ember részéről, mert én mindent beleadok, az eü is mindent belead, de az most kevés.

2020. nov. 17. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Engem a hivatás tudat mozgat, ezért is vagyok orvosin. Járvány van, az eü bajban van, így segítek ahogy tudok. Örülök, hogy hasznossá tehetem magam, hogy effektíven csinálok valamit, "része vagyok az életnek" és nem csak a tételek felett ülök otthon a gyakorlat után. Nálunk (még) tényleg önkéntes a jelentkezés, így bevállalok 1-2 hetet, amikor nem akadályoz a tanulmányaimban.

Hosszútávon nem tudom mi lesz. Ha csak végeláthatatlan, szemtelen kihasználás, akkor elhagyom az országot.

2020. nov. 18. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Mindhárom eddigi komment szerzőinek maximális respect és köszönet, viszont minden személyeskedés nélkül nagyon naivnak hangzik az itteni véleménynyilvánítás és a saját, személyes tapasztalataim a SOTE-s hallgatókkal. Mi ez, ha nem szemtelen kihasználás? Hogy lehetséges, hogy más kormányoknak sikerül piaci béreket fizetni a diákok kényszerítése helyett? Reagálva továbbá az első kommentre:

Nem, egyáltalán nem hangzik még jól sem a fizetés és ezzel majdnem mindenki tisztában is van. Valamint komolyan nem érzed a problémát azzal, hogy nem szólalhatsz fel vagy állhat az ellen, mert a diplomád kell féltened? Teljesen értem hogy személyes szinten főleg ennyi áldozat után senki nem szeretné a befektetett erőforrásait elbukni, de egymással is kitoltok, ha hagyjátok ezt a kihasználást. Feltételezem, hogy vannak akiknek kellene a többletpénz, vagy a saját és környezetük egészségéért nem vállalnák alapból a kockázatot.

2020. nov. 20. 10:25
 6/10 anonim ***** válasza:
Azért egy pandémia egyértelműen más felállást követel meg, mint egy békeidőkben történő munkavégzés. Az, hogy Magyarországon miért xarabb az egészségügy, mint már szinte bárhol máshol tőlünk nyugatra, arról egyértelműen a mindenkori kormány tehet, illetve pontosabban nem tett semmit. Ezzel együtt nem naívak sem az eü dolgozók, sem a hallgatók. Mindenki tisztában van a lehetőségeivel. A tendencia pedig az, hogy aki igazán jól akar élni vagy igazán nagy xarban van, az elmegy az országból. Viszont ne felejtsük el azt a vastag réteget, akinek csak egy nüansznyi részlet a kórházi munkája és a magánrendelésekben megkeresi a 10x-esét annak, amit egy főállású kórházban kapnak. Alig van CSAK kórházban dolgozó orvos. Amin az egészségügy valójában elbukik, az az, hogy az ápolókból van igazán hiány, ráadásul őket be sem vették a fizetésemelésbe. Itt a vezényelgetéstől függetlenül vannak problémák, nem ott csúszik meg az egész. És szerintem mihelyst dülőre jutnak a MOK-kal, bejön a törvény, az ápolók fogják azt mondani, hogy köszönjük szépen, ennyi volt. Na ott vége!
2020. nov. 20. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Én naiv vagyok, tudom. :D
2020. nov. 20. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Eü-s hallgató vagyok, és teljesen egyetértek veled, kérdező. Nem áll távol tőlem az önkénteskedés, csinálom is már egy éve, tehát nem arról van szó, hogy önző vagyok, egyszerűen csak a tanulmányaim az elsők. Így vizsgák előtt pár héttel nem érzem azt, hogy lenne időm ilyesmire, az pedig eléggé kiakaszt, hogy a diákoknak választást sem adnak, hanem rájuk kényszerítik ezt a munkát.

A többi kommentelőnek egyébként hatalmas tisztelet részemről is!

2020. nov. 20. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
50%

Engem pedig pont az lep meg, hogy tapasztalataim szerint sokan nem akarnak menni önkéntesnek. Ez azért aggasztó, mert az EÜ elvileg az önzetlenségről szól... Az különbözteti meg a többi szaktól, hogy ide hivatástudat kell.

Az évfolyamon is nem egy ember van, aki mondta, hogy már ő pedig nem...


Én tapasztalatként fogom fel, 2 hetet ki lehet bírni, addig is kevesebb mémet és macskás videót fogok megnézni. A fizetést nem érdemes nézni, önkéntes munkánál eleve nem is járna, ahhoz képest még "nagylelkűek". Akiknek nyomós érvük van ellene, azokat megértem, de akik kényelemből nem akarnak, ők elgondolkodtatnak, hogy miért az EÜ-t választották függetlenúl attól, hogy orvosisok vagy ápolók vagy gyógytornászok stb.

2020. nov. 20. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ha ennyire érdekel a téma, javaslom figyelmedbe:

https://www.youtube.com/watch?v=_IsVA6E1gNo&ab_channel=KTIBO..


És talán megérted.

2020. nov. 20. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!