Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért csak az számít igazi...

Miért csak az számít igazi orvosnak sok ember szemében, aki a Semmelweis Egyetemen végez?

Figyelt kérdés

A kérdésem nem trollkodás, én ezt tapasztalom, meg is indoklom. A véleményetek érdekelne.

Először is: nem a SE rangját szeretném vitatni, az a legismertebb orvosi egyetemünk, bár a másik háromról is mennek külföldre ugyanúgy, vidéki diplomával is dolgoznak Budapesten is, sőt a SE-n is, és azokról is kerülnek ki nagyon sikeres orvosok, kutatók.

Én egyre gyakrabban látom azt, mintha a SE és az orvosi egyetem közé egyenlőségjel lenne húzva, mintha orvosi egyetem csak a Semmelweis lenne. Értem, hogy a legtöbb rangsor szerint az az első a négy közül, illetve az sem hátrány, hogy a fővárosban van, de azt már kicsit furcsának tartom, hogy egyre több platformon a másik három egyetemnek az orvosképzését is vitatják.

Pár éve a SOTE-s koli-botránnyal kapcsolatban jelent meg cikk a 444-en, ott is szinonimaként használva a Semmelweisre, hogy Az Orvosi Egyetem, holott nem az egyetlen, hanem az egyik, a fővárosi.

Most a 888.hu-n jelent meg egy cikk, hogy a SE hallgatók tanulmányaiba beleszámít az önkéntesség (ez volt a címben), de a cikkben már egészségügyi, orvosi egyetemekről írtak (többesszámban). Ezt így hogy? Nemcsak a SE-n van felsőfokú, főiskolai és egyetemi diplomát adó eü képzés. Akkor vagy a cím nem igaz, vagy a cikk. A kettő egymásnak ellentmond.

Fókuszcsoport Ádám az egyik vlogjában pl kerek perec kijelentette, hogy az orvosok kijönnek a Semmelweisről. Pont. Mert máshonnan nem? Vagy aki Pécsen, Szegeden, Debrecenben végez, az nem orvos?

A HírTV-n szintén nemrégiben volt egy interjú a SE HÖK elnökével (Tripolszky Bálinttal), és ott is úgy állították be, mintha csak és kizárólag a SE lenne az egyetlen orvosi egyetem az országban, csak ők önkénteskednének, holott ez nem így van.

Szeretném kiemelni, hogy ezekkel a megfogalmazásokkal szemben a valóság az, hogy a SE az egyetlen tisztán egészségügyi egyetem az országban, de nem az egyetlen orvosi egyetem, mivel a PTE, a DE és az SZTE is orvosi egyetemek. Egészségügyi képzést pedig még több egyetem ad.

Miért kell állandóan azt sejtetni, hogy csak a SE van? Tudom, nagyon Bp centrikus az ország, de ettől még nem kéne „megfosztani” másokat (orvosokat) attól, hogy ők is orvosi egyetemen tanultak, attól, hogy ők is orvosok. (Ismét kiemelném a különbséget a tisztán egészségügyi egyetem és az orvosi egyetem között.) Mivel nem lehet orvos, aki nem végzi el az orvosi egyetemet, ezekből a megfogalmazásokból az jön le, hogy szerintük nem orvos, aki vidéken szerez diplomát, mert az egyetlen orvosi a SOTE. Ezt sugallják.



2020. dec. 17. 14:13
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
Nekem pl. itt gyik-en is írt egy eü-s kérdésre adott válaszomhoz egy SE-ETK-s lány, hogy ő az orvosin tanul, közben kiderült, hogy nem az orvosin, hanem az ETK-n, a SE-ETK-n. Tehát előbb orvosis az, aki ETK-s a SOTE-n, mint aki ÁOK-os pl. Szegeden?
2020. dec. 17. 14:16
 2/22 anonim ***** válasza:
90%

Nekem nem sugall semmit a személyes teljesítményről, hogy egy orvos melyik egyetemen végzett.

Vannak totálisan alkalmatlan orvosok és jó orvosok. Sajnos ezen a pályán is érvényes az, hogy attól még hogy papírja van és X évet töltött tanulással, még nem jelenti azt, hogy ténylegesen képzett és alkalmas is. Biológus vagyok és sajnos közelről tapasztaltam, hogy mennyire képesek egyes diplomás orvosok tudatlanság vagy alkalmatlanság miatt nevetségessé tenni magukat.

Egyszerűen nem elég a papír, inkább alkalmassághoz kötném ezt a hivatást. Szemmel se jobbak ebből a szempomtból a Sotesok a többi orvosi egyetemhez képest. Esetleg az oktatás magasabb szintű, de a végtermék nem különbözik olyan nagyon sajnos.

2020. dec. 17. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Sose hallottam ilyesmiről. Vagy te megkérded az orvostól, hogy hol végzett? Esetleg kérsz szakmai önéletrajzot?
2020. dec. 17. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

Nem ez volt a kérdés, de ha már felvetetted, miből gondolod, hogy magasabb szintű az oktatás?

A magyar rangsorok a középiskolai eredményeket veszik alapul, míg a nemzetköziek főleg az oktatástól független faktorokat: idézettség, kapcsolatok, PhD-zett oktatók aránya (megjegyzem, hogy nem feltétlenül jobb oktató, akinek van PhD-ja)... ilyeneket.

2020. dec. 17. 14:28
 5/22 A kérdező kommentje:

3-as, te sem a kérdésre válaszoltál.

Leírtam pontosan, részletezve, hogy miből látom ezt. Nem kérek önéletrajzot, ez nem is értem, hogy vetődött fel... Világosan leírtam, hogy miért gondolom azt, hogy ez az átlagember véleménye.

2020. dec. 17. 14:29
 6/22 A kérdező kommentje:
Illetve 2-es, ha szerinted a SE-n "magasabb szintű az oktatás", talán azért nem látszik a "végtermékben", mert a SOTE-n oktató, dolgozó PTE, DE, SZTE-s diplomás orvosok (pl. a SOTE-ÁOK dékánja) szabotálják a képzést a dilettantizmusukkal? (irónia)
2020. dec. 17. 14:31
 7/22 A kérdező kommentje:
Mert ebből is az következik, hogy a SOTE-ÁOK dékánja szerinted nem kapott megfelelő színvonalú képzést az egyetemen...
2020. dec. 17. 14:32
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

De ez nem érdekli az embereket. Komolyan szerinted kit érdekel?

Válaszoltam, hogy én mi alapján alkotok véleményt az orvosokról és az nem ez. Csak szerinted sugall ez bármit is, ez csak szövegelés és maximum a te egodat bántja. Végezd el az egyetemet és bizonyíts a karriered során, senkit nem fog érdekelni, hogy hol végeztél.

2020. dec. 17. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:
Még valami, 2-es. Bicskanyitogató, amit írsz. Ha értelmezzük a mondataidat, szerinted ugye vannak jó és rossz orvosok, de magasabb az oktatás színvonala a SOTE-n, de ez nem látszik, tehát onnan is kerülnek ki rossz orvosok, de jók csak onnan, mert vidéken gyenge a színvonal. Szerinted. (Itt felsorolnék pár nevet... Kellermayer Miklós, Réthelyi Miklós, Kincses Gyula, Nyirády Péter. Nyugodtan guglizz rájuk.)
2020. dec. 17. 14:36
 10/22 A kérdező kommentje:
A második kérdésemre sem tudtál válaszolni, hogy miből gondolod, hogy a SOTE-n magasabba az oktatás színvonala? Mindegy. Akkor én is alaptalanul általánosítok: ennyit a biológus képzés színvonaláról, hogy szövegértelmezési képességek nélkül is le lehet diplomázni.
2020. dec. 17. 14:37
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!