Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Pszichológia vagy töri szak?

Pszichológia vagy töri szak?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Végzős vagyok és eléggé kétségbeesett a közelgő jelentkezés miatt.

Próbálom röviden összefoglalni a történetemet:

7-8. osztályban orvos akartam lenni, direkt olyan gimit is választottam, ahol jól felkészítettek volna orvosi egyetemre. Töriből általánostól kezdve nagyon jó volt, nagyon érdekelt, jártam különböző versenyekre, stb. Gimiben az első év után az orvosi helyett a töri, ill. más humán tárgyak (irodalom, művészettörténet) kezdtek jobban érdekelni, ezekben volt lehetőségem jobban elmélyülni különböző tanárok és projektek kapcsán. Itt is jó eredményeket értem el töriből versenyeken és nagyon élveztem az ezekre való felkészülést, kutatást. Igazából magamat mindig is inkább humán beállítottságúnak tartottam, de a term.tudományokat is vonzottak.

10-11. osztály elején kitaláltam, hogy töritanár leszek, bár belül éreztem és a barátaim is mondták, hogy nem vagyok igazán középiskolai tanárnak való, mert introvertált személyiség vagyok. De akkor még elhessegettem a dolgot annyival, hogy max. nem tanár leszek, inkább kutatói irányba megyek a törivel.

Most így a jelentkezés előtt realizáltam, hogy nem fogok tanári szakra menni, beismertem magamnak, hogy nem nekem való. Viszont megakadtam, hogy hogyan tovább...

Jelenleg 2 opció van a fejemben: az egyik a töri alapszak. A másik pedig a pszichológia. Ez utóbbi visszagondolva már évek óta a fejemben járt, mindig valami sóvárgással vagy irigységgel tekintettem azokra, akik pszichológus hallgatók, vagy csak mondták, hogy pszichológiára tanulnak tovább. Úgy éreztem én nem vagyok hozzá elég jó, nincsenek meg hozzá a képességeim, én nem jelentkezhetek oda...De aztán rájöttem, hogy ez hülyeség, nekem is ugyanannyi esélyem van ott tanulni, mint másnak. Kitűnő tanuló vagyok, van felsőfokú nyelvvizsgám, előrehozottan tettem egy 82%-os emelt angol érettségit. Ezenkívül tavasszal töriből is emeltezem, magyarból faktos vagyok, így középszintre erős tudásom van, matekból meg a tanárunk nagyon jól felkészít minket, így abból is bízom a minél jobb százalékban. Tehát a pontjaim szerintem meglennének hozzá.

Úgy érzem a pszichológiában benne van egyszerre a tudományos vonal, ami az orvosiban tetszett régen, de az orvosinál "humánosabb" jellegű.

Még konkrétan nem tudom mivel foglalkoznék szívesen a pszichológián belül meg úgy en block nem tudom mi lenne az a munkahely, ahol jól érezném magam később. Mindenesetre úgy érzem, hogy később a pszichológia szakkal több irányba tovább tudnék menni mesterre és elhelyezkedhetnék, mint a törivel.

Ugyanakkor félek, hogy ez a pszichológia szakos ötlet csak hirtelen fellángolás, míg a töri már évek óta egy stabil érdeklődési pontom.

Nem tudom mihez kezdjek.

Nektek mi a véleményetek?



2021. jan. 22. 22:58
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
48%
Pszichológiából erős túlképzés van, ráadásul csak mesterszak után lesz valaki ténylegesen pszichológus, addig csak viselkedés elemző. A törit csak akkor érdemes választani, ha tudományos pályára mész a mester után, mert önmagában nem ér sokat. Ha választani kellene, akkor inkább a pszicho, de inkább egyik se.
2021. jan. 23. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
39%
Törivel lehetsz muzeológus vagy levéltáros is.
2021. jan. 23. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
57%
2. Egyikre sincs szükség, van egyébként külön levéltár szak is. Múzeumban csak azok az ismerőseim tudtak elhelyezkedni, akik kutatnak is.
2021. jan. 23. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem igaz, hogy nincs szükség pszichologusra! Az igaz, hogy muszáj a mesterképzés és valamilyen specializáló, tehát sok időt és PÉNZT kell bele fektetni a tanulmanyaidba. DE! Nincs túlképzés, hiába vesznek fel rengeteg diákot. Nálunk már az első félévben 12-en otthagyták és a következő években is sokan inkább átmentek másik szakra aminek az alapkepzese után elhelyezkedhetnek. Ráadásul a pszichológia alapképzés több más mesterképzésbe is eljuttathat pl.: emberi erőforrások, amire nálunk sokan mentek. Ezen kívül nálunk még kutatói pályára való felkészülésre mentek sokan ( kognitív idegtudomanyok). Kevesen végezték el a klinikai szakpszichológus képzést ( mert baromi drága és sok idő), volt aki mentálhigéniára ment stb. Okleveles pszichologiaig kevesen jutnak el, hiába vesznek fel sok embert. (+rengetegen csak úgy fellangolasbol jönnek pl.: GYES alatt ((mert rengeteg plusz pontot kaptak erre és így felvettek őket)) majd jött a másik baba vagy megunták vagy nem bírtak a gyerek mellett vagy vissza kellett menni dolgozni ( igen, nem érdekel senkit, hogy munka mellett hogy sikerül elvégezni, nem segítenek a tárgyfelvetelben, jól szétszórják minden napra a kötelező tantárgyakat...)
2021. jan. 23. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nézegettél pszcihológia tanmeneteket, mennyire tetszik? Illetve még azt gondold végig, hogy van-e ennyi időd, szánsz-e rá ennyi időt, 3+2 év + utána szakirányú továbbképzések, érdekel-e ennyire mélyen pszcihológia.
2021. jan. 24. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A töri szak esetleg csak mesterrel ér valamit.Inkább a pszichológia versenyképesebb diplomát ad.
2021. jan. 25. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

#4


12-en otthagyták, jaj de aranyos :) Egy gépészmérnököt meg 50-80 hagy ott az első félév után...

2021. jan. 25. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
De egyébként ja, a pszichológia jobban hasznosítható a munkaerőpiacon, akár a versenyszférában is.
2021. jan. 25. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
84%
Oké hetes de itt semmilyen osszehasonlitasrol nem volt szó a gepeszmernokkel
2021. jan. 25. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Valóban, csak kontextusba helyeztem hogy nem igazán mérvadó hogy mennyien hagyják ott...
2021. jan. 25. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!