Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A vegyészmérnöki, vagy a...

A vegyészmérnöki, vagy a kémia alapszakot válasszam?

Figyelt kérdés

Mi a különbség a kettő között? Milyen tantárgyak tartoznak hozzájuk, melyiket nehezebb elvégezni? Ha vegyészmérnöki mesterire szeretnék később jelentkezni, és előtte a kémia alapszakot végzem el, akkor nagy hátránnyal indulok?


Azért lenne fontos, mert kémiából és matekból 5-ös voltam/vagyok, de a fizika nem nagyon megy, és úgy hallottam, hogy a vegyészmérnökinél arra is szükség van.


Vegyészmérnökinél a PE-re gondoltam, kémia alapszaknál a PTE-re.


Elsősorban olyanok véleményét várom, akik valamelyik szakon tanultak/tanulnak, vagy hallottak róla valamit.



2021. febr. 13. 00:21
 1/7 anonim ***** válasza:
40%
Én külföldön élek. A fogorvosi és a gyógyszerészeti után én is a kémia és a vegyészmérnöki szakot fogom megjelölni. Én is nagyon dilemmázom, hogy melyiket jelöljem. Nekem a fizikával nincs bajom, viszont nem tudom mennyire lennék fogékony a műszaki vonalra, így látatlanban nagyon nehéz sajnos dönteni, úgyhogy kiváncsi vagyok milyen válaszokat kaphatsz. A kémia mellett még az szólhat talán, hogy párhuzamosan elvégezheted a pedagógiát is, így akár 2 szakmád is lehet, tanár is lehetsz. Mondjuk a tanári vonal engem se nagyon motivál, de ha véletlen nem lenne épp munkád, tanárokat mindig keresnek, szóval biztosítéknak nagyon jó szerintem és mint hivatás az is nagyon szép. Sokszor hallom, hogy a vegyészmérnökök többet keresnek, de nem rég egy kémikus írta, hogy nem feltétlen, ők inkább más területen, a gyártásban helyezkedhetnek el, ha jól értettem, de sajnos ennél többet én se tudok sajnos.
2021. febr. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
52%
Előző vagyok: Javítás: melyiket jelöljem előbb.
2021. febr. 13. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
73%

Hasonlíts össze a két szak tárgyait és amelyik szimpatikusabb, azt írd első helyre. Hármat (+hármat) jelölhetsz meg.

A PE vegyészmérnök tantárgyai: [link]

A PTE kémia tantárgyai: [link]

2021. febr. 13. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, ezeket a táblázatokat át fogom nézni, hasznosnak tűnnek. Még várok válaszokat
2021. febr. 14. 00:11
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Én a PE-n vagyok kémia alapszakon. Annó én is ezen vaciláltam. Igazából tényleg érdemes megnézni a két szak tantárgyait.


Ha szóban kéne elmondanom a különbséget: az egyik mérnök, a másik nem. :D Jó, ez nyilvánvaló, de hogy ez mit takar:

Kémia alapszakon inkább a természettudományok felé megyünk el, mint: ásvány és kőzettan, biogeokémia, koordinációs kémia, inkább jobban a kémiás részt nyomjuk. Pl. mint a kötésirányok, komplexek térszerkezete, reakciókinetika, légköri anyagáramlások, Környezetvédelem és tanulunk sugárzástani alapismereteket is. (Persze sajnos a PTE: kémiáról nem tudok nyilatkozni. De a tantervükben majdnem minden óra azonos. )

Míg a másik inkább műszaki/mérnöki irányba megy el: lásd anyagszerkezet, gépelemek és ábrázolás, folyamatirányítás, transzportfolyamatok. Ők azok akik megtervezik az egyes munkafolyamatokat gépeket, új ötleteket és eljárásokat terveznek pl cégeknek. Persze ezeknek a megértéséhez kell a fizika. Én pl nagyon féltem tőle, mert gimiben semmit nem értettem, itt viszont kristálytiszta lett minden. Nem kell fálni csak szorgalmasan tanulni, a megértés meglesz ;). A tanárok is rendesek, segítőkészek.


De amúgy kb 60%ban ugyanaz az órarendünk. Évközben is dönthetsz úgy, hogy váltasz a két szak között, annyi, hogy azokat a tárgyakat kell teljesíteni amik nem fednek át a két szakon. Első évben nem sok különbség van.


Munka szempontjából: Nyilván a kémiások nem tudnak a vegyészmérnököknél említett munkafolyamatokat elvégezni, ők inkább valamilyen Laboros munkát végeznek szerintem. Míg a vegyészmérnökök sokszor embereket kapnak maguk alá és egy/több folyamatot felügyelnek. De legtöbb helyen nem számít, h most vegyész vagy vagy vegyészmérnök, csak rendelkezz vegyészi ismeretekkel. (Nekem ezt mondták annó nyíltnapon.)


Összességében: Nézd meg mivel szeretnél később foglalkozni, milyen munkakörben képzeled el magad? Aztán, ha megvan hajrá ;)

Remélem tudtam segíteni.

2021. febr. 14. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

JA és egyetemválasztás szempontjából mindenképp nézd meg h milyen irányban mennél tovább.

Ha pl környzeti, vízkémia, kristályszerkezetek vizsgálata akkor a Balaton közelsége miatt érdemesebb Veszprémbe menni.

De ha inkább biokémia felé haladnál érdemes megfontolni, h a PTE-n orvosi kar is van és kutatni azt talán ott könnyebb, bár ebben nem vagyok biztos.... Bocsi PTE-sek ha hülyaséget mondok :'D

Próbáld meg az egyetem oldalán megnézni h milyen felszereltségüek műszerek és eszközök szempontjából.

És nézz rá a kiírt TDK munkákra és a kutatásokra! Így talán összetudod vetni, hogy melyik irányba menj tovább. :)

2021. febr. 14. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sokat segítettél, valószínűleg a kémiát választom elsőnek, de ha a vegyészmérnökire vesznek fel, annak is örülnék (a fizikát meg majd átvészelem :D)
2021. febr. 14. 23:29

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!