Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Emelt történelem érettségi......

Emelt történelem érettségi... Valakivel beszélgetnék?

Figyelt kérdés
Sziasztok 17 éves lány vagyok, úgy döntöttem hogy az idei érettségin emelteznék töriből de nagyon tanácstalan vagyok mostmár.. Egy tanár sem segít nekem, pénzem az abszolút nincs tanfolyamokra, úgy érzem hogy így biztos lessz a bukásom.... A családomból sem tudok senkivel sem beszélni erről mert tudom hogy lenéznének. Kezdek teljesen összeomlani lelkileg,és kezdem feladni az egész tanulást. Az eddig megtakarított pénzem elköltöttem az idei maximos emelt történelem tételeket tartalmazó könyvre de nem bírom a fejemben tartani amit elolvasok belőle. Kérlek valaki segítsen nekem, nagyon egyedül érzem magam..

2021. márc. 18. 12:11
 1/7 anonim ***** válasza:

Hogy érted, hogy nem bírod fejben tartani?

Próbáltál már esetleg mintaszóbeliket eljátszani, hogy mi az ami tényleg eszedbe jut 1-1 forrásról, vagy alapvetően az adott témáról?

Hogyan tanulsz?

Osztálytársaid közül senki nem emeltezik?

Korábbi feladatsorokat néztél már?

2021. márc. 18. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Elolvasom, értelmezem de pár pillanat múlva olyan mintha sosem olvastam volna.. Szakgimibe járok, a tanárok rendesen kinevettek mikor mondtam nekik hogy emeltezni szeretnék mert "Ebben az iskolában nem szoktak emeltezni" korábbi érettségi feladatsorokat már csinálgattam, egyedül az esszékkel vagyok bajba ott
2021. márc. 18. 13:08
 3/7 anonim ***** válasza:

[link]

ha van discordod akkor beszélgethetünk. én speciel töritanárnak készülök.

2021. márc. 18. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Esszének ezek a szabályai:

1. Készíts vázlatot!


Mielőtt elkezdenéd megírni az esszét a feladatokat tartalmazó füzetben, célszerű egy vázlatot készíteni. Az esszének ki kell férnie a megadott sorban, ezért is fontos, hogy ne áthúzásokkal „fogyaszd” a drága sorokat, hanem tényleg tartalmas szöveggel töltsd ki. Tehát vázlat! Első körben érdemes összegyűjteni az adott témához tartozó legfontosabb 6-8 fogalmat, és figyelj arra, hogy ezeket majd építsd be az esszédbe!



2. Határozd meg a teret és az időt!


Legyen ez a nyitómondatod, és akkor biztosan nem feledkezel meg róla! A lehető legpontosabban határozd meg a korszakot és a teret! Ez különösen magyar témájú esszé esetén fontos, ahol nem lesz elég az, hogy leírod, hogy Magyarországon történtek az események. Add meg, hogy az adott korszakban az ország melyik birodalomnak vagy hatalmi tömbnek volt a része, esetleg konkrét tájegységeket, városokat is megnevezhetsz.



3. Elemezd a forrásokat!


Nagyon fontos, hogy az esszéírás során minden forrást elemezned kell! Mindegy, hogy szöveg, táblázat, térkép, fotó, karikatúra! Mindegyikről írnod kell!


Először is próbálj meg valamit kiolvasni a forrásból, majd ezt a saját szavaiddal írd le! Sok diáktól hallom, hogy a tanára azt mondja, hogy idézzen a szövegből. Ennek semmi értelme, nem jár érte pont! A lényeg, hogy a saját szavaiddal maximum egy mondatban írd le a forrás lényegét! Majd ebből vonj le valamiféle következtetést! Így jár egy-egy forrás elemzéséért maximum pont. Ha szeretnél ennél részletesebb információkat kapni a forráselemzésről, nézd meg a Pontszámnövelés Plusz Tanulás Nélkül csomagot, ahol ezt részletesen, példákon keresztül elmagyarázom.



4. Gyűjtsd össze az eseményeket alakító tényezőket!


Sokan azt hiszik, hogy elég a forrásokat elemezni, és azzal meg is van az esszé. Ez óriási tévedés! A pontszám felét az adja, hogy a saját tudásodból is hozzáteszel. Méghozzá a legfontosabb összefüggéseket kell leírnod. A cél tehát nem az, hogy a történéseket ismertesd, hanem az összefüggések összegyűjtése a lényeg! Ehhez viszont kell a saját tudás.



5. Ellenőrizd a nyelvhelyességet és a helyesírást!


Sokan veszítenek azzal pontot, hogy pongyolán fogalmaznak, vagy éppen gyalázatos helyesírással írnak. Nagyon fontos, hogy mielőtt beadod a feladatlapot, ellenőrizd az esszéidet nyelvhelyességi és helyesírási szempontból is. Minden vizsgateremben lennie kell helyesírási szótárnak. Ne felejtsd el használni!



szerintem az esszé szerkezete:

A bevezetés: ennél a résznél távolabbról mutatjuk be a témánkat, és itt foglaljuk röviden össze a szakirodalomból tudható tényeket. Helyezzük el térben és időben a témát.

A téma definiálása: ennél a szakasznál határozzuk meg a vizsgált témánkat a választott elemzési szempontok megnevezése mellett.

A tárgyalás: most lesz lehetőségünk a választott szempontok mentén kifejteni hosszasan a témánkat és vizsgálni annak a problémafeltevését.

Az összegzés: az esszé lezárása, ahol leírhatjuk a saját tapasztalatunkat, véleményünket, a témával kapcsolatos saját álláspontunk rövid összefoglalását, illetve, hogy milyen új információhoz jutottunk a téma feldolgozása során. Fogalmazzunk meg következtetéseket is!

A forrásjegyzék: a legvégén meg kell jelölnünk a felhasznált forrásokat.

2021. márc. 18. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
#4 köszönöm szépen, sokkal jobban leírta ezt nekem mint a történelem tanár, így nem tűnik annyira lehetetlennek
2021. márc. 18. 15:45
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha kérdésed van nekem is írhatsz! Most ősszel emelteztem, s töri tanárnak jelentkeztem. :)
2021. márc. 18. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
2021. márc. 18. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!