Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Testnevelés órán miért nem...

Testnevelés órán miért nem önvédelmet és küzdősportokat oktatnak hátra bukfenc, cigánykerék, kézen állás, kötélmászás és gyűrűs gyakorlatok stb. helyett?

Figyelt kérdés

Az általános iskolai tornaórák tele vannak olyan elemekkel, amik "látványosak" és viszonylag bonyolultak egy átlagos edzésterv gyakorlataihoz képest, de reálisan gondolkozva a diákok 90%-ának életében sosem adódik olyan szituáció, amikor ezek közül akár egyre is szükségük lehetne.


Miért jobb azzal szekálni az ötödikes Julikát, hogy nem tudja a gyűrűn produkálni magát, ahelyett, hogy megtanítanák, hogyan védje meg magát egy 40-50 kilóval nehezebb támadóval szemben?


A fiúknak és a lányoknak is hasznosabb lenne, ha rutinosan alkalmaznának önvédelmi fogásokat. Fejlődne a megfigyelőkészségük és a problémamegoldó készségük, és nem elveszetten bámulnának, ha valaki megpróbálja őket kirabolni, megverni vagy valami még rosszabbat csinálni velük.


A felnőttek többsége azt se tudja, hogyan üssön úgy ököllel, hogy ne törje el közben a hüvelykujját... nemhogy azt, hogy hogyan szabaduljon ki mondjuk hatékonyan egy fojtásból.



2021. máj. 29. 01:03
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
15%
Te látom reménytelen vagy.
2021. máj. 29. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 A kérdező kommentje:

11: "Te látom reménytelen vagy."


Te nem érted harmadszorra se, hogy mi a kérdés lényege. -.- Nem én vagyok a hülye, mert beletörik a bicskád pár összetett mondatba.


Időről-időre előveszik a rendőrök és a sportoktatók, hogy milyen fontos az önvédelem (itt van pl. egy 2014-es foglalkozás: [link] nemrég jelent meg egy erről szóló könyv is.


De az alaptantervtől kötelező jelleggel babonásan távol tartják a témát. A szülői hisztériától félnek, hogy "jaj, verekszik a gyerek"?

Nincs olyan, hogy minden általános iskolában fél hónapig CSAK önvédelem a program testnevelés órán. Viszont olyan van, hogy fél hónapig csak gimnasztika van a fókuszban. (Könyörgök, ne gyere megint azzal, hogy aki a gimnasztikához lusta, ne tanuljon önvédelmet, mert bármennyire is nem akarod felfogni ELSŐRE IS VETTEM AZ ADÁST az akaraterőről.) Esélyt sem adnak rá ugyanolyan komolyan véve, mint az általános tananyagot. Miért nem tartják ezt is olyan alapismeretnek, mint az olvasást meg a számolást?


Ha már mindennapos testnevelés van érvényben, akkor egy napot miért nem szánnak erre?

2021. máj. 29. 02:15
 13/34 A kérdező kommentje:
Az édeskevés, hogy önkéntes alapon egy tanár esetleg foglalkozik vele, és az megy, akinek kedve van. Írni se csak azt tanítják meg, akinek kedve van.
2021. máj. 29. 02:38
 14/34 anonim ***** válasza:
92%
Kedves tesi szakos válaszoló, soha nem tudtam kézenállni vagy hátrabukfencezni rendesen, mivel kiskoromban nem tanították meg, utána a tanárt meg nem érdekelte és még féltem is tőle. Akkor nekem ne lehessen meg a lehetőségem megtanulni megvédeni magam? Szerintem is oktatni kellene ezt, igaz akkor viszont lennének, akik rosszra használnák, bár szerintem azok inkább fegyverrel jönnek ahelyett hogy 1-2 másodpercig leblokkoló védekezésszerű műveletet folytassanak. Nekünk egyszer volt fakultatív iskolai program az önvédelem, nagyon sokan elmentünk, és hasznos is volt, mindenki meg tudta csinálni, igen még azok ik akiknek a hátrabukfenc nem megy :)
2021. máj. 29. 03:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 A kérdező kommentje:

Végre valaki érti. Felbecsülhetetlen! ^^


Előfordulhat, hogy kevesebb lenne a rablás és az erőszaktevés, ha nem tekintenének a bolygó lakosságának a többi, mint felére potenciális könnyű célpontként.

2021. máj. 29. 03:55
 16/34 anonim ***** válasza:
92%

Pontosan ugyanezt a kérdést tettem fel már vagy húsz évvel ezelőtt egy tévéműsorban. (Hagyjuk, ki vagyok, valószínűleg sokan ismertek.) A másik vendég egy oktatásügyi főokos volt, aki a jelek szerint mindent jobban tudott.


A válasz: "Hebe-hebe, izé, hagyományok, blabla, erőszak rossz, izé, erőszak lenne blabla megölnék egymást a gyerekek!"


Kérdésem, hogy Dél-Koreában, ahol a testnevelés-anyag része a közelharc, vajon miért nem ölik le egymást, egyszersmind Ön szerint van-e összefüggés az alacsony utcai bűnözés és azon tény között, hogy a felnőtt lakosság jelentős része legalábbis alapszinten képes a pusztakezes önvédelemre?


"Öööö hebe-hebe, hátöööizé máskultúra máshagyomány másország..." A végén már azt fejtegette, hogy az ázsiai gyerekek anatómiailag mások, ezért komoly kutatásra lenne szükség, hogy a magyarok kibírnák-e azt a terhelést.


Itt már szerettem volna elgázolni az egyik kameraállvánnyal, de még megkérdeztem, hogy miért oktatnak olyan céltalan baromságokat, mint a genetika meg az allélok mondjuk elsősegély meg a leggyakoribb betegségek felismerése helyett? Na, mit gondoltok...


"Hebe-hebe, azt nem lehet mert ööö ááá uhhh szóval az egyetemi tananyag ésöööö túl bonyolult a gyerekeknek."


Jó. Adóbevallás kitöltésére mikor fogják megtanítani őket?


"Nincs tervbe véve", ennyi volt a válasz. Na, erre legalább felkészült...


Kérdező, a magyar iskolarendszer célja nem az, hogy bármi hasznosat oktasson. Vagy egyáltalán bármit oktasson. Egy önmagáért fennálló állam az államban, amely önmagának termeli a feladatot, és romantikus elképzelések meg szentnek hitt hagyományok alapján egzecírozza a gyerekeket.

2021. máj. 29. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 molnarmarcell21 ***** válasza:
88%
Én támogatnám, hogy "funkcionális" testmozgás legyen. Nem feltétlenül harcművészet, lehet tánc is.
2021. máj. 29. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 A kérdező kommentje:

16: Köszönöm a részletes választ!


Azt jó látni, hogy ezek szerint már jóval ezelőtt is adódtak kísérletek ennek a keresztülvitelére, másoknak is szúrta a szemét, és nem totális érdektelenség áll fenn a témával szemben minden irányból. Ugyanakkor elborzasztó, hogy ennyire nem változott a világ semmit húsz év alatt (én magam is húszéves vagyok).


Még most is ott vagyunk, hogy bizalmatlanul, szinte félve fordulnak egy olyan ember felé, aki nem a foglalkozásából adódóan valamilyen küzdősportot űz vagy fegyvert tart, "mert, hát mit akar tenni, hogy ezekre van szüksége... biztos, hogy veszélyes vagy bűnöző, netalántán mindkettő".


Hogyha fel akar valamilyen módon készülni arra, hogy olyan helyzetbe kerülhet, ahol meg kell magát védenie, akkor férfiként erőszakos, nőként paranoiás. Ha viszont makacsul ragaszkodik hozzá, vele nem történhet ilyen, és eléri a baj, akkor minek ment oda, mit gondolt, rózsaszín buborékban él. Fiú esetén továbbá nyápic, anyámasszonykatonája.


Sokkal nagyobb tudatosságra lenne szükség itt is. A világot nyilván nem lehet egy csapásra megváltani, viszont ez egy olyan terület, ahol gyorsan, látványos változásokat lehetne elérni, ha akarnák.

2021. máj. 29. 06:26
 19/34 anonim ***** válasza:
74%

Igazad van, szerintem is hülyeség a sok balféknek a gerendán szerencsétlenkedni. Én szertornáztam, de azt mondom nem tesiórára való.

Gyerekkorom óta sportolok, most 51 eves nő vagyok, de a mai napig rettegek a labdajátékoktól, mert béna vagyok benne és félek eltalál.

Én úszni tanítanék meg mindenkit. Minden iskolának úszómedence, meg konditerem.

De hát itt a nyomi focit preferálják.

Meg akik felelősek a politikában, nézd már meg hogy néznek ki? Mind egy vágódisznó, vagy arra tart, hogy az legyen.

2021. máj. 29. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
85%
Azért nem, amiért célbalövés óra sincs az iskolában: nincs szakképzett oktatóra pénz, aki ért is a harcművészetekhez és nincs meg a megfelelő felszerelés sem. Ezen kívül nem akarják a tanárok, hogy a szünetekben a tesiórán tanult harcművészeti fogásokat gyakorolják egymáson a gyerekek. Ha valaki emiatt komolyan megsérül, akkor az iskola a felelős. Ez 100%-ban jogi kérdés.
2021. máj. 29. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!