Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A PhD-ról mik a tapasztalataid...

A PhD-ról mik a tapasztalataid? Mennyire nehéz?

Figyelt kérdés

Engem felvettek PhD-ra és elolvastam a szabályzatot és már jelentkezéskor is volt fogalmam róla, de ahogy részletesen elolvastam egyre többször, olyan bonyolultnak tűnik, hogy mit kell ott teljesíteni, melyik kreditet mikor, melyik vizsga miből áll, minek mi a feltétele.

Úgy tűnik eleinte, hogy nincs is olyan sok dolga a doktorandusznak, de amúgy meg elég sok teendője van. Mindenki azt mondja, hogy alig van óra, az már nem olyan tanulás, lazább az egész, csak kutatni kell, de szerintem meg azért ez nem egészen így van.

Meg, ahova én fogok járni ott félévente le kell adni egy beszámolót. A régi évfolyamoknak elvileg nem volt ilyen.


Ti mit tapasztaltatok?

Sajnos nekem már görcsbe rándul a gyomrom ha rágondolok.

Nem azért mert hülye lennék hozzá, nem a semmiért vettek fel és a témám érdekel komolyan. Én nem a kutatástól félek a legjobban, hanem összességében attól, hogy olyan bonyolult a rendszer, meg, hogy hogy szervezzek össze mindent, hogy mindenből haladjak a dolgokkal, tanulás is (órák felvétele és készülés a vizsgákra, az órákéra is meg azon felül, ami van) meg kutatással, disszertációval is haladni közben.

Akivel én beszéltem erről egyszer, igaz, ő történelem PhD-s volt (én bölcsész vagyok, de nem töris), azt mondta, hogy ha jót akarok magamnak és nem akarok nagyon kapkodni, akkor a disszertációt ne hagyjam az utolsó két évre, hiába az elvileg a disszertációs szakasz, elvileg akkor nincsenek már órák, korábban kell kezdeni.

Ezzel egyet is értek, nem szeretek kapkodni utolsó hónapokban.


Nektek mennyi idő volt belerázódni? Nekem elég bonyolultnak tűnik és hazudnék ha azt mondanám, hogy nem félek.

Pedig alapszakon és mesterszakon jó jegyeim voltak, OTDK-n voltam nem is egyszer és konferenciákon is adtam elő, de az más.


Szeretném olvasni doktoranduszok tapasztalatait.



2021. aug. 5. 11:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nyelvészetből phd-ztam 4éve, még az előző rendszerben, szóval arról vannak tapasztalataim.

Nem tudom, nálatok hogy van, de nálunk mindent a doktorandusz nyakába varrtak, kaptunk kisebb gyakorlati kurzusokat (amiket ingyen tartottunk, mert nem volt rá pénze a tanszéknek), különböző rendezvények szervezését is ránk osztották és be kellett kapcsolódni a tanszéki kutatási folyamatokba, akkor is, ha nem kapcsolódik szorosan a témádhoz. Ezért én személy szerint nagyon le voltam terhelve, nekünk 3 év volt a képzés, az első 2 évben voltak kötelező tárgyaink és vizsgák, a 3. volt a kutatási év. 3. év végén megszereztem az abszulotóriumot és csak ezután 2 évvel tudtam védeni. Pedig nem szarakodtam a dolgozattal, de a tanszéki kutatás miatt vesztettem minimum 1,5 évet, mert közben a témavezetőm megtiltotta, hogy a dolgozattal foglalkozzak,mert a kutatás pályázat része volt. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy sokszor rajtad kívül álló okok miatt is nehezen lehet haladni. Egyébként a tárgyak nálunk nem voltak nagyon nehezek, kellett rájuk tanulni, de megoldható volt. Nekem a szigorlat volt a legnehezebb, most az már komplex vizsga néven fut, arra 3 hónapot tanultam egyfolytában, napi 8-10 órában.

2021. aug. 5. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Igen, erre gondoltam én is, a komplex vizsgára. Az én képzésem 4 éves lesz és második év végén van a komplex vizsga. A doktori iskola szabályzata szerint 12 tétel van rá, illetve szakirodalmak.


Azt írtad, hogy a komplex vizsgára 3 hónapot tanultál napi 8-10 órában. Ez hogyan lehetséges egyéb teendők mellett? Úgy értem, hogy lehet(ett) ezt órákkal összeegyeztetni? Gondolom azokra el kell járni. Vagy akkor neked nem voltak óráid?

Jól sejtem, hogy amíg komplex vizsgára készülök, addig nem lesz időm másra? Disszertáció, tanulmányírás, konferencia?

2021. aug. 5. 12:52
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekünk a szigorlat, ami ma a komplex vizsga nem a képzés alatt volt, hanem az absz. megszerzése utáni évben csináltam meg. Ennek akkoriban nem volt fix ideje, csak a védés előtt meg kellett lennie. Én még a régi 3 éves képzésben végeztem, de a mostaniak azt mondják, kb hasonló nehézségű.
2021. aug. 5. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja igen, akkor már értelemszerűen nem voltak óráim, szerencsére abban a félévben nem tanítottam, mert kaptam kedvezményt, hogy a következőben dupla annyi órát tartottam meg. Én ezt a 3 hónapot teljesen beáldoztam erre, júliusban volt így már a nyár egyik fele is ráment. De megérte, mert nekem nagyon nehéz bizottságot osztottak ki, és szerencsére summa cum laude lett, szóval örültem neki.
2021. aug. 5. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm, hogy reagáltál! Úgy látom, hogy a mostani rendszerben több szempontból nehezebb lett a képzés. Legalábbis ha valaki nem egyéni képzésen van, akkor biztosan.
2021. aug. 5. 13:40
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Abból a szempontból jobb, hogy ti több pénzt kaptok, illetve a 4 év jobb, mint a 3, mert így van esély megírni. De persze ez attól is függ, hogy mennyi plusz feladatot tesznek a nyakadba.


Írj nyugodtan, ha van még kérdésed!

2021. aug. 5. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Ami az én doktori iskolámat illeti, nem tudom, hogy máshol is így van-e, de itt elvileg júniusban szokott lenni, úgyhogy arra nem számíthatok, hogy majd nyáron készülök rá, amikor nincsenek órák meg semmi más.
2021. aug. 5. 13:43
 8/11 A kérdező kommentje:
Mármint, nem írtam oda, nem láttam, hogy közben írtál, de úgy értettem, hogy a komplex vizsga van júniusban.
2021. aug. 5. 13:44
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
A miénkben ez teljesen egyéni, akkor szervezik, amikor a bizottság illetve a jelölt készen áll rá. De ez biztosan mindenhol máshogyan van. Érdemes figyelni a felsőbb évesek ügyeit, ha nalatok nyilvános a vizsga, akkor elmenni rá, hogy lásd, hogyan megy. Nálunk csak papíron nyilvános, valójában nem szokás menni, de a munkahelyi vita (élővédés) és a nyilvános vita (védés) már szabadon látogatható. Az elmúlt évben természetesen ezek is online voltak, de bárki be tudott kapcsolódni.
2021. aug. 5. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
95%

Es mit szeretnel csinalni a PhD utan? Egyetemi tanar?


("csak" kutatni kell vicces kicsit)

2021. aug. 5. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!