Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Doktoranduszként mit gondolsz...

Doktoranduszként mit gondolsz erről?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, a régi rendszerben, szerintem 2016 előtti években felvetteknek bármennyi ideig lehetősége volt az abszolutórium után beadni a jelentkezést a fokozatszerzésre és megvédeni a disszertációt, meg közben az egyebeket megcsinálni (plusz publikáció, doktori szigorlat és a többi).

Találtam az egyetem szabályzatában is erre vonatkozóan szabályt és doktorandusz ismerősöm szerint is így volt.

Engem nemrég vettek fel doktori képzésre, de nemcsak nekem, hanem már korábbi évfolyamoknak (szerintem 2016 után) már csak 4 évük van a disszertációt megírni, megvédeni. Bár lehet ez attól is függ, hogy milyen képzés, mert a nappalin és levelezőn szerintem így megy, de egyéni felkészülőknek máshogy. Ott szerintem az egyéni felkészülés kezdetéhez képest 2 év van.


A lényege a kérdésemnek az lenne,hogy szerintetek nem igazságtalan, hogy a mostani doktoranduszoknak van 4 éve, ami amúgy nem rossz szerintem, viszont a régiek meg időkeretek nélkül húzhatják bármeddig? Én ezzel nagyon nem értek egyet, szerintem amikor az új rendszer elkezdődött és lett ez az időkorlát, akkor a régi rendszerben tanulóknak is kellett volna szabni valami időkorlátot, hogy onnantól nekik is máshogy lesz.


Én amúgy sem tartom nagyon pozitívnak amikor valaki halasztja a végtelenségig, mert szerintem ha tényleg szorgalmas, akkor nem kell ahhoz akár 10 év is, hogy megírja.

És szerintem igenis, ha már jelentkezett, akkor egy bizonyos időn belül legyen látható eredménye annak, hogy felvették.

Ez alól szerintem csak az extrém esetek lehetnének kivételek, mondjuk, hogy súlyos betegség, amivel hónapokig vagy évekig kórházban van valaki, nagyon gyakori műtétek, amik elkerülhetetlenek, esetleg ha van beteg, állandó gondozásra szoruló családtag és a doktoranduszon kívül más nem tudja gondozni vagy tehermentesíteni kell a többi családtagot néha.


De az, aki amúgy megírhatná hamarabb és közben csomó minden mást csinál és nem halad jól a disszertációval és magával a képzéssel, az szerintem elítélendő.

Ismerek olyat, aki már lassan 7 éve nyert felvételt. Nem is az, hanem az abszolutóriumát már 3 éve megszerezte. Lassan 4 éve, mert 2018-ban. Azért én azt kicsit nevetségesnek tartom, hogy 8 év kell valakinek, hogy megírja és megvédje a disszertációját. Amúgy irodalom PhD-s, de mégcsak azzal sem lehet mentegetni, hogy oktat az egyetemen, mert ahova ő jár, ott nem kötelező tanítani és ő sosem tanított.


Csak én vagyok ilyen szigorú felfogású vagy mások is így látják?

Mit gondoltok az egészről?

Nem lenne igazságos a régi rendszer doktoranduszainak is behozni valami időkorlátot?



2021. szept. 2. 10:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok doktorandusz, de én úgy gondolom nem lenne igazságos visszamenőleges szabályokat hozni. A régiek egy bizonyos feltételekkel kezdték meg, ezt kb. el kell engedni, felmenő rendszerben változtatni, ez így is van rendjén szerintem.
2021. szept. 2. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Egyesnek van igaza, visszamenőleg nem illik szigorításokat hozni, még ha egyet is értek vele. Most nálunk megint volt doktori szabályzat változás, és opcionálisan ránk is vonatkozik, tehát választhatjuk a disszertáció esetén az új formátumot, míg az újaknak már kötelező. De minket nem köteleznek arra hogy pl csak angolul írjuk a disszertációt.
2021. szept. 2. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A Magyar Közlöny 2021/97. számában megjelent a 2021. évi LIII. törvény az Nftv. módosításáról, amely szerint módosult a doktori értekezés benyújtásának határidejéről rendelkező 53. § (4) bekezdés:

"A doktorandusznak a komplex vizsgát követő három tan éven belül a doktori szabályzatban meghatározottak szerinti doktori értekezést kell benyújtania. Ez a határidő különös méltányolást érdemlő esetekben legfeljebb egy tan évvel a doktori szabályzatban meghatározottak szerint meghosszabbítható. A fokozatszerzési eljárásban a hallgatói jogviszony szünetelése legfeljebb két félév lehet."

2021. szept. 2. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

En azt nem ertem, miert azzal foglalkozol, masokra milyen szabalyok vonatkoznak... ettol neked jobb lesz barmi is? Nem. Akkor meg? Ok szivnak vele 7 meg 10 evig, hat csinaljak. De ha szerinted meg lehet irni hamarabb, akkor realis az ido, ami rendelkezesedre all. Miert nem a sajat disszertacioddal es hataridoddel torodsz, es miert azt lesed, hogy a masik kepzese miben ter el? Ez kotnyelesseg, mar-mar rosszindulatusag. Nem jobb a csipkefuggony mogul leskelodo oregasszonyenal, aki mindenkirol tud mindent, mert egesz nap lesi oket.

Csinald a sajat dolgod, ird a sajatod, vizsgazz, tanits ha akarsz. Ki nem szarja le a madikat, aki het eve nem birja befejezni a dolgot... az ő baja.

(Azert erdekelne, melyik egyetem ez.)

2021. szept. 3. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Valójában ez a dolog tkp a doktorandusznak előnyös, bármilyen meglepő


- Az egyetemi bürokrácia imádta régen évekig húzni a kész doktorik elfogadását

- Az új rendszerben ha egy doktorandusz nem véd a megadott időn belül, akkor viszont az egyetem (!) köteles visszafizetni az államnak azt a pénzt, amit a doktori ösztöndíjra kapott

- Szóval innentől ezt nem fogják merni bejátszani, hogy évekig szívatnak dolgokkal. Nekem a 2016-ban kezdett ismerőseim jellemzően emiatt előbb doktoráltak, mint a 15-ösök.


(Persze ekkor jött a kormány, és közölte, hogy covid, szóval valójában várhatóan évekig nem fognak senkit ezért szankcionálni, mert csúszik.)

2022. jan. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!