Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan lehet szakgimnáziumból...

Hogyan lehet szakgimnáziumból továbbtanulni, ha nem arra a szakra szeretnél továbbmenni?

Figyelt kérdés

A lányom pszichológus szeretne lenni, viszont úgy nézem, hogy a helyi gimikbe csak a kitűnő tanulókat veszik fel. Akkor marad a szakgimi. Úgy néztem, ha tovább akarsz tanulni, akkor 5 tárgyat néznek: matek, magyar, töri, idegen nyelv és egy természettudományos tantárgy. Viszont abban a szakgimiben, ahova továbbmenne nincs külön fizika, kémia, biosz, csak egyben egy természettudomány. Ezt lehetne vinni pontnak? Lehet így egyáltalán érettségizni pl. biológiából?

Lehet, hogy nem értem, bocsánat, de annyira nem mélyedtem bele.


2021. nov. 15. 09:45
1 2 3
 1/27 anonim ***** válasza:
100%

Eredetileg úgy van, hogy legalább 2 évet kell tanulni egy tárgyat, hogy érettségizni lehessen belőle.

Ez a gyakorlatban úgy néz ki, ha jelentkezik a vizsgára(akár rendesen akár utólag kifizetve a vizsga díjat) abból vizsgázik amiből csak akar.


Azokra a tárgyakra érdemes rafekudni, ami a pszichológiához kell(persze miután elkezdte a középiskolát)


A természettudomanyos rész érdekes lesz érettségi szempontjából, de az majd kiderül, hogy gondolják ezt.

2021. nov. 15. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 A kérdező kommentje:

Kedves 2. Nem tudom, te hol laksz, de itt 4 gimnázium indít 6 osztályt 9.-ben, megyeszékhely és vonzáskörzete. Nem túlzok, kitűnő bizonyítvánnyal, és 90 pontos felvételikkel lehet bekerülni. Nem hinném, hogy egy 4-4,5-ös átlagú gyerek hülye lenne. De nem fog bekerülni. Elég sok itt a szakgimnázium, és vannak közkedveltek, ahova (reálisan) 6-szoros túljelentkezés van, papíron meg 20-szoros.

Tudok olyan szakokat, ahova négyessel nem lehet bekerülni. Szóval ne gondolnám, hogy oda csak a hülyék mennének.

2021. nov. 15. 10:51
 3/27 anonim ***** válasza:
37%

Nem olvastam a gondolom időközben törölt 2-es választ, de azért legyünk reálisak. Azt gondolom, hogy:


1) Igen, kitűnőket vesznek fel gimnáziumba, mi is most felvételiztünk az amúgy csont kitűnő gyerekkel, aki még a felvételikre is készült, és csak egy másodrendű gimibe sikerült bejutnia (aminek amúgy nagyon örülünk, mert a jó hangulat szerintem fontosabb, mint 4-6-8 év stressz, gyomorgörcs a vizsgáktól -- az idősebb testvérei elit sulikba jártak. nem mindenkinek való...)


2) Nem akarok ünneprontó lenni, de iszonyúan nagy a különbség a szak"gimnáziumok" és a rendes gimnáziumok között. A pszichológia szakokon meg 445+ körüliek a felvételi ponthatárok, az egyik legnépszerűbb szak, ezért csak elvétve látsz egy-egy egykori szakgimnazistát a pszichológia szakokon... egyszerűen nem tudnak bekerülni.


3) Hiába nem hülye a gyerek, a szakgimnáziumban olyan gyenge az oktatás, hogy mindenből le fog maradni. (Tudom, mert az egyik rokon gyerek viszont ilyenbe jár.) Még a szakmai tárgyak se érnek semmit, ha közben viszont a többi tárgyból pl. matekból gyenge.


4) Sok szülő beleesik abba a hibába, hogy többet lát a gyerekébe, mint amennyi benne van. Nekem az az érzésem, hogy Te is ilyen szülő van. Aki általános iskolában 4-es tanuló, az egy rendes gimnáziumban max. 2-3-as lenne. Ezért se érné meg oda betuszkolni. Igen, a rengeteg kitűnő tanuló, akik a 6-szoros túljelentkezést adják a gimikbe, sokkal jobb képességű gyerekek, mint a te gyermeked. Ez van.


5) Utólag visszanézve a saját generációmra (40-50 évesek), a 4-es tanulók lettek a legsikeresebbek. A sikeres vezérigazgatók, üzletemberek stb. mind ebből a körből kerültek ki. A jó tanulás nem minden, a szociális készségek sokkal többet érnek a felnőttek társadalmában.


6) Egy 14 éves gyerek még nem tudja eldönteni, hogy mi szeretne lenni. Van egyébként rengeteg segítő foglalkozás a pszichológuson kívül is, pl. szociális munkás + mentálhigiénés képzés együtt tök jó, vagy elküldhetnéd rendesen sportolni és egy gyógytornász + sportedző kombináció is nagyon klassz. A pszichológia szak, ha nem is egy orvosi, de egy eléggé magas intelligenciát és jó tanulási készségeket kívánó szakma, nem stresszelnék ezzel egy nem túl fényesen teljesítő gyereket, hogy ide menjen. Nem reménytelen a helyzet, csak nehéz.


7) De persze még később is érhet, és persze magántanárral behozhatja a 4 éves biológia + biosz fakt oktatást, csak időben kezdjen hozzá. Nem könnyű.

2021. nov. 15. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 A kérdező kommentje:

Igen, a kettest jelentettem, törölték is, köszönet érte.

Kedves utolsó, nem igazán értelek. Elolvastad rendesen a kérdést? Nem jutna be egy elitgimnáziumba, és valószínűleg szenvedne is ott, ezt le is írtam. Miért gondolod, hogy 2-3 tanuló lesz? Ennyire ismered a gyerekem képességeit?

Az IQ-ja 127, és egyébként adhd-s. Rendszeresen jár pszichológushoz, és ezért is tetszik neki ez a szakma, és szerintem jól is csinálná. Nem sok jó pszichológust láttam, aki benne van ebben a témában, és ő, mint érintett, legalább átérzi a helyzetet. A felvételihez egy darab emelt szintű érettségi kell. Az lehet akár a nyelv is. Nem értem, hogy egy szakgimiből ez miért lenne olyan teljesíthetetlen.

Saját magadnak mondasz ellent, amikor azt írod, hogy az én gyerekem gyenge, de mégis a 4-es tanulók a legsikeresebbek.

Én magam is azt látom, hogy aki hajt, és mindenben meg akar felelni a tanároknak, az csak egy középszerű munkás lesz, akit jól ki tudnak használni a főnökeik, de feljebb jutni nem fog tudni.

Amúgy meg jó, hogy szerinted olyat látok bele a gyerekembe, ami nincs benne, a gyerekpszichológus meg azért bírál, mert nem bízom benne eléggé, hogy jól fog teljesíteni. Akkor kinek is van igaza?!

Az első választ köszönöm szépen, az hasznos, de egyéb lesajnáló, kritizáló válaszokat nem kérek.

2021. nov. 15. 11:50
 5/27 A kérdező kommentje:
Egyébként, hogy mennyire gyenge, meg semmit nem érő egy szakgimi, arról csak annyit, hogy pl. van egy fiam is. Ő még csak ötödikes, de már játékprogramokat ír. Angolul néz erről videókat a youtube-on. Ő már tudja, hogy az informatikai szakgimnáziumba szeretne menni. De ott is fel kell kötni a gatyát, mert őrült túljelentkezés van. Nála fel sem merült a gimi. És biztos vagyok benne, hogy ő azzal a szakmával többre megy, mint egy gimivel, ahol agyon hajtják a négyesért. Lányoknak nehezebb.
2021. nov. 15. 12:11
 6/27 anonim ***** válasza:
81%

Látom, azért a lepontozó gombot megtaláltad. 🤦🏻‍♀️


Nézd. Sok sikert a gyerekek tanulmányaihoz. Annyit szeretnék még a fenti, általad semmire se tartott válaszomhoz hozzátenni, hogy abból, hogy valakit pszichológusok kezeltek, még nem következik abból, hogy belőle is jó pszichológus lenne. Még egyszer: a pszichológia szak erősen tanulós szakma, és gimnáziumi közel kitűnő tanulók szoktak oda bejutni. De nem akarok vitatkozni, minden jót kívánok a gyerekeknek!

2021. nov. 15. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 A kérdező kommentje:

Igen, megtaláltam, de az 1-es választ felpontoztam. Egy 4,5-ös tanuló gyerek nem hinném, hogy annyira ostoba, hogy így látatlanban 14 évesen eldöntötted, hogy 5 év múlva úgysem jut be az egyetemre.

Tisztában vagyok vele, hogy tanulni kell. De sok pszichológusnál voltunk a gyerekkel, és hidd el, hogy több rosszat láttam, mint jót. Nem elég, hogy a biokémiát bevágja, talán valami minimális empátia is kéne egy jó pszichológusnak. Egyébként meg többször volt pályaválasztási tanácsadáson, és az iskolában is a tanárai azt mondták, hogy ez egy jó ötlet neki. Persze nem mondom, hogy ez így is lesz, lehet, hogy közben kitalálja, hogy fizikus lesz. Nem hinném, hogy azért, mert van egy-két négyese már most le kéne írni.

Egyébként nem egyedül én pontozok itt, szóval lehet, hogy másnak sem tetszett a válaszod.

A kérdés továbbra is az, hogy ezekkel a tantárgyakkal fel fogják venni esetleg egyetemre, vagy csak ha arra a szakra jelentkezik, amilyen szakirányú az a szakgimnázium? Lehet, hogy butaságot kérdezek, de ezekben a dolgokban most már kevésbé vagyok otthon. Válaszolna valaki, aki hasonló cipőben jár?

2021. nov. 15. 13:30
 8/27 anonim ***** válasza:
68%
Melyik ez a magyar település ahol még a szakgimi is zseniképző?
2021. nov. 15. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 A kérdező kommentje:
Valaki a kérdésre is válaszolna?
2021. nov. 15. 15:36
 10/27 A kérdező kommentje:
Én személy szerint több olyan diákot is ismerek, akik szakgimiből mentek továbbtanulni. Ha könnyebben szerzed meg az ötöst, könnyebben is felvesznek. Érettségizni egy egyszerű alapítványi gimiben is le lehet. Az érettségi nagyon nagy százalékban a kérdező tanártól függ. Főleg a szóbeli. Ha meg van két nyelvvizsgád, azzal nagyon sokat lehet kompenzálni.
2021. nov. 15. 15:39
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!