Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Lecserélnétek a mostani...

Lecserélnétek a mostani kötelező olvasmányokat?

Figyelt kérdés
Ha lehetőségetek lenne megtenni, akkor mit tennétek? Milyen fajta könyveket raknátok be inkább a jelenlegi kötelezők helyett, vagy melyikeket vennétek ki? Illetve érdekelne a vélemény, hogy mit gondoltok a kötelező olvasmányokról úgy általában?

2021. dec. 1. 16:53
A kérdező szavazást indított:
Igen, az egészet lecserélném
Pár könyvet kivennék, de maradna minden a régiben
Nem cserélném le, hanem még hozzáadnék pár regényt is (lehet az régi vagy kortárs)
Nem kell lecserélni, jó úgy ahogy van
Eltörölném a kötelező olvasmányok listáját
Inkább leírom
53 szavazat
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%
Ma nagyon keveset olvasnak a gyerekek, ezért a kötelező olvasmányokat meghagynám. Azonban általános iskolában a gyerekek érdeklődésének megfelelően választanék könyvet és csak felső tagozattól. Alatt órákon verseket és meséket olvasnánk közösen. Felső tagozatban pl. a Harry Potter-t el tudom képzelni esetleg Szabó Magdától az Abigél-t, de a gyerekek is javasolhatnának könyveket. Középiskolába tenném át a Légy jó mindhalálig-ot és a Kőszívű ember fiai-t is, mert ezek nem valók ált, iskolai olvasmánynak. Középiskolában hanyagolnám az Odüsszeia-t az egész ókori irodalommal együtt max. 2 órában. Több kortárs irodalmat tanítanék. De ezekhez alapjaiban meg kellene változtatni az irodalom oktatást.
2021. dec. 1. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
98%

Tökmindegy, hogy mi a kötelező olvasmány, mert a gyerekek 90 százaléka soha nem fogja elolvasni úgyse. Pedig én még próbálkoztam is, de az összes kötelező, amit tényleg elolvastam, az az Egri Csillagok, meg a Pál utcai fiúk voltak, azok szerintem aránylag érthetőek és élvezhetőek gyerekeknek is. A kőszívű ember fiai, meg a légy jó mindhalálig viszont olyan könyvek, amik egyszerűen nem valóak 13-14 éves gyerekeknek


+ ez lehet baromságnak hangzik, de egy 632 oldalas Egri Csillagoktól, meg egy 500 oldalas kőszívű ember fiaitól még annak is azonnal elmegy az életkedve, aki amúgy szeretne olvasni.


Egy 100-200 oldalas könyvet lehet még az is elolvassa, akit amúgy nem érdekel ez az egész, mert viszonylag "gyorsan" megvan (Bár nekem nem ez volt a tapasztalatom, de mindegy :D)


Hogy mi lenne a jó megoldás az jó kérdés, szerintem ha valami "kötelezően" van feladva az már alapból probléma, mert ahhoz a gyerekek úgy fognak hozzáállni, hogy na ezt a könyvet most el "kell" olvasnom.


Az szerintem is jó megoldás lenne, ha nem lenne meghatározott könyv, hanem csak szimplán fel lenne adva, hogy 1 db könyvet el kell olvasnod és beszámolót kell készítened belőle vagy valami. Bár ezt meg lehetetlen ellenőrizni, de tökmindegy, hisz az emberek 90 százaléka úgyse fog soha elolvasni 1 db kötelezőt sem.



,,Ma nagyon keveset olvasnak a gyerekek, ezért a kötelező olvasmányokat meghagynám. "


Amúgy szerintem a kötelező olvasmányok semmilyen szinten nem alkalmasak arra, hogy megszerettessék a gyerekekkel az olvasást, inkább az ellenkezőjét érik el vele, és pont a "kötelezőség" érzése miatt.

2021. dec. 1. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
22%
Eltörölném. Felesleges humbuk mint kb az humántantárgyos butaság
2021. dec. 2. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
16%
2. Töröljük el a kötelező iskolába járást is, mert a kötelező jellege demotiválja a gyerekeket. Nem érted a lényeget.
2021. dec. 2. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
87%

4, Kérlek, mondd el, hogy mi a lényeg, és hogy mit nem értek rajta, mert nagyon érdekel.


Én meg azt gondolom, hogy a két dolog között abszolút nem lehet semmilyen szintű párhuzamot vonni, de ha kifejted, hogy mit nem értek, akkor szívesen leírom én is, hogy miért.


Azzal nem tudok sokat kezdeni, hogy "nem érted a lényeget".

2021. dec. 2. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
16%

De lehet párhuzamot vonni, mert mindkettő kötelező.

A kötelező olvasmány, ha jól van megválasztva és megbeszélik, esetleg film formájában is megnézik még motiválhat is pl. az adott szerző más műveinek elolvasására.

2021. dec. 2. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
84%

,,A kötelező olvasmány, ha jól van megválasztva és megbeszélik, esetleg film formájában is megnézik még motiválhat is pl. az adott szerző más műveinek elolvasására."


Mindketten tudjuk, hogy ez a gyakorlatban SOHA nem történik meg. SOHA.



Jártam iskolába, tehát tudom, hogy a kötelező olvasmányt 30 emberből 3-5 ember ha elolvassa. Mi megnéztük filmen a legtöbb kötelezőt, és a valóság az, hogy ez pont hogy nem arra ösztönöz, hogy olvasson az ember, hanem pont arra, hogy felesleges elolvasni, mert van egy film amit sokkal rövidebb idő alatt le lehet darálni.


Pedig nekünk kifejezetten szigorú volt a dolog, mert beadandó is volt és dolgozatot is írtunk, de az osztály harmadát érdekelte a dolog annyira, hogy legalább filmen megnézze a dolgokat, a 2-es, 3-as tanulók meg, akik egy osztályban legalább a felét-kétharmadát kiteszik a diákoknak, soha nem fogják elolvasni a kötelezőket, mert úgy vannak vele, hogy 1 db 1-es az tökmindegy, nem éri meg 10 órákon keresztül olvasni egy 600 oldalas könyvet ennyi miatt



A kötelező iskolába járás meg összehasonlíthatatlan a kötelező olvasmányokkal.. Akik iskolába járnak, azok sem szeretik meg az iskolába járást meg a tanulást, azért járnak iskolába az emberek, hogy legyen egy szakmájuk és hogy valamit tudjanak kezdeni az életükkel, de nem fogják megszeretni a tanulást. Ugyanúgy a kötelező olvasmány sem fogja megszerettetni az emberekkel az olvasást.


Szóval ha az a célja a kötelező olvasmányoknak, hogy megszerettessék az emberekkel az olvasást, akkor egyszerűen NEM MŰKÖDIK, ha meg nem ez a célja, akkor őszintén szólva fogalmam sincs hogy mi, de tökmindegy, mert hatodjára mondom el, SENKI nem olvassa el a kötelezőket a full kitűnő tanulókon kívül (még közülük se mindenki :) )

2021. dec. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
66%

Az őskori könyveket ajánlják, mikor a fiatal sem a munkaszerződést, sem bérleti szerződést, jogi, pénzügyi nyelvezetű szöveget nem tud értelmezni.


Úgy szar a közoktatás, ahogy van.

Nem a sikeres életre készítik fel a fiatalokat.

2021. dec. 27. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
45%
Értelme nincs, inkább tudományos dolgokat olvastam iskolás koromban
2021. dec. 28. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Én kb. 7 éve érettségiztem, nem tudom azóta miben lett más a kötelezők listája, de volt mindig is valamilyen mennyiségű mozgástere a tanároknak. Nekem pl. A kőszívű sosem volt kötelező, hallani is csak azért hallottam róla, mert megvan itthon, ellenben pl. nekem kötelező volt az Abigél, ami meg más velemkorú ismerősömnek nem volt. Amit én abszolút kivennék, az az Egri csillagok. Hosszú, unalmas, száraz, és annak sok értelme nem volt, hogy csak átlapoztam a nagyobbik részét. Szerintem semmilyen különösebb extra tanulsága sem volt. Lehet van, aki szereti, de a 99% biztos vagyok benne, hogy nem. Szerintem több filmet kellene az irodalomórák keretében/osztályfőnöki órákra elosztva akár valahogy lejátszatni a gyerekeknek, mert rengeteg kötelezőből van film, ami kedvcsinálásra/sztorira bőven elég lenne. Ami meg hiányzik a filmből, de fontos a kor/tanulság/akármi egyéb miatt, azt még mellé lehet tenni a film után. A magyar film azért sem lenne rossz ötlet, mert a mai gyerekek max. hírből hallottak a régi magyar színészekről, mint Törőcsik Mari, és legalább így akkor valamilyen szinten megismernék a magyar kultúra egyéb oldalait.

Emellett bizonyos kötelezőket szerintem abszolút rossz helyen adnak fel. Több ismerősöm hatodikban kapta meg A kőszívű ember fiait. Én egyszer leemeltem a polcról, és láttam, hogy ez hol latin, hol német, hol francia, és folyton hátra kell lapozni a fordításért, hát úr isten, így nem lehet haladni meg értelmezni sem. Minimum 10. osztályban lenne a helye, amikor már a gyerekek fele tudja a németet valamennyire, kis szerencsével latint és/vagy franciát, aki tanult. De megkockáztatnám, hogy ez is olyan kategória, aminek az érdekesebb részeit közösen el lehetne olvasni és értelmezni, és amúgy nyugodtan mehetne filmen. Szerintem semmi értelme úgy feladni kötelező olvasmányokat, hogy a legtöbb gyerek nem fogja érteni és feldolgozni tudni azt, amit olvas.

A Szent Péter esernyőjénél nem láttam különösebben, hogy miért kellett ezt elolvasni, nekem kicsit túlzottan meseszerű volt, de nekem egész tetszett. Egyébként, vannak átdolgozott kiadások, pl. a "Kötelezők könnyedén" sorozat, meg egyéb rövidítettek, pl. Kőszívűi lényege is összefoglalásra került már kb. 200 oldalban. Szerintem ezeket is potenciálisan lehetne reklámozni az iskolákban, mert ezáltal is olvasnának a gyerekek, és talán később magától is elolvassa az eredetit az, akinek tetszett.

Én egyébként sokkal több kortárs (külföldi és magyar egyaránt) könyvet emelnék a tantervekbe. Gyakorlatilag, aki nem szerette magától az olvasást, annak kb. kizárt dolog, hogy a kötelező olvasmányok meghozzák a kedvét, sőt, inkább csak elveszik. Szerintem fontos dolog bizonyos régi írókat és műveiket tanítani, hogy ismerjék, azonban ezek a könyvek 100-200+ éve teljesen más korokban, más lelkületű embereknek lettek írva, és úgy gondolom, hogy akkor sem gyerekeknek szánva. Van olyan, amelyik emészthető, és van olyan, amelyik nem.

Én egyébként pont pár napja olvastam facebookon, hogy egy tanárnő a hetedikeseinek szokta feladni a nyárra Az éhezők viadalát, és még azoknak is szokott tetszeni, akik egyébként nem olvasós fajták. Ezen keresztül magyarázza el nekik a feldolgozásnál a médiatudatosságot, média befolyásolását, autokratikus rendszerek működését. De Emlékek őrét is már láttam feladva. Szerintem nagyon jó, hogy bizonyos tanárok kezdenek nyitottabbak lenni a különböző kortárs, fiataloknak szánt művekre is. Nem csak a klasszikus irodalomnak van értéke, hanem a kortársnak is.

2022. júl. 10. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!