Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy vannak most a középiskolá...

Hogy vannak most a középiskolák? Gimnázium, technikum, szakképző?

Figyelt kérdés

Előrebocsátom, hogy 2011 óta nem kellett ilyesmi kérdéssel foglalkoznom, akkor egyszerűen gimnáziumba jelentkeztem.

Most viszont a munkám során találkoztam a kérdésben megjelölt kategóriákkal, és kicsit meg vagyok lőve, melyik mit takar.


Gimnázium - ez gondolom ugyanaz maradt, 4-5-6-8 évfolyam, sima vagy specializált (kémia, nyelv, stb) és a végén érettségit ad, de szakmát nem.

Technikum - ez értelmezésem szerint olyan középiskola, ami egy könnyített gimnázium + szakmai tárgyak keveréke, 5 éves, 4 év után érettségi, a plusz egy év pedig valamilyen OKJ- szerű végzettséget ad.

Szakképző- ez szerintem a korábbi szakmunkásképző, vagyis 3 év, és csak szakmát ad, érettségit nem, illetve nem is igazán tanítják meg az érettségihez szükséges dolgokat.


Helyes ez az értelmezés? Illetve milyen kategóriák vannak még, amit esetleg kihagytam?


+ Gondolom a technikumból, szakképzőből nem nagyon van közvetlen átjárás gimnáziumba, mert különbözeti vizsgákkal jár a dolog. Ugyanez a helyzet két technikum között is. De érnek egyébként bármit ezek a technikumi végzettségek? (Nem feltétlenül a fodrászra, hegesztőre gondolok, azok nyilván - hanem ilyen szoftverfejlesztő, kereskedelem és marketing és hasonlók, amikből jóval magasabb szintű képzések is léteznek).



2022. febr. 9. 18:39
 1/5 anonim ***** válasza:
Miért lenne könnyített? Ugyan azt az érettségit fogják megírni 4 év után.
2022. febr. 9. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

#1, mert maga a tananyag nem tartalmaz második idegen nyelvet, 4féle természettudományi tárgyat pl.

Az érettségi tárgyak nyilván ugyanazok, de nem mindegy, hogy van heti 2 óra kémia és fizika és biológia és földrajz, vagy heti 2 óra "természettudomány".

De ha ez nem így van, világosíts fel kérlek, nekem ez tényleg új terep.



Még az jutott eszembe, léteznek/léteztek szakgimnáziumok is, amik ugyanazt tanították, mint a technikumok most, de szakmát nem adtak. Ilyen még van?

2022. febr. 9. 18:45
 3/5 anonim ***** válasza:
Technikum lett szakgimnázium.
2022. febr. 9. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A szakgimnáziumok 2020-2021-es tanévtől technikumok lettek, de nem mindegyik. Úgy látom a művészeti középiskolák nagy része a szakgimnáziumi megnevezés mellett maradt.

pl: Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium,

Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium


[link]

2022. febr. 9. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Tehát a művészeti iskolákat leszámítva gyakorlatilag megszűnt az, hogy az ember szakmai tárgyakat tanul, de nem kap erről szóló végzettséget. Ez mondjuk jó lépésnek tűnik.
2022. febr. 9. 19:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!