Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Egyetem után, ha külföldön...

Egyetem után, ha külföldön kezdek el dolgozni, ki kell fizetnem a képzés költségét?

Figyelt kérdés
Idén fogok végezni és egyetem után tervezek kimenni külföldre. Viszont sokszor hallottam már, hogy ebben az esetben akkor ki kell fizetni a féléveket, mivel államilag finanszírozott szakon vagyok jelenleg. Ugyanakkor azt is hallottam, hogy ha x évet ledolgozok itthon, akkor nem kell. Na de hogy van ez pontosan? Ha pl nyáron tényleg kiköltözök és mondjuk haza látogatok néha, akkor a határon megállíthatnak, hogy heló neked bizony itt komoly fizetni valóid vannak ám. Vagy van erre valami időintervallum, hogy mondjuk 20 év alatt kell az x évet ledolgozni és ha kimegyek pár évre, akkor az nem számít? Sajnálom, ha kicsit zavaros lett, de nekem se túl tiszta ez az egész és az ügyintéző se tudott érdemi választ adni erre.

2022. márc. 21. 11:30
 1/6 anonim ***** válasza:
76%
A diploma után fogsz kapni egy levelet, abban minden benne lesz. Attól is függ, hogy pl. 6 évet finanszírozott-e az állam, vagy csak hármat, ötöt.... Ezek nyilván a ledolgozandó/visszafizetendő éveket befolyásolják, de a határon senki nem fog megállítani. Én úgy emlékszem, hogy X időn belül kell visszafizetni, nem pedig azonnal, amennyiben kiköltöznél. Aki kimegy, az értelemszerűen azért megy ki, mert megkeres annyit, hogy simán visszafizesse. De a haveromnak a postai levélben minden információ benne volt.
2022. márc. 21. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
76%
nem kell egybol visszafizetni, csak azert mert kulfoldre mesz. en se fizetem, es nem is tervezek soha Mo-n dolgozni. majd elkezdek fizetni mikor szolnak hogy fizessek
2022. márc. 21. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
24%
Remélem.
2022. márc. 21. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
85%
3 éve végeztem a MSc-t (a BSc elkezdésekor még nem volt ilyen tanulmányi szerződés), az MSc tanulmány közben dolgoztam Magyarországon de az elvileg nem számít, csak az utána lévő idő. Utána fél évet dolgoztam még, tehát nem dolgoztam le a 2 évnyi oktatást. Azonban két és fél éve már külföldön vagyok és még soha semmilyen levél nem érkezett, amiben értesítettek volna bármilyen információról ez ügyben, kell-e bármit is visszafizetni, hányadán állok a ledolgozandó időszaknak stb...
2022. márc. 21. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Akkor esetleg az is elképzelhető, hogy nem is foglalkoznak vele? Vagy mi van ha tartósan külföldön élek és nem megyek már haza se többet, akkor is megtalálnak? :D
2022. márc. 21. 16:27
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Négyes, akkor a postán elkeveredett a levél, ennek neked kellene utánajárnod alapból, amennyiben aláírattak veled ilyen szerződést. Esetleg Neptunban, ügyfélkapun lehetne szétnézni, de ügyfélkapun 30 nap után minden törlődik, szóval nem valószínű, hogy ott már megtalálod, ha ott volt eleve - az EMMI egyébként írja is, hogy amennyiben van ügyfélkapu, elsősorban oda küldi. Nekem egy barátom most nyáron végzett, és pár hétre, vagy talán 1-2 hónapra rá kapott a nyár folyamán egy levelet a feltételeiről.

Ötös/Kérdező: Ha egyszer aláírtál egy ilyen szerződést, olyan nincs, hogy ne foglalkozzanak vele. Egyelőre ez egy viszonylag új dolog, még nem túl régóta van, tehát tartozások behajtására még nem került sor, de majd mindjárt idézgetek. Én úgy láttam az EMMI oldalán, hogy ez az idő a hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség fennállásáig, de legfeljebb 20 évig 20 évig tart ki (ezért írtam, hogy igénybe vett félévektől, képzéstől függ). A határidő leteltével megállapítják a visszafizetési kötelezettséged.

"Visszatérítési kötelezettség: a magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató köteles visszafizetni az adott képzésére

tekintettel a magyar állam által folyósított magyar állami (rész)ösztöndíjnak – évente a Központi Statisztikai

Hivatal által megállapított éves átlagos fogyasztóiár-növekedés mértékével növelt – összegét a magyar államnak,

ha az oklevél megszerzését követően nem tart fenn hazai munkaviszonyt."


"Tekintettel arra, hogy a magyar állami ösztöndíjas konstrukció a 2012/2013. tanévben indult, valamint arra,

hogy a sikeres oklevélszerzést követően 20 év áll rendelkezésre a hazai munkaviszony-fenntartási

kötelezettség teljesítésére, az ilyen típusú visszatérítési kötelezettség első alkalommal legkorábban a 2033.

évben kerülhet megállapításra. A 20 év lejártát megelőzően nem áll fenn visszafizetési kötelezettség, és

nem kérhető, hogy a visszafizetési kötelezettség a 20 év lejárta előtt kerüljön megállapításra."

[link]

2022. márc. 21. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!