Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A tanulmányi ösztöndíj mennyi...

A tanulmányi ösztöndíj mennyi mostanság?

Figyelt kérdés
Érdekelne, hogy mondjuk egy 3-as, 4-es tanuló az egyetemen mennyi ösztöndíjat kap. Esetleg más ösztöndíjjal kiegészítve van annyi hogy kifizessem a kolit + a kaját? Vagy mindenképp kell támaszkodni a szülőkre?
2022. jún. 25. 19:48
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%

Egyetemfüggő az ösztöndíjak mértéke.

Corvinuson max 70 ezer, máshol a nemzeti felsőoktatási ösztöndíj pedig max 40 ezer.

2022. jún. 25. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Ez egyetemtől, sőt, kartól, azon belül pedig szaktól függ, de ne számíts nagyon nagy összegekre. Általában nem elég a kolira és étkezésre, úgyhogy mindenképpen a szülőkre, esetleg szociális ösztöndíjra és/vagy diákmunkára kell támaszkodnod.


Azt is vedd figyelembe, hogy alapképzésen első félévben nem kapsz tanulmányi ösztöndíjat!

2022. jún. 25. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat! ME ETK-ra jelentkeztem. Gondolkozok a diákmunkán, csak nem tudom elképzelni hogy össze tudom egyeztetni a kettőt.

A szociális ösztöndíjra leszek inkább kíváncsi, hogy az mennyi lesz. Mármint sejtem, hogy azért nem lesz valami sok.

2022. jún. 25. 20:08
 4/13 anonim ***** válasza:
79%

#3: Hát igen, elsőévesként nem könnyű, úgy én semmiképpen nem ajánlanám a diákmunkát (az egyetem nagyon sokban különbözik a középiskolától, így nem találod majd még az elején a helyed, nem tudod, mennyi időre van szükséged a tanuláshoz). A szociális ösztöndíj feltételei és (tavalyi) összegei elvileg nyilvánosak, mindenképpen keress rá!


Ha nem támaszkodhatsz a szüleidre, érdemes lehet megfontolnod a diákhitelt, ami egészen alacsony kamatozású. Igen, ezzel adósságba vered magad, de alacsony kamatszinten, és a diplomás fizetésedből várhatóan könnyen törlesztheted majd (igen, tudom, ETK, de mire végzel, vagy kapsz normális bért, vagy beüt az államcsőd, akkor meg mindegy).

2022. jún. 25. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Hát, a diákhiteltől én nagyon félek, megmondom őszintén :D A környezetemben mindenki ellenzi sajnos. De a felé meg nagyon húz a szívem, hogy ne támaszkodjak senkire.
2022. jún. 25. 20:44
 6/13 anonim ***** válasza:
79%

Ha nem szeretnél támaszkodni senkire, akkor hétfőtől kezdj el dolgozni, keresd meg azokat a munkákat (napszám), amik a legjobban fizetnek, a keresetedet pedig tedd félre az első félévre. Tudom, nem hangzik jól, de ha sem a szüleidre nem szeretnél támaszkodni, sem diákhitelt nem szeretnél felvenni, akkor nincs más út.


A diákmunkát az első félévben tényleg nem ajánlom. Nem tudod, mit bírsz, mennyit vesz ki belőled az egyetem (az órákat és az azokon túli tanulást is beleszámolva), könnyen lehet, hogy beleszaladsz egy olyan spirálba, amiből nehezen tudsz csak kilépni.

2022. jún. 25. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
ELTE BTK-n én közel 5-ös kreditindexszel nagyjából 30 ezer forint tanulmányi ösztöndíjat kaptam (ez ugye mindig az adott szemeszterre jár csak, az előző szemeszter tanulmányi eredménye alapján, és havonta utalnak 5 hónapon át).
2022. jún. 25. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
6. Persze, dolgozok most egész nyáron, de nem hiszem hogy az ki fog tartani egy fél évet :D Bár 30 ezer körül ki tudom hozni a kaját.
2022. jún. 25. 21:19
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

5,03 korrigált kreditindexel 17ezret kaptam. 4,73-al meg semennyit :)

TTIK-n.

3-as átlaggal semmennyit nem fogsz kapni, 4-es átlaggal sem túl sokat vagy semennyit.

2022. jún. 25. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

#6: Két hónap alatt nemigen fog tudni annyit összeszedni munkából, hogy az első félév (5 hónap) költségeit fedezze. A kollégium havi 20-30 ezer, az étkezés napi 1500 forint alatt megoldhatatlan, ha minden nap rendes meleg ételt is akarsz enni. S akkor még nem beszéltünk a közlekedés, az egyetemi jegyzetek, fénymásolások és írószerek költségeiről. Ha utánaszámolsz, havi 90-100 ezer a minimum, amit egy hallgatónak el kell költenie.


Egyébként az eredeti kérdésre válaszolva: tanulmányi ösztöndíjat első évben senki nem kap. Minden évben az előző év tanulmányi eredményei alapján kaphat valaki tanulmányi ösztöndíjat. De 3-4 közötti átlagos jegyekért legjobb esetben is csak havi 10-15 ezret kaphat valaki. A szociális ösztöndíjat pedig minden félévben újra kell igényelni. Ehhez az otthoni egy főre jutó jövedelem a legfőbb szempont. Sajnos semmire nincs garancia, mert minden évben van egy keret, s azt osztják szét a pályázók között.


Egyébként én a kérdezőt mindenképpen arra bíztatnám, hogy ne hallgasson a diákhitelt ellenző ismerőseire. Ha a szülei nem tudják támogatni, akkor gyakorlatilag ez az egyetlen út. S a visszafizetés feltételei nagyon kedvezőek. Nappalis tanulmányok mellett legfeljebb csak hétvégi diákmukát tud vállalni, abból pedig nem lehet 100 ezret kitermelni. Az egészségtudományi karokon nagyon kemény tanulás van, rengeteg a bukás, nem lehet félvállról venni. Az legyen a prioritás, hogy ideális feltételek mellett tudjon tanulni. Annyit nem ér meg a munka, hogy emiatt kihulljon.

2022. jún. 25. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!