Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a véleményetek ezekről az...

Mi a véleményetek ezekről az érvekről, hogy miért jó ha nincs nyelvvizsga kötelezettség a diplomához?

Figyelt kérdés

1. Sehol nincs ilyen és nem minden ország van skandináv szinten hogy már általános iskolában folyékonyan beszélnek angolul

2. Az élet úgyis eldönteni hogy kell e

3. Nem a papír számít hanem a tudás

4. Attól még lehet jó szakember és okos is, tehát nem minden szakhoz kell nyelvtudás, sok olyan szak van, ahol soha nem fogja használni, tehát jogos hogy az iskola dönti el

5. az hogy általános műveltség azért legyen nyelvvizsgája hülyeség mert ezzel az erővel legyen töri plusz vizsga is

6. abban egyetértek hogy érettségihez kéne egy bizonyos nyelvtudás lehet szigorítanám a középszintű érettségit


Itt leginkább bizniszről szólt az egész főleg a nyelviskoláknak és nyelvvizsga központoknak volt nagy bevétele ebből a szabályból


2022. júl. 29. 06:58
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
82%
Azért nem lehet érettségire betenni, mert sajnos egyre hanyagabbak és "rosszabb" tanulók a diákok, én ugyan úgy betenném.
2022. júl. 29. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
77%

Tuti vannak olyan szakok ahol nem lenne rá szükség, de őszintén nem teljesíthetetlen követelmény letenni egy nyelvvizsgát.


Én inkább olyan engedményt tennék, hogy kiadnák a diplomát, és ha 1-2 éven belül nem tenne le nyelvvizsgát a delikvens, akkor vissza vonnák azt (munkahelyéről kirúgnák stb stb)

2022. júl. 29. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
34%
Legfőbb haszna az, hogy a lustább diplomás, aki nem bír egyetlen idegennyelvet sem, nehezebben hagyja el az országot.
2022. júl. 29. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
100%

A nyelvvizsga kötelezettség eltörlése egyben jó és egyben rossz. A gyerekem simán megcsinálta a középiskolában a nyelvvizsgát magántanár nélkül. Nem volt egy nagy dolog. A másik oldalról meg sok olyan végzett egyetemista van akinek bennragadt a diplomája a nyelvvizsga miatt.


Viszont a 2024-es egyetemi felvételi bemeneti követelménye lehet, ha az egyes egyetemek bevezetik a nyelvvizsgát. Tehát az egyetem dönthet, hogy ők igenis kérik. Még nagyon nincs kidolgozva a 2024-es felvételi eljárás ezért kíváncsian várom majd az erről szóló kormányrendeletet.

2022. júl. 29. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim válasza:
100%

A piac majd beárazza azt a munkavállalót akinek nincsen nyelvvizsgája. Egyes szakoknál valóban felesleges követelemény, de mindeképp hasznos lehet ha van.


Bármilyen meglepő, itthon nagyon alacsony a fiatal diplomások aránya. Ez gondolom egy könnyítésnek számít, hogy több legyen.

2022. júl. 29. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%

Én nem értek egyet ezzel. 2022-ben Európaban legyen már az alapműveltség része, hogy egy diplomàs képes letenni egy B2 nyelvvizsgát. Aztàn ha passzív lesz ez a tudás, az már az ő dolga, de ha később kell azért egyszerűbb egy valaha volt tudàst visszahozni, mint ott àllni az nélkül. Inkàbb a nyelvtanitás szinvinalát kéne emelni, hogy azoknak se legyen elérhető a tudás, akiknek nincs pénzük szàzezreket kiadni, saját maguk vag, gyerekük nyelvtanitàsára fizetős nyelviskolában.

De mivel a közoktatás egy nagy kalap izé igy nyilvàn a nyelvoktatással sincs ez máshogy.

2022. júl. 29. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszhoz szeretném hozzátenni, hogy nem volt mindig is része ez a követelmény a diplomának, csak kb 15 éve, tehát a munkaerő piacon nagyon sok olyan szakember van, akinek nincs nyelvvizsgája. Sőt pl a mentoromnak, aki már nyugdíjas, de még mindig szaktekintély a szakmájában még matek érettségije sincs, mert amikor felvételizett, az nem kellett neki.


A nyelvtudás hasznos, de pl. nekem nincs hozzá tehetségem, minden évben másik nyelvtanárom volt 5.-től érettségiig. Mikor kéttannyelvű gimibe felvételiztek nem vették fel, mert azt mondták, nincs nyelvérzékem, pedig épp azért szerettem volna, hogy tanítsanak. Egyetemen is végig próbáltam megszerezni a nyelvvizsgát, de részben mert semmi tehetségem hozzá, részben mert rágörcsöltem a követelményre, nem tudtam megszerezni.


Szerintem a nyelvtudás fontos lenne, és szuper lenne, ha az iskolában lenne rá lehetőség, hogy tényleg megtanulja az ember. 12 éve érettségiztem, akkor nem volt nyelvvizsgája senkinek a sima osztályban pl, csak a nyelvtagozatosoknak volt.

2022. júl. 29. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem emögött elsősorban az van, hogy kevésbé tudjanak a fiatalok elmenni külföldre, nem pedig az a megfontolás, hogy ténylegesen mennyire kell(het). Eleve egy folyamatosan változó világban élünk, ha most éppen nem kell egy szakmához, lehet 10-20 év múlva már kellene nagyon, főleg jobb helyeken, és az még mindig messze van a nyugdíjtól. Egyébként, rengeteg külföldi hírt, politikát, ami más szemszög, mint a magyar, azért Google fordítóval nehéz olvasni még mindig, kell a nyelvismeret, így valahogy az átlag magyar ember lesz "szegényebb" azáltal, hogy nem fog tudni jól megérteni legalább egy másik idegennyelvet, legyen az angol, német, vagy bármi más. Azáltal, hogy nem kell strapálni már majd az embernek magát a nyelvvel, jóval kevesebben tudnak informálódni a külföldi dolgokról is.

Azért a nyelvvizsgára tanulással többet tanultam én legalábbis, mint amit a közoktatás adott a nyelvből. Érettségi követelménybe nevetséges lett volna berakni, mert akinek nincs jó tanára, annak vagy fizetnek a szülők magántanárt, vagy nem. Nálunk annak idején még a jó nyelvtanulók között is óriási különbségeket tudott hosszútávon létrehozni az, ha valakinek volt magántanára, akivel gyakorolt. Nekem volt nagyon jó tanárom sokáig, aki elment, és az újjal konkrétan semmit nem tanultunk. 2 év után érettséginél felkerestük csoportosan a régi tanárunkat, aki a szintfelmérésünk után megállapította, hogy amióta elment, semmit nem fejlődtünk. Nagyon rendes volt, mert ingyen vállalt bennünket. Pénzünk nem is lett volna fizetős magántanárra, főleg nekem nem akkoriban. Végül, a többiek elkoptak, csak én maradtam, és nekem lett egyedül 90% feletti érettségim, a többiek épp, hogy olyan 80-85% körül tudtak teljesíteni a jobbak közül. Úgyhogy, hogy ki hogy tud tanulni és milyen a tanára, nagyban meghatározza azért a nyelvtanulási lehetőségeket, amennyiben fizetni nem tud érte. A nyelvtanulás sehogy nincs amúgy is ingyen, mert még ha valaki önállóan is készül, nekem pl. mindent ki kell nyomtatnom, mert kifolyik a szemem a sok gépezéstől, épp ezért nem lehet a családokra ráterhelni ezt a költséget, ha valahol meg akarjuk követelni, akkor a diplománál lehet csak. Egyébként, lehet 10-20 éve még sok szakmához nem kellett a nyelv, de őszintén megmondva, egyre megkerülhetetlenebb lesz mindenhol, mert a világ jelenleg annyira globálisan működik, hogy ezt visszafordítani nem lehet már szerintem. Én pl. jogra járok, és egyre több helyen nem is középfokon, hanem felsőfokon kellene tudni beszélni angolul + szaknyelvi ismeretek, mert annyi a külföldi ügyfél minden területen, én amikor felvételiztem, nem is gondoltam volna, hogy jogra majd ennyire kell a nyelv. Mérnökök tudtommal a mindenféle fejlesztések részletes ismertetése miatt korábban is kellett értelmezniük idegen nyelven szövegeket. Még pszichológián is elvileg elég sok az angol szövegértelmezés a képzés során. De, ha egy lakatos, vízszerelő, stb. akarna kimenni külföldre, akár csak pár évre, azért nem árt, ha az ember nem csak tőmondatokban tud kommunikálni, illetve egyszer kellett venni valamilyen alkatrész otthonra, és nem volt rajta magyar nyelv, ugyanígy jártam már egy bútor összeszerelésével is, ahol a képeket nem tudtam értelmezni, és a leírást kellett követnem, amivel az ábrák is egyértelműbbek voltak. Volt már, hogy csak sampont akartam volna venni, és több flakonon sehol nem láttam magyar nyelvet, mintha nem címkézték volna fel, vagy lejött, nem tudom, fura volt. Anyukámnak én fordítottam le, hogy amit épp berakott a kosárba, az egy testápoló, nem sampon, tegye vissza. Elvileg mindenre kellene ráragasztva lennie magyar címkének, a gyakorlatban úgy néz ki ez néha mégis elmarad. Persze lehet fordítgatni okostelefonnal, csak így a bevásárlás meghosszabbodik akár egy fél órával-órával is, ha az összetevők is fontosak valakinek érzékenység vagy akármi más miatt. Lehet azon elmélkedni, hogy kell-e nyelvvizsga, de a nyelvtudás mindenképpen kell a mai világban. Szerintem a B1 szerintem annyira alapvető, hogy annál azért bonyolultabban kell a nyelvtan, szókincs is annál, szerintem nem volt felesleges az 1 db nyelvvizsga. A passzív nyelvtudást amúgy gyakorlással vissza lehet hozni, azért erős azt mondani, hogy olyan, mintha nem is lett volna. Nyilván, ha 40 év telik el, akkor az lehet necces már idősebbként és sok munka lenne, de azért a mai fiataloknál, miután egyre inkább kell a nyelv, nem fog 40 év eltelni. 10 évet szerintem simán be lehet hozni. Én 10 éve nem beszéltem németül, középfokúm volt belőle, de sorozatokat, filmeket tudok olvasni, passzívan jól megmaradt. Az aktív, társalgási nyelvtudás mindenkinél passziválódik, aki nem beszéli szóban a nyelvet a mindennapokban, de a passzív nyelvtudás is fontos pont az ilyen bevásárlások, hírolvasások, mindennapi élet miatt, nem feltétlenül kell folyékonyan társalgási szinten beszélnie mindenkinek, ha egyszer a munkájához amúgy nem kell. Nagyon ritkán, de azért adódott úgy, hogy ránéztem a német nyelvre film, sorozat, vagy csak fórumok kapcsán, lépten-nyomon azért szembejött velem a német, és akkor jó volt, hogy ismertem. Az angolt még ennél intenzívebben láttam-hallottam más sorozatok vagy csak engem érdeklő témák kapcsán, annak ellenére, hogy a magyar nyelvet és feliratot preferálom mindenhol, többnyire. A diploma egyébként azt rejtette régen magában, hogy az illető egyén egy "értelmiségi" réteghez csatlakozik. Ma már annyi büfészak van, hogy ez már nem állja meg a helyét, de egy diplomás embertől szerintem megkövetelhető lenne, hogy legyen nyelvvizsgája. Az igazságtalan volt, amikor régen egyik napról a másikra vezették be ezt a követelményt, és sokaknak bentragadt a diplomája, de ennyi idő alatt már mindenki megtanulhatott volna egy nyelvet középszinten, most pedig a covidra hivatkozva mindenki kiválthatta a diplomáját a nyelvvizsgamentességnek köszönhetően, így az akkor emberek problémája már megoldott probléma. Azóta meg mindenki, aki diplomát akart, számolt azzal, hogy a diplomához kell a nyelvvizsga. Vannak amúgy könnyű nyelvvizsgák is, miután sokféle van, meg is lehet válogatni, hogy kinek mi megy jól vagy rosszabbul. Szerintem enélkül a követelmény nélkül még inkább olyanok fognak bekerülni a felsőoktatásba, akiknek nincs ott a helyük. Az más kérdés, hogy az egyetemek mit húznak meg követelménynek majd. Ha a legtöbb meghúzza a nyelvvizsgát követelménynek, akkor nem vagyunk előrébb, mert szerintem nagyon kevés szak fogja azt mondani, hogy neki nem kell nyelvvizsga, már csak presztízs miatt is. Ezt viszont majd akkor élesben megtudjuk.

2022. júl. 29. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
46%

Kérdező!


Én egyetértek veled és szerintem igazad van!


Magyarországon, magyar anyanyelven igenis lehessen már magyar nyelvű diplomát szerezni "csak" magyar nyelvtudással is !


Sőt! Megkövetelném, hogy aki nem tud magyar anyanyelvén helyesen írni, az ne kaphasson diplomát.


"viszont a nyelvvizsga mindig is bevolt épülve a diploma kritériumaként"


Először is: be volt épülve, így írjuk helyesen.


Másodszor is: nettó baromságot írt a hozzászóló, mert régebben nem volt része, követelménye a diplomának és rengeteg jó szakember diplomás került ki az egyetemről nyelvvizsga nélkül.


Nem minden szakmának van szüksége nyelvtudásra (nem a papírra!!), akinek meg kell, az úgyis megtanulja.


De ne követeljék már meg azoktól, akiknek a munkavégzéséhez alapból nem kell az idegen nyelv, mert mondjuk egy óvónő vagy magyartanár lenne Borsodban s ha ki akarna menni külföldre, majd megtanulja magától.


Központilag kényszeríteni az embereket nyelvtanulásra nem korrekt!


Értem én, hogy manapság a sok tini játszva tanulja meg az idegen nyelveket, mert más dolga sincs, mint sorozatokat nézni, de azért vannak sokan ebben az országban már családos, régen érettségizett, idegen nyelvet nem használó, dolgozó emberek is, akik talán jobb szakemberek lennének, mint néhány többdiplomás avagy több nyelvet beszélő pszichopata, aki mondjuk közben meg terrorizálja a tanítványait.


Tehát a nyelvvizsga-kötelezettség rossz, amit már régen el kellett volna törölni. Sőt! Be sem kellett volna vezetni, de nyilván valakinek érdeke volt felfuttatni a pangó nyelviskolákat.


Remélem, hogy tényleg eltörlik és visszaáll az esélyegyenlőség.


Sőt! A kétszintű érettségit is el kellene törölni, mert milyen dolog az már, hogy a régi rendszerben megszerzett érettségiket utólag lefokozták közép szintűvé?!


Nem tudom, hogy egy régen diplomázott mérnök mit szólna ahhoz, ha a kormány hozna egy olyan döntést, hogy ezentúl az ő diplomája csak technikusi szintet ér... Ugye nem lenne fer?!


Az érettségi, az érettségi.

A magyar diploma, meg legyen magyar diploma és mindenféle idegen nyelvű elvárás nélkül !

2022. júl. 29. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
55%

2 nyelvvizsgám van eddig, most fogom letenni a 3-at. Szeretek nyelveket tanulni és az is igaz, hogy utálom a nyelvvizsgákat, sok a szerencsén is múlik és nem feltétlenül az ember valódi tudását mutatja (mondjuk ha valaki nem tudja a nyelvet, nem tudja letenni), de ugye sok múlhat azon, milyen témát fog ki az ember akár szóbelin, akár fogalmazásnál, éppen milyen szöveget adnak stb. Viszont ennek ellenére nem tartom jónak, hogy ezt eltörlik.

Így is az EU-ban idegen nyelvet beszélőkről szóló statisztikák legalján vagyunk (azt hiszem Bosznia meg Albánia van csak utánunk), na hát még így pláne még jobban ott leszünk. Nem a papír a fontos valóban, hanem a tudás, de nagyon sok olyan ember van, aki nem képes felfogni, hogy miért fontos legalább az angol nyelv ismerete legalább középfokon ha mást nem is tanul, ezért kell valami kényszerítő tényező.

Mint írtam, én szeretek nyelveket tanulni, voltam már több nyelvtanfolyamon is és sokszor gondban voltam, mert nem egyszer küldtek el azzal, hogy bocs, nem indul a tanfolyam, nincs elég jelentkező. Hát ezután pláne lesz. Innen is látszik, hogy mennyien akarnak nyelvet tanulni... Ha nem angolról vagy németről van szó, pláne, de 2 éve akartam menni német B2-re, nem indult, egy ismerősöm C1-re akart menni, szintén nem indult.

Én megértem, hogy valaki nem olyan jó a nyelvekben, nehezebben megy neki, ebben az esetben elég ha megtanul angolul középfokon, ha nincs más nyelvre szüksége, illetve nem a legnehezebb, legbonyolultabb nyelvvizsgát kell letenni, a diplomához senki nem a Cambridge, Goethe stb. nyelvvizsgákat várta el. Még apámnak is sikerült letennie egy középfokút, pedig egyáltalán nincs érzéke a nyelvekhez, most is törve beszéli az angolt, de legalább megcsinálta, mert rá volt kényszerítve, amúgy annyira sem tudna angolul, mint most.

Egyébként meg komolyabb szakokon, komolyabb egyetemeken vagy olyan helyeken, ahová nehezebb bekerülni, a jelentkezők kb. 90%-ának már a jelentkezéskor van nyelvvizsgája, erről is nemrég olvastam, meg hát gondoltam is, főleg, hogy nagyon sokan emelt érettségiznek angolból, ami középfokúnak felel meg.

2022. júl. 29. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!