Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miről szól József Attila:...

Miről szól József Attila: Baál című verse?


2022. szept. 22. 19:51
1 2 3 4
 11/36 anonim ***** válasza:

"Előbbiek Istene volt El Shaddai, utóbbiaké Jahu."



Szóval ezért olvastam a bibliaban El-Yahweht....

2023. febr. 5. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
Egyébként azon "összeveszni" hogy hogy Yehowa egy hamis név, kb annyi értelme van, hogya magyar fordításben sem szerepel az hogy Yahu...
2023. febr. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 A kérdező kommentje:

#11.

Nem.


A Jahu egy rövidített változata a Tetragrammatonnak. Illés héberül Élijáhu, ami azt jelent, hogy "az én Istenem Jahu", vagy "Istenem Jahu". A teljes Tetragrammatont túl szentnek tartották, ezért nem mondták ki egyáltalán a babiloni fogság után, de előtte sem mondogatták csak úgy akármilyen szövegkörnyezetben.


Az eredeti Biblia sehol nem írja ezt az istennevet. Ahogy írtam privátban: a jehovista Biblia egyértelműen hamisított, átírt, hamis. Az eredeti szövegben soha nem szerepelt ez az istennév. Mindig vagy Elohimnak, vagy El Shaddainak, vagy pedig Tetragrammatonként szólították Istent. Nem véletlenül létezett az úgynevezett dokumentarista hipotézis, vagy négy forrás elmélet, mivel a Tórában vannak elhatárolható részek, ahol Elohim, illetve ahol Tetragrammaton. Bár ez a történet így azért nem kerek, mivel a J szerzőnek tulajdonított írásokban is többször szerepel az Elohim istennév. Erre volt egy új elmélete Umberto Cassuto bibliakutató, rabbi, történész, régésznek, miszerint volt egy régebb óta (Kr. e. 900-800) létező alap, amit később egyéb hagyományokkal kibővítettek különböző forrásokból.

2023. febr. 5. 17:33
 14/36 anonim ***** válasza:

"Élijáhu"

-Elöbb azt írtad, sehol nem használták a Bibliában az El és a Yah nevett egyszere.....


"Az eredeti Biblia sehol nem írja ezt az istennevet. Ahogy írtam privátban: a jehovista Biblia egyértelműen hamisított, átírt, hamis. "


Effelől kétség nincs hogy hamis, viszont amig El/Il van elötte nekem mindegy milyen nevet használunk rá... csak szinoníma lesz, hiszen ugyan arról az istenről beszélünk.

2023. febr. 5. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 A kérdező kommentje:

#14.

Ez egy személynév. Egy ember neve.


Az el itt köznévi formában szerepel, bár lehet tulajdonnevesült köznévi alakban is (ahogy a magyarban is tulajdonnévvé változott köznév is lehet az Isten, ha bármelyik monoteista vallás istenéről beszélünk, hisz abban az esetben egyértelmű, hogy kire gondol az illető, de a monolátrikus vallásoknál sincs ez másként). Olyan, mint mondjuk Eliquoza, ami azt jelent, hogy "Istenem Quóza/Quósz". Ilyen név az edomitáknál volt.


Sehol nem használja az El és a Jah nevet egyszerre a Biblia.


El Shaddai és Jahu kétségtelenül ugyanaz az Isten, más nevein a Bibliában. De ettől függetlenül voltak más istenségek is, akiket más nyelveken ugyanezen névvel tiszteltek. Az El egyébként eleve többjelentésű szó. Jelenthet istenséget, jelenthet erőt, jelenthet, megingathatatlant, erőst és jelenthet bálványt, vagy akár bálványszobrot is. Az El egy tisztség is volt az ókori közel-keleti vallásokban. Például El Bétel. Ez szintén egy bibliai neve Istennek, és Bétel egy hely volt, ami azt jelenti szó szerint, hogy Bétel Istene. A Baál is lehetett egyébként egy tisztség, nem csak Baált (Baál-Hadadot, vagy karthágói föníciai nyelven: Baál-Hammont) jelenthette. Baál-Zebub, Baál-Pheor... Ezek mind helységnevek, pontosabban hegyek nevei voltak, amelyekben lakó istenséget nevezték így. Konkrétan "Pheor hegy Ura".


A közel-keleti népekre jellemző volt, hogy az isteneiket közneveket tulajdonnevesítve nevezték el. Kothar wa Khasis például az ugariti panteon kovácsistene volt, és a neve azt jelenti, hogy "Ügyes és Okos". Baál urat vagy férjet jelent. A Jám tengert. A Mót halált. De nem volt másként a mezopotámiai panteon isteneinél sem. Az il, vagyis a köznévi isten szó az ott élőknél is felbukkant tulajdonnevesült változatban egy istenség neveként, akinek a neve szerepel Babilon nevében is (Il isten kapuja).

2023. febr. 5. 22:16
 16/36 A kérdező kommentje:
De ha már itt tartunk a Tetragrammaton sem tulajdonnév eredetileg. A gyöke héberül a létigével kapcsolódik össze.
2023. febr. 5. 22:20
 17/36 anonim ***** válasza:

Elöbb azt írtam

"Effelől kétség nincs hogy hamis a Biblia, viszont amig El/Il van elötte nekem mindegy milyen nevet használunk rá... csak szinoníma lesz, hiszen ugyan arról az istenről beszélünk."


Most akkor javítok:

Mível az eredeti Héber szöveg nem tartalmaza állításod szerint EL-Jah nevett egyszerre, legyen igazad, amit én olvastam magyar fordítást ott egyszerre alkalmazta. DE nekem ez lénygtelen amíg EL név jelent istent és a Bibliában Yahewh-Jehowa-Yahuah-YHWH-EL-IL az isten számomra mindegy hisz egymás szinonimái.

2023. febr. 5. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
Hogy a kérdésre válaszoljak: A vers pont azt jelenti amit gondol a költő.
2023. febr. 5. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:

Ady Endre: Ima Baál istenhez


Óh, Baál, Nagyúr, ez az irgalom-óra.

Mi itt a gályán most hozzád kiáltunk.

Nézz hát reánk, reánk, két kárhozóra.

Nem énreám. Hisz én mi vagyok? Féreg.

Pártütő isten, összetépett lélek,

Elesett titán. De itt van a párom:

Kegyetlen, nagy Baál, jóságodat várom.

Bús asszony-ember, de lelke Nap üszke,

Szomorú szemű, de nagyszomjú, büszke,

Didó királynő, csókolva is vádló,

Hajh, beteg csókú, de mindenre váró,

Bíborra termett, egyetlenegy némber.

Óh, Baál, állj mellénk lelked kegyelmével.

Minden-Pénzeknek trónján valahol

Fordítsd felénk fényes, kegyetlen arcod.

Én harcolnék. Megharcolnám a harcot,

Tudok alázva élni, lélek-áron,

De nézz reá : királynő az én párom,

Selyemvánkost áztathat csak a könnye,

Selyemzászlót lengethet csak a gályánk.

Óh, öntsd reánk aranykönnyed folyását,

Óh, öntsd reánk, véres aranyak atyja,

Óh, nézz reánk, a két legkoldusabbra.

Ha ide néznél, vad aranyszived

Összeszorulna. Könnyed eredne

S úszó, sötét gályánk szőnyegére,

Óh, hullna az arany, hullna egyre.


[link]

2023. febr. 5. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
2023. febr. 5. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!