Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Alibi doktori iskolák, amiket...

Alibi doktori iskolák, amiket egy kis írói vénával és rátermettséggel pár hónap alatt végezni?

Figyelt kérdés
Van-e valakinek ezzel kapcsolatban tapasztalata. Kíváncsi vagyok a közvélekedésre, pl. egy jogi doktori könnyebb-e mint egy bölcsész (pl. filozófia) doktori iskola, vagy például a történelem, irodalom vagy a filozófia könnyebb,úgy általánosságban.

2023. aug. 2. 18:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
81%
Adott szakon belül is vannak különbözőségek. A szakmai közvélemény tudja, hogy melyik elismert iskola.
2023. aug. 2. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
92%

Értelmetlen az eredeti kérdés. A doktori iskolák törvény szerint négy évesek Magyarországon: az első két évben tantárgyakat kell felvenni és vizsgázni kell belőlük, mint a mesterképzésen, a második két év pedig az önálló kutatásé és publikálásé. Nincsen elvi lehetőség sem arra, hogy valaki egy doktori iskolában itthon 4 évnél hamarabb eljusson a fokozatszerzésig. Még akkor sem, ha az illető zseni. A többség nem is jut el a fokozatig a minimális 4 év alatt: 5-8 év az általános.


Külföldön van, ahol 3 év alatt is lehet PhD-t csinálni; illetve ha valakinek már induláskor elismert szaklapokban való publikációi vannak, akkor előfordul, hogy megengedik, hogy ennél is rövidebb idő alatt fokozathoz jusson. Itthon ilyesmire nincsen lehetőség.

2023. aug. 2. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Az egész kérdésfeltevés ostoba és értelmezhetetlen.
2023. aug. 2. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
88%

A kérdésed gondolom ebből a kérdésből táplálkozik, és azt próbálod bizonygatni, hogy a bölcsész doktorik "kamuk", bezzeg a jogász doktorik. https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanul..


Akkor hadd kezdjem azzal, hogy a jogász esetében is csak a PhD, DSc fokozatot van értelme összevetni a bölcsész PhD-vel. Ugyanis a sima MA jogi diploma továbbra is csak egy kutya közönséges osztatlan mesterszak (olyan, mint a Corvinuson a GPME, vagy a teológia szakok), és nem tudományos fokozat. (Ez nem gond, csak nem párja a jogi MA a bölcsész PhD-nek.)


Ezen belül, ahogy írják -- egyeteme válogatja. Láttam én olyan szánalmas hadtudományi "doktorit", hogy azt még szemináriumi dolgozatnak se mertem volna beadni. Természetesen a Zrínyin. Másfelől pedig, egy komoly ELTE bölcsészdoktori mögött esetenként nagyon komoly kutatómunka áll, kizárólag idegennyelvű szakirodalomból (angol, német, francia) és egy fél tucat ókori nyelv használatával. Olyan kutatókat ismerek, akik Oxfordban, Princeton-on és egyéb rangos egyetemek doktoráltak ókortudományból, és ehhez valami iszonyat sokat kutattak (most azon felül, hogy egy assziriológia, arab, egyiptológia stb. szakot elvégezni se piskóta). Erre akarod ráfogni, hogy "alibi"?


A jogi doktorikhoz nem értek, feltételezem, ott is vannak korszakalkotó tézisek, amelyek akár a konkrét jogalkotást is befolyásolják; illetve vannak olyan kutatások, amelyek nagyon komoly szociológiai stb. eredményeket használnak fel. Egyszer beszélgettem egy kriminológus professzorral, aki vegyész (is) volt, és kémiai eljárásokra szakosodott. Feltételezem, hogy az se kamu.


És nyilván vannak Magyarországon is alacsony színvonalú egyetemek, amelyeken komolyabb kutatás nélkül is lehet doktorálni, esetleg idegen nyelvek teljes ismerete nélkül stb.


A tanulság:

(1) Nem, a jogi MA továbbra sem játszik egy ligában akármelyik PhD-vel

(2) Nem, attól, hogy valami bölcsészet, még nem "kamu", nem "büfé", esetenként nagyon durva tudás szükséges hozzá

(3) Minden egyes doktori dolgozatot és kutatást a saját nemében kell egyedileg értékelni.

2023. aug. 2. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Ne rontsatok már nekem, egyik phd-n sem vagyok a kérdésben szereplőkből, szimplán érdekel a dolog, mert vannak helyek, ahol olyan emberek szereznek fokozatot, ahol diplomájuk sincs az adott szakról, pl. filozófián olvastam több helyen, hogy nem kötelező arról a területről diploma.
2023. aug. 2. 20:16
 6/14 A kérdező kommentje:
Jogot pedig a jogi phd-ra értettem.
2023. aug. 2. 20:18
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
#5: Senki nem rontott neked. Az, hogy vannak doktori iskolák, ahova más, rokon területről szerzett mesterdiplomával is be lehet kerülni, még nem változtat azon, hogy Magyarországon MINDEN doktori iskola 4 éves, és ez semmilyen körülmények között nem rövidíthető le. Két éven át előírt tárgyakat kell felvenni, hallgatni, és vizsgázni belőlük, utána pedig minimum két év kutatás és publikálás, míg a fokozatszerzési eljárást elindíthatod. Ez alól Magyarországon SEHOL nincs kivétel. Ezt világosan leírtam a #2 válaszomban. Ezek után nincs miről beszélni, a kérdésed meg lett válaszolva.
2023. aug. 2. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
89%

A doktori iskolák úgy működnek, hogy nem kötelező az adott területről MA/MSc diplomával rendelkezned, annyi a feltétel, hogy legyen.

Azonban a doktori felvételinél az elbeszélgetés során bizonyosságot kell adnod a SZAKMAI tudásodról. Tehát lehetsz te okleveles vegyész és mégis jelentkezhetsz bármelyik (pl. bölcsész) doktori iskolába, mert tegyük fel, hogy te rengeteg szakirodalmat elolvastál és így hatalmas tudásod lett azon a területen. Illetve azt hiszem x kreditet valahogy megoldják, hogy teljesíts az adott területről és így bekerülhetsz a doktori iskolába.

2023. aug. 3. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
77%
Nos, először is, nálunk a jogi doktori iskolában 90% el sem jutott a fokozatszerzésig. Másodszor magam 487 oldalas alapvető, hiánypótló nagymonográfiát írtam, amelyhez hasonló a jellegadó nagy jogrendszerekben sem létezik. Csak ehhez a könyvhöz 400 szakirodalmat dolgoztam fel hat idegen nyelven. És te a zéró tapasztalatoddal teszel egy lehetetlen felvetést.
2023. aug. 8. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
20%
9. Na újra kinyitották a bolondokháza kapuját!
2023. aug. 9. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!