Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy van ez az egész az...

Hogy van ez az egész az idegen nyelvi osztályozóvizsgákkal?

Figyelt kérdés

Egyáltalán köteles minden középiskola megszervezni minden félévben idegen nyelvekből? Mikor kell megszervezni és meddig kell rá lehetővé tenni a jelentkezést?

Mi van, ha egy csoportból mindenki megcsinálja a 12.-es osztályozót még mielőtt elkezdődne a 12. évük, ezért aki a tervek szerint tanította volna őket, az ott marad órák nélkül? Hogy marad meg így a teljes állása? Ugyanis azt a tervet, hogy a következő tanévben melyik tanár melyik csoportokat fogja tanítani, már ez előző év tavaszán le kell adni a KLIK-nek.

Ha egy iskola tanárai nem akarnak úgy járni, hogy esetleg ott maradjanak csoport nélkül, akkor a következő évi, vagyis 12.-es osztályozóvizsgákat legkésőbb már az előző év tavaszán meg kellene tartani, még mielőtt megtörténik a tantárgyfelosztás (vagyis mielőtt eldől, hogy a következő évben melyik tanár melyik csoportokat fogja tanítani), nem? Van olyan iskola, ahol így csinálják? Illetve legalább elvileg megtehetnék ezt az iskolák egyáltalán? Merthogy ezzel arra kényszerítenék a diákokat, hogy legkésőbb a 11. évük tavaszáig döntsék el, hogy akarnak-e majd a 12. évük őszén előrehozott érettségit tenni vagy nem.

Mondhatja azt egy iskola, hogy annyi (persze ingyenes...) plusz munkával jár több tucat diák számára osztályozó vizsgát tartani előrehozott érettségik kapcsán, hogy egyszerűen nem fér bele az idejükbe minden félévben megszervezni, hanem max. egyszer egy évben csinálják, márpedig mondjuk félév táján, hogy ezzel tervezhetővé tegyék a következő tanévüket?

Hol van ez az egész szabályozva?

És amelyik iskolák gyakorlatilag tömegesen küldik érettségizni a diákjaikat nyelvből már 10.-ben vagy 11.-ben, azok azért csinálják így, hogy tervezhető maradjon az életük? Vagy azért, hogy kevesebb tanárral is megoldható legyen az élet? Vagy hogy fényezhessék magukat, hogy "a mi diákjaink már 10.-ben leérettségiznek nyelvből, annyira jók vagyunk"?



2023. aug. 28. 13:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
58%
A tanár kérdés nem tartozik rád, nincs közöd hozzá. A rendelet csak azt mondja ki, hogy osztályozó vizsgát a tanév lezárása előtt kell szervezni.
2023. aug. 28. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

"A tanár kérdés nem tartozik rád, nincs közöd hozzá."

:DD

1. Mindenkire tartozik, hiszen mindenkinek a pénzéből tartják fenn az oktatási rendszert, nem?

2. Ha diák vagyok, akkor is rám tartozik, mert szeretném tudni előre, hogy egyáltalán megmarad-e a csoportom vagy nem. Esetleg pont ettől is függ, hogy bevállalom-e az előrehozottat vagy nem.

3. Ha tanár vagyok, akkor is rám tartozik, mert nem mindegy, hogy megmaradhatok-e és ha igen, hogyan főállásban, vagy mi lesz.

4. Ha szülő vagyok, akkor is rám tartozik, hogy megmarad-e a gyerekem nyelvi csoportja vagy összevonják a maradék valahány gyereket egy másik csoporttal, vagy mi lesz, hogy el tudjam dönteni, hogy befizessem-e őt valami tanfolyamra inkább, hogy letehesse az osztályozót még most, mielőtt visszafejlődik a rosszabbodó körülmények miatt.


"A rendelet csak azt mondja ki, hogy osztályozó vizsgát a tanév lezárása előtt kell szervezni."

Tehát egy tanévben elég egyszer megszervezni? Milyen rendelet ez?

2023. aug. 28. 14:08
 3/12 anonim ***** válasza:

Általánosan bevett gyakorlat szerint a május júniusi érettségi időszak előtt valamikor áprilisban , majd az október november érettségi időszak előtt augusztusban, vagy szeptemberben szoktak osztályozó vizsgákat szervezni.


Az iskolák sejtik, hogy az egész csoport megy-e előrehozott érettségire vagy sem. Általában mindig van egy-két gyengébb akik maradnak így ritja ha megszűnik a csoport. Egyébként a nyelvi csoportok bontásánál van egy kis szabadság. Jelenleg 24 a kötelező óraszám. Ha valakinek mondjuk hiányzik 2-3 óra akkor szakkör vagy más címén feltöltik 24-re, vagy a második idegennyelvi óraszámot feltolják 1-gyel.

2023. aug. 28. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

"Ha valakinek mondjuk hiányzik 2-3 óra akkor szakkör vagy más címén feltöltik"

Akkor is, ha senki se akar szakkörre járni? Akkor is simán megkapja a tanár a teljes fizetését a nulla fős szakkörös csoportjára? És ha ez egyébként ennyire egyszerű, akkor miért kéri be a tantárgyfelosztást a fenntartó már tavasszal?


"vagy a második idegennyelvi óraszámot feltolják 1-gyel"

És a helyi tanterv nem számít? Kényszeríthetik a gyerekeket, hogy plusz egy órára be kelljen járniuk? Milyen alapon?

2023. aug. 28. 14:32
 5/12 anonim ***** válasza:
Nagyon pattogsz kérdező, a jogszabályi hátteret nézd meg.
2023. aug. 28. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hol keressem.
2023. aug. 28. 18:47
 7/12 anonim ***** válasza:

Még a kéttannyelvű iskolákban és a TOP gimikben sem mindenki tesz előrehozott érettségit így a csoportok nem szűnnek meg. A kérdező alapítványi iskolájában (Jeriko?) meg biztosan nem fordulhat elő az általa vázolt szituáció.

Tételezzük fel, hogy mégis megszűnik egy csoport és az adott nyelvtanárnak nincs meg a kötelező 24 órája (állami intézményben). Ekkor az iskola valahogy papíron megoldja, hogy ne szűnjön meg a státusza. Például a másik nyelvtanár 24 óra feletti óráit átrakják a fent említett tanárnak. Esetleg kinevezik munkaközösségvezetőnek és kap két óra kedvezményt.


Kérdező már megint olyan kérdést teszel fel amire pontosan tudod a választ. Én elhiszem, hogy a fétised itt a gyakorin a netes vita/kötözködés/feszültségkeltés/hergelés. Valószínűleg erre gerjedsz. Jó lenne ha felkeresnél egy szakembert!

2023. aug. 28. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

"Például a másik nyelvtanár 24 óra feletti óráit átrakják a fent említett tanárnak."

Hát, nagy öröm lehet az is, az érintett kollégának meg a gyerekeknek is, hogy így belenyúlnak a rendszerbe...


"Esetleg kinevezik munkaközösségvezetőnek és kap két óra kedvezményt."

És ha már van munkaközösségvezető, akkor azzal mi lesz? :) Akkor meg neki nem lesz meg a 24 esetleg... Meg úgy egyáltalán...

2023. aug. 28. 21:43
 9/12 anonim ***** válasza:

Tiszta hülye vagyok, hogy veled vitatkozom.


Ha mégsincs meg a kollégának a kötelező óraszáma akkor a tankerület x db órában átirányítja egy másik suliba. Ha ez nem tetszik a kollégának akkor meg felmond (6 havi felmondási idövel).


Mint már írtam nagyon ritka ha az előrehozott érettségi miatt megszűnnek a csoportok. Ez egy extrém eset.


Mesélnél kérlek, hogy mi újság a kedvenc alapítványi iskolámban!

2023. aug. 29. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"Ha mégsincs meg a kollégának a kötelező óraszáma akkor a tankerület x db órában átirányítja egy másik suliba."

És ha a környéken nincs szükség ilyesmire? Budapestről van szó.


Nálunk erre az évre be volt tervezve egy faktos csoport, ami nem tudott elindulni, mert nincs elég diák, aki járni akarna... De hiába is kérdeztük meg őket tavaly, hogy ki akar majd járni idén, akkor még volt jelentkező épp elég. Csak hát honnan tudhatta volna a diák tavaly, amikor a kérdés elhangzott, hogy idén milyen időpontokban lesznek neki az edzései, a zeneórái, stb.?... Kényszeríteni nyilván nem lehet senkit, hogy márpedig járjon faktra idén, mert ettől függ a tanár teljes állása...


A fakt is olyan valami, ami teljesen tervezhetetlenné tesz mindent...

2023. szept. 19. 20:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!