Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szoktatok szólni a tanárnak,...

Szoktatok szólni a tanárnak, ha kikapjátok a dolgozatot, és látjátok, hogy van rajta plusz valahány pont a semmiért, így jobb jegyet kaptatok?

Figyelt kérdés

Tehát vagy téved a tanár, vagy bármi egyéb okból, akár csak a tisztázás végett.


Anno általános iskolában volt egy osztálytársam, aki mindig lelkiismeretesen jelezte.


Én nem szoktam, és nem is értem, hogy mi értelme lenne szólni, azok után, ahogy elmagyarázták nekem, hogy hogy mennek a dolgot. Egyrészt volt egy nagyon szigorú gimnáziumi tanárom, aki keményen tanított, követelt, de kiszámítható is volt. Ő mondta, hogy NEM várja el sem ő, és sem szerinte semelyik másik kollégája sem, hogy pozitív tévesztés esetén jelezzék felé a hibát. Ő hibázott, ő felelőssége. Az is az ő hibája, hogy nem vette észre, nem jól számolt, nem ellenőrizte újra. Másrészt az élethez szerencse is kell. A másik ok az, amit édesanyám mondott, aki szintén gimnáziumi tanár (ráadásul elég jó tanár, elég sok kitüntetése, díja, eredménye van): vannak olyan diákok, akikről tudja, hogy nagyon jól tudják az anyagot, órán rengeteget tudtak, aktívak voltak stb., viszont a dolgozatuk egy kicsit gyengébben sikerült, mert izgultak, fáradtak voltak stb., és épp a ponthatárra kerültek. Ilyenkor van, hogy ráír pluszba 1-2 pontot, hogy meglegyen a jobb jegy. Egyszer volt, hogy egy ilyen csillagszemű, jámbor pásztor odament hozzá, jelezte ezt, anyu pedig vissza is vette azt az 1-2 pontot, meg is kapta a rosszabb jegyet. Anya azt mondta, hogy az élethez is butának nem nagyon lehet hogy segíteni. Nemhogy örülne neki, helyette összehasonlítgat padtársáéval, összeszámolgat stb. Van hogy nem is igazán tudja, hogy álszerénységről van-e szó, vagy tényleg ilyen "túlzottan becsületes" (nem pozitív értelemben) az illető. Szintén van olyan, hogy valaki annyira jót, kiválót ír egy dolgozatban, hogy az a tanár szerint megér egy pluszpontot például ilyen esetben. Például nyelvnél észrevett egy hibát a feladat szövegében, és a tanár erre ad plusz egy pontot. Nálunk egy így van minden nyelvnél.


Abban az esetben jelezném max., ha amúgy semmi nem múlna rajta. Közelében sem vagyok semmilyen ponthatárnak, így is és úgy is ugyanaz a jegyem. Mondjuk végkimenetel szempontjából ebben az esetben mindegy.


Ti szoktatok szólni?



nov. 26. 01:46
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
Ha tudod, hogy mit tennél, le is írtad, hogy mit, akkor mi a kérdés?
nov. 26. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%

Nekem egyetemen volt hasonló. Matekos tárgy volt, és a ZH-n az egyik feladat teljesen rossz lett, mégis max pontot kaptam. Azt mondta a tanár, hogy azért adta meg a pontot, mert bár valóban teljesen hibás volt, az elv tökéletes volt, ahogy levezettem, és banális hibák miatt lett végülis helytelen az eredmény. Magyarán látta, hogy értem, mit miért csináltam, és ezt értékelte.


Másik dolog középiskolában történt. A magyartanárom minden dolgozat kiosztáskor mondta, hogy adjuk össze a pontokat, és csak akkor szóljunk, hogyha kevesebb a pont, mert ha többet írt rá, akkor az az ő felelőssége.

nov. 26. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Kb. egyszer történt ilyen gimnáziumban, szóltam, azt mondta a tanár, hogy az ő hibája, ezért ne szóljak.


Ami kérdésesebb volt, az a töritanár, akinél azt éreztük, hogy az én dolgozataimat kevésbé értékeli szigorúan, mint a padtársamét. Nála nyelvtani hibákért is vont le pontot (idegen nyelven tanultuk a törit), nálam meg pl nem.

Ott nem akartunk szólni, ő félt a tanártól, én meg attól, hogy rosszabb jegyet kapok.

nov. 26. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

#1.

Hol kértem tanácsot? Csak megkérdeztem, hogy mások mit tesznek.

nov. 26. 10:30
 5/22 A kérdező kommentje:

#3.

Mondjuk nem mindegy, hogy ki hogy viszonyul a tanárhoz és a tárgyhoz. Lehet, hogy te aktív voltál, érdeklődtél a tárgy iránt, udvarias voltál a tanárral stb.


Nálunk ez abban nyilvánult meg, hogy a tanárok (első padsorban ültem mindig, hogy jobban tudjak figyelni) kicsit rásandítottak néha a dolgozatomra, hogy mondták, hogy "Ezt azért átgondolnám...", vagy nem vágtak be rögtön fél perc késést, mert akkorra értem oda, amikor épp csukta az ajtót.


Nem mondom, hogy ezer százalékig igazságos, de ettől függetlenül emberek vagyunk, és nem tudjuk kizárni teljesen azt sem, amit az illető hátteréről tudunk. Ami igazságtalan tényleg, az a pofára osztályzás. Amikor csak azért csinálja a tanár, mert XY unokája, vagy mert szép a karórája stb.

nov. 26. 10:44
 6/22 anonim ***** válasza:
100%

"ha többet írt rá, akkor az az ő felelőssége"

Ha kevesebbet, az is...

nov. 26. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%

3-as vagyok:


persze, ez az én esetemben egyértelmű volt. Mondhatni annak a tanárnak a kedvencei közé tartoztam, a padtársamat meg szinte kipécézte, neki gyomorgörcse volt kb. minden óra előtt.

Évvégi osztályzásnál szerintem jó, ha beleveszi az órai jelenlétet, de egyébként egy írásos dolgozatnál nem hiszem, hogy igazságos lenne. Ott konkrét kérdések vannak, konkrét anyagból, amit meg kellett tanulni. Ha nem sikerült, így járt, ne az órai aktivitással pótolja. Illetve, ha a válasz értelmezhetőségéből nem von le a nyelvtani hiba, én amiatt nem vonnék le pontot, mivel az egy másik tantárgy, maga a történelemtudás meg helyes volt.

nov. 26. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:

#6.

Igen, viszont akkor a tudásod alul értékelte, ami miatt jogod van szólni. Ha többet ír rá ellenben, akkor örülj neki!

nov. 26. 22:46
 9/22 anonim ***** válasza:

"Évvégi osztályzásnál szerintem jó, ha beleveszi az órai jelenlétet"

A jelenlétet? Pusztán azért, mert valaki tanköteles létére beül az órára, máris ne bukjon meg?...


"akkor a tudásod alul értékelte, ami miatt jogod van szólni. Ha többet ír rá ellenben, akkor örülj neki!"

Csakhogy ha többet ír rá és nem szólsz, azzal elkezded leépíteni az önbecsülésedet, amire pedig nagyon sokszor nagy szükséged lesz az életben. És ha direkt állít ilyen dilemma elé a tanár azzal, hogy direkt több pontot ír rá, az igenis gáz!

nov. 27. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
86%
9-es jelenlét helyett aktivitást akartam írni, bár szerintem kontextusból kiderült:D
nov. 27. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!