Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Angolról magyarra fordított...

Angolról magyarra fordított cikk az plagizálásnak számít?

Figyelt kérdés
Ha a szakdolgozatomban bizonyos részek külföldi cikkek átfordításából áll, az plagizálásnak számít? Ha annak számít, elég ha picit átfogalmazom, vagy felejtsem el? Előre is köszönöm a válaszokat!

dec. 27. 10:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
95%
Ha megjelölöd a forrást, nem számít annak. Ha nem jelölöd meg, akkor plagizálás. Nem kell elfelejteni, csak fel kell tüntetni, hogy honnan szedted, amit leírtál.
dec. 27. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
89%

Csak jelöld meg a forrást. Gondolom nem fordításról szól a szakdolgozatod...


Ez az átfogalmazás is plágium lenne. Minden ötletet, szakszót stb hivatkozni kell, ami nincs benne az alapszak kötelező tárgyainak anyagában.

dec. 27. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
12%

"ami nincs benne az alapszak kötelező tárgyainak anyagában"

Mert az egy véges valami?...

dec. 27. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Természetesen igen. Plagizálásnak azt nevezzük, ha mások kutatási eredményeit úgy használod fel, hogy nem jelölöd meg az eredeti szerzőt forrásként. Ez független a beszélt nyelvtől, vagy hogy átfogalmazod-e.
dec. 27. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
78%

2-es: bocsi, de ez butaság. Azt is le kell hivatkozni, ami szerepel a kötelező tárgyak anyagában és felhasználtad a szakdolgozatodhoz. Most elgondolkoztam, hogy jogon nem hivatkozod le a PTK-t, mert tanultad.

Kb. olyan dolgokat nem kell lehivatkozni, mint "Magyarország Európában van", vagy április 30 napos. Ezen kívül mindent lehivatkozol.

dec. 27. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

"Kb. olyan dolgokat nem kell lehivatkozni, mint "Magyarország Európában van", vagy április 30 napos. Ezen kívül mindent lehivatkozol."

Nem olyan könnyű azért meghúzni a határt, ha belegondolsz... Mert mondjuk valami nyelvészeti szakdogában nem nagyon hinném, hogy le kell hivatkozni azt, hogy mik azok a zöngés mássalhangzók, pedig elvileg le lehetne...

Kérdező, olvass el néhány szakdolgozatot, akkor majd látod, hogy hogy is van ez az egész az adott területen.

dec. 27. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
38%
Igazad van. A határ inkább a gimnáziumi anyagnál van, leszamitva a fakultaciot (egy erős gimiben fakt alatt olyan dolgokat tanítanak sokszor, amit egy gyenge főiskolán)
dec. 27. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Egy matek szakdolgozatban pl nem kell hivatkozni a folytonosság vagy pl a korlátosság fogalmát, hiszen ezek alapvető fogalmak, része az alapszak (sőt ezesetben amúgy az emelt érettségi anyagának is). Nyugodtan használható fogalmak. Ha az ilyen alapdolgokat is bevezetnénk, akkor szinte csak ebből állna a szakdolgozat. Persze így is bővennkell fogalmakat tisztázni, de általában irányadóként nálunk azt mondták, hogy úgy kell megírni a szakdogát, hogy minden szakmabeli számára érthető legyen. Pl matek bsc és MSc szakdolgozat esetében értse az is, aki nem erre specializálódott, de az alap matekos tárgyai megvannak. Mindegy, hogy utána ő statisztikára, analízisre vagy geometriára specializálódott, értse.


Nálunk legalábbis ezt mondták.


De belegondolva nagyon hosszúak lennének a szakdolgozatok, ha gimisek megértését is figyelembe kellene venni. Már BSc-n is.

dec. 28. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
29%
Ugyanígy nem magyaráznám el, nem hivatkoznék arra, hogy mi az a determináns vagy sajátérték sajávektor, még ha a definíciót le is írom.
dec. 28. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Természettudományokhoz nem értek, biztos igazad van. Jogi és bölcsész szakdogát írtam eddig, ott rengeteg hivatkozás van. Viszont jobban belegondolva nagyon egyértelmű dolgokat bele se ír az ember. Alapból az első 2 oldal bevezető után egy kis terület még kisebb cikkejét elemzi az embert, amiben már nincs sok triviális dolog.


De egyébként: Ha annyira triviális dolog a folytonosság fogalma egy matek szakdogában, akkor miért írod bele?

dec. 29. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!