Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miből jössz rá hogy a szó...

Miből jössz rá hogy a szó "-nák" vagy "-nék" végződést kapjon pl falatoznák, autókáznák, beszélgetnék?

Figyelt kérdés
nekem sok szónál ez nem természetes. mi a szabály?
2011. júl. 9. 23:12
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

nák: Többes szám harmadik személy (ők), tárgyeset.

nék: Egyes szám első személy (én), alanyeset.

2011. júl. 9. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
ha magadról beszélsz, MINDIG -nék!
2011. júl. 9. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Első jól írja, vagyis a kérdésben szereplő példák helyesen

(én) falatoznék, autókáznék, beszélgetnék


Csak akkor falatoznák, ha "ők falatoznák" a nemtudommit (ami elég fura kifejezés, de talán van olyan mondat, amiben szerepelhet. Az "ők autókáznák" viszont nem hiszem, h létezik, mivel nem szokás valamit autókázni).



első: tárgyeset/alanyeset: nem tárgyas és alanyi ragozást akartál írni? tárgyeset pl. almát

2011. júl. 9. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

De azt akartam :D

bocsánat.

2011. júl. 9. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
okosabb lettem köszönöm szépen:)
2011. júl. 9. 23:46
 6/6 anonim ***** válasza:

Egészen egyszerű, ahogy előttem is írták, ha magadról beszélsz, akkor többnyire mindig NÉK... Pl. (én) innék egy teát. (semmiképpen sem innák egy teát)

Ez elég gyakori hiba, de az én fülemet nagyon bántja, ha valaki nákol, pedig olyan egyszerű a szabálya. :)

2011. júl. 10. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!