Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a búbánatos f*szért kell...

Mi a búbánatos f*szért kell nekem ezt a sok baromságot megtanulnom érettségire?

Figyelt kérdés

Vagy úgy is kérdezhetném, miért támaszt az érettségi ilyen, a való élethez abszolút nem kapcsolódó tanulmányi követelményeket. Gondolok most itt pl. a törire: a történelemtanárom iszonyú sokat követel, az összes évszámot tudni kell neki.

Csak néhány példa:

-miért kell tudnom hogy a 19. század második felében pontosan hány és milyen összetételű társadalmi csoport volt Mo.-n?

-miért kell tudnom, mikor alapították a Kisgazdapártot?

-miért kell tudnom, hogy pontosan mettől meddig volt elnök Wekerle Sándor?

-miért kell tudnom, hogy mikor alakult a III. Internacionálé és Lenin melyik évben mit csinált?



Marhára nem érdekel egyik sem. A történelem egy folyamatos valami, egyszer megtörtént, többet nem fog. Háború sem lenne annyi, ha túltenné magát az emberiség a szánalmas, több száz évvel ezelőtti hülyeségein. Semmi hasznát nem látom ezen évszámok megtanulásának. Lealacsonítom magam egy lexikonná, monoton magológéppé válok és elsorvad a kreativitásom, ahelyett, hogy hasznosabb dolgokkal tölteném az időmet. Nem érdekel, meddig volt II. Frigyes uralmon. Leszarom, mert felesleges tudnom. Ez a lexikonok dolga, nem az enyém. Nem állítom, hogy semmit nem kell tudni a történelemről, de elég lenne a fontosabb dolgokat nagy vonalakban, lehetőleg kevés évszámmal és kész. Ilyen szintű tudásanyagot belénk verni és ekkora stresszel megnyomorítani bennünket nem csupán fölösleges, hanem egyenesen káros.


Itt vannak nálam a magyar tételek. Ezekben is van néhány gyöngyszem, nem tudom, ki mennyire vette hasznát az életet során a mondatok elemzésének ágrajzzal, vagy Csokonai szerelmi költészetének, vagy a mondatfajták részletes ismeretének.


Félreértés ne essék, megtanulok én mindent, aminek hasznát látom, szívesen. A probléma az, hogy ezekből semminek nem látom hasznát. Elgondolkodtam azon az irtózatos tudásanyagon, amit nekünk jövő tavaszra be kell vágnunk töriből az ókori Hellásztól kezdve napjainkig. Az összes rohadt évszámot tudnunk kell majd. És ez csak egy tantárgy! És most jön a nagy kérdés: tegyék a szívükre a kezüket és mondják el, minek vették ebből a hasznát életük során! Ezek pont olyan dolgok, amikre a legkevésbé lesz szükségünk, szerintem. Nem tudom, ki felelős a mai magyar oktatási rendszerért, de mély vízbe dobnám és utána börtönbe zárnám életfogytig, emberiségellenes bűntettek elkövetése miatt. "-Jó, jó"-szoktákl erre mondani a szülők "-persze, hogy nem hasznos, de meg kell tanulni". Mivan? Én vagyok a hülye? Miért kell megtanulni, ha nem hasznos? Mert a Jóisten azt kérte? Mert valaki kitalált egyszer egy elcs*szett rendszert, amit azóta sem változtattak meg alapjaiban és ezért? Miért olyan természetes, hogy úgy hagyjuk azt, ami nem működik? Agyonstresszelnek minket a semmiért, fogadok, hogy egy csoó emberben ilyenkor alakul ki maradandó gyomorfekély. De hát oda se neki, hiszen tudja, mikor uralkodott I. Jakab! S aztán kikerül a való életbe úgy, hogy ugyebár minden szükséges információt megkapott az abban való boldoguláshoz, és boldog, virágzó életet épít ki és jólétet. Vagy nem? Ja, nem, mert az olyan apróságokat, mint a pénzzel való bánás, saját tehetségeink megkeresése, önmegvalósítás, sikeres gondolkodás, az ellenkező nemmel való jól működő párkapcsolat kialakítása, emberekkel való bánásmód, élethelyzetek kezelése valahogy kihagyták a tantervből. Helyette viszont tudunk verset elemezni!


Hogy mit taníttatnék helyette? A felsoroltakon kívül: elsősegély-nyújtási ismeret (nem csak a jogosítvány megszerzésének részeként kellene oktatni, az az ismeret édeskevés), több idegen nyelv és külön módszertan nyelvtanuláshoz, alapvető háztartási készségek, barkácsolás, egyszerűbb szerelési műveletek (vagy nem akarják, hogy a villanyszerelő feleslegessé váljon?), tájékozódás a vadonban (szerintem röhej hogy az átlag gyerek ismer háromféle madarat és tízféle növényt), túlélési ismeretek. Csak hogy néhányat említsek.

Az iskola NEM készít fel minket az életre, az érettségi pedig a felesleges tudásanyag számon kérése úgy, hogy közben egy nagy adag stresszel terhelnek bennünket. Úgy gondolom, azért is megy nekem nehezen a töritanulás, mert egyszerűen nem bírok belenyugodni a tudatba, hogy az érettségi után két hónappal már csak a felére fogok emlékezni a tanultaknak és k*rvára nem lesz rá soha szükségem, vagyis feleslegesen gürcöltem. Mintha négy évig csináltam volna egy szobrot, amit az orrom előtt törnek össze.


"Ha az iskola az életre készít fel, nem félek a haláltól".


Vélemények? Ellenvélemények?


2011. szept. 18. 15:07
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
Ház ez van... A matekból is egy csomó mindent nem is használunk majd soha a büdös életben.
2011. szept. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%

Mire használhatod a tudásodat? -> Honfoglalón profi játékos leszel :D

Amúgy teljesen egyetértek veled, meg gondolom mindenki más is, de ettől még nem fog változni semmi... Szóval amíg ezt a hosszú szöveget begépelted, tanulhattál is volna :D:D:D

2011. szept. 18. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:

Ez így van teljesen felesleges.


Rövidíteni kellene 45-től napjainkig a történelem könyveket.

Túl nagy az anyag, ha nem akar vki politikus lenni, akkor nincs értelme a sokféle pártot bemagolni a programjukkal együtt. Úgyis mind hazudik.

2011. szept. 18. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
"Historia est magistra vitae." (A történelem az élet tanítómestere.) ---> hát ezért kell pl. törit tanulni. Ez még nem is nagy követelmény. Nekünk azt is meg kellett tanulnunk, h mondjuk Petőfinek milyen volt a szemszíne. A történelem arra való, h tanuljunk belőle. Ha erre még nem jöttél rá, így az érettségi előtt, akkor inkább hagyd a fenébe az egészet. Amúgy mit vársz, mit kérdezzenek az érettségin töriből? Hogy mikor alapult meg a Tankcsapda? Vagy mit vársz, amiket írtál az mind alap. Persze az tény, h sok dolog hiányzik az iskolai oktatásból pl. elsősegély stb., de ezek nem a meglévőek helyett kellenének, hanem mellettük. Ha pedig az irodalmat vki érti, nagyon el lehet benne merülni, nagyon sok érdekes kérdést vet fel. A költők, írók életrajza pedig azért szükséges, mert segít megérteni, h milyen korban, milyen családi helyzetben élt az adott ember, miből, milyen szellemi irányzatokból merít a költő stb.
2011. szept. 18. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:

Sajnos igazad van. Az iskola manapság valóban csak a melegedésre szolgál, hogy a gyerek legyen napközben valahol, míg a szülő dolgozik és mellékesen, hogy úgy tűnjön történik is valami tanítanak pár teljesen felesleges dolgot.

Én lassan 4 éve érettségiztem és így visszagondolva... A tanultak 90%-ra nemhogy szükségem nincsen, de viszont sem látom az életben, tehát nem látszik, hogy ennek bármiféle gyakorlati haszna is lenne.

Én lány létemre azt bánom nagyon, hogy pl alap ételek elkészítésére és alap gyermekgondozási feladatokra nem tanítanak meg senkit sem. Utóbbi esetben is akár életmentő lehet ha a szülő tisztában van néhány dologgal.

2011. szept. 18. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:

Hát igen túl sok lexikális tudást akarnak belénk vágni. Csak hogy adjak egy kis motivációt és értelmet ennek azt mondom hogy azért hogy összefüggően átlásd a történéseket mit miért hogyan csináltak és ebből tanulj.

A sok hülyeség amit meg magyarból tanítanak háát én nem is tanultam magyar érettségire erre csak ezt tudom mondani 3-as lett. De nem érdekel mert úgyse kellett felvételihez.

A matekot meg mindig is szerettem és azóta mióta egyetemre járok már egy csomó tananyag résznek hasznát vettem. De ha minimális tudásom lett volna belőle akkor is meg tudtam volna tanulni az anyagot.

2011. szept. 18. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
Amúgy meg duplázz, és meg van oldva a problémád egy része.
2011. szept. 18. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
68%

Meg kell tanulni, mert műveletlen tajparaszt leszel. Még nem látod, de szélesebb látókörhöz többféleképpen hozzá tudod rendelni a (később megtanulandó) számodra fontos anyagot, könnyebben fog menni a tanulás, hiszen az agy így működik. Másrészről nem árt meg az anyag, valakit jobban érdekel a magyar, valakit pedig a matek, így mindenből jön egy kevés.

A mostani érettségi pedig egy vicc, mert lóf*szt se tanultam töriből, és 90%-om lett, hála a szóbeli 10 oldalas képes segédanyagának, magyarból pedig épp megvolt a négyes, pedig 2 hétig keményen tanultam, de ez köszönthető a kedves tanáromnak is. (hogyne :D)

A matek is bizbasz a régi rendszerhez képest, szerintem menni fog.

2011. szept. 18. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

Részben igaza van az utolsó hozzászólónak, mert majd konkrét érettségin hiába addig kérték nem kell lexikális tudás :D Mivel a kérdések nagy része olyan, hogy majdnem megválaszolja önmagát, vagy lesz abcd válaszlehetőség vagy csak kinyitod a legálisan használható töri atlaszod és a végén a kronológiai tartalomban kikeresed a választ :D

Mellesleg ez így ahogy van az iskolában manapság tényleg hülyeség. Azért vannak a lexikonok s ezért van a számítógép az internet. Nem kell szóról szóra tudni mindent pontosan, ha az fél perc alatt lementhető 100% pontossággal egy HDD-re :D értem ezt úgy, hogy te ma megtanulsz valamit 20év múlva vagy emlékszel vagy nem, lehet másként de egy HDD nem felejt (max elromlik de az más tészta). Szóval szerintem is hülyeség olyat tanulni, amit nem érteni kell hanem tudni szóról szóra.

Én azt tudnám elfogadni teljesen reális oktatásnak, ha 1-8ig általánosban foglalkozna a gyerek mindennel amivel eddig. Hisz tudj egy picit, hogy minimális ismereted legyen az ilyenekről mert magyarként tudj egy nagyon picit. Aztán középiskolában tanulj amit akarsz! De ezt úgy vedd, hogy ha te a jövőben magyartanár akarsz lenni akkor tanulj csak magyart meg törit. Ha fizikus akarsz lenni akkor tanulj reál tárgyakat, ha pedig autószerelő akarsz lenni, akkor menj olyan szakközépbe. Hülyeség a 90%-a a középiskolás anyagnak amit tanítanak + ha belegondolsz egy rakat időt elvesz az életedből.

No de ne keseredj :D amint vége az érettséginek nincs többé se magyar se töri se a többi értelmetlen tárgy, csak amit szeretsz vagy amivel kapcsolatban dolgozni akarsz.

2011. szept. 18. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

Szia. Én valamilyen szinten megértelek téged, én is sokat morfondíroztam ezeken az ágrajzokon, meg ,hogy melyik francia uralkodó mettől meddig tartott, felesleges, hiszen 1 év sem kell hozzá az ember már is elfelejti.


De azért vannak dolgok, amit mindenképpen díjazni kell, akár a töri oktatásban. Barátnőm ösztöndíjjal kinn töltött egy évet Németországban 10-ben. Ott olyan sötét emberek élnek, hogy halál komolysággal megkérdezték, hogy mi magyarok jurtákban lakunk e, van e nálunk autó, illetve barátnőm oktatta ki őket, ki is volt Adolf Hitler, vagy, hogy Barcelona nem Spanyolország fővárosa. Azért amiket itt leírtam, nem csak, hogy illik tudni, de gyakorlatilag a hétköznapi beszédben állandó témaként jelen vannak. Képzeld, ha olyan sötétek lennénk mint ők!


Azt nem értem ,hogy a tanárod miért akarja az összes évszámot bemagoltatni veletek, mondd meg neki, hogy érettségin lehet atlaszt használni, aminek a végén minden évszám megtalálható :))


És igen, sajnos a magyar oktatás sok mindenben szenved hiányt és sok mindenre ráfoghatjuk, hogy felesleges, én pl sosem értettem, hogy matekban a vektorokról miért tanulunk, de sajnos később ez csak rosszabb lesz, nem csak egyetemen, hanem egy OKJ-n is. Tudom, mert jelenleg azt taposom (idén nem jött össze a felsőoktatás) és bizony tanulunk olyanokat, aminek igazán nem látom értelmét, de sajnos amíg benne van a tanrendbe addig lelkiismeretesen meg kell tanulni és csak imádkozhatok, hogy valaha az életben hasznosítsam.


Amúgy,ha Vágó műsora (Legyen ön is milliomos) még élne, akkor nem lenne felesleges az a sok marhaság, amit tanítanak a suliban, mert rögtön jelentkeznék :D

2011. szept. 18. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!