Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Lehetséges, hogy átkerül...

Lehetséges, hogy átkerül fizetősre?

Figyelt kérdés

A barátom idén tölti a 10. félévet a gépészmérnöki karon, de még nem végez. Az egyik tanára mondta, számítson arra, hogy esetleg átkerül fizetősre, majd a nyáron küldenek erről papírt. A barátom teljesen kétségbe van esve, mert ő úgy tudta, hogy az első diploma ingyenes. Ha áttennék fizetősre, akkor esetleg lenne értelme a fellebezésnek? Nem tudom, hogy ilyenkor számít-e az, hogy csak az egyik szülője él, csak 1 évet csúszna és lehetne-e még a nem túl jó anyagi helyzetre utalni?

Nagyon szeretnék segíteni neki, ha valakinek van tapasztalata, véleménye azt nagyon szívesen várnám!

Előre is köszönöm!


2009. máj. 5. 17:23
 1/8 anonim ***** válasza:

Az, hogy az első diploma ingyenes nem teljesen pontos: megvan, hogy max hány félévet fizet az állam. Sőt sok helyen (talán mindenhol, ezt nem tudom) függ a tanulmányi átlagtól is.

(Csak egy pl: Bsc-n ami 7 féléves 10-et vagy 12-t fizet az állam, utána fizetős)

Bár ez nem válasz a kérdésre, de ha főiskola, akkor lehetséges.

2009. máj. 5. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Egyetemre jár.

Hát remélem, hogy nem kerül át fizetősre, nem tudom, hogyan tudná akkor befejezni....

2009. máj. 5. 17:53
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem akarlak megijeszteni,de nálunk bölcsészkaron úgy van(és én úgy tudom máshol is),hogy akármilyen jól tanul valaki az állam csak 10félévet áll.Akkor is ha több intézményben tanult,a lényeg,hogy összesen tízet.Mondjuk ha ő még a régi rendszerben kezdte,akkor lehet,hogy ott még más szabályok voltak/vannak nekik.
2009. máj. 5. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja,és ilyenkor nem hiszem,hogy van valami méltányosság az átkerülés ellen,de utána kell járni.Max.több szoc.ösztöndíjat kaphat.
2009. máj. 5. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! Persze a válaszok nem túl megnyugtatóak, de majdcsak kitalálunk valamit......
2009. máj. 5. 19:49
 6/8 anonim ***** válasza:

Én kaptam egy levelet a sulimból, hogy egy új törvénrendelet szerint ezentúl aki államilag támogatottra jár és rossz az átlaga, azt átsorolják fizetősre, aki pedig fizetősön van és jó az átlaga, van "megüresedett" hely államilag támogatotton, valahogy jelentkezni kell rá, ha megkapja, átsorolják támogatottra.

Szóval helycserés támadás :D / :(

Nem tudom a tanár mire gondolhatott: átsorolásra vagy emghatározott számű támogatott félévre?

2009. máj. 6. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nálunk úgy van, hogy ha a felvett kreditek 50%-át nem teljesíti valaki, automatikusan megy költségtérítésesnek. Függetlenül attól, hogy hányadik félévben van.

Amúgy pedig 12 félév után.

2009. máj. 6. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A felsőoktatási törvény szerint egy személy államilag támogatott képzésben 12 féléven át folytathat tanulmányokat(támogatási idő), melybe beleértendő a felsőfokú szakképzés, alapképzés, osztatlan képzés, mesterképzés egyaránt. (A doktori(PhD) képzés esetén a támogatási idő további 6 félévvel hosszabbítható). Ugyanakkor az adott képzéshez rendelkezésre álló támogatási idő legfeljebb két félévvel lehet hosszabb, mint a tanulmányok képzési ideje. Tehát, ha jól vettem ki a kérdésből jelen esetben 5 éves a képzése és egy évet csúszik, így ezért önmagában nem kerül át költségtérítésesre.

Van még egy olyan törvény, mely szerint a költségtérítésesen tanulmányi átlagban elért felső 10% átkerül államilag támogatott-ra és az államilag támogatott tanulmányi átlag szerinti alsó 10%-ot átrakják költségtérítésesre. Ez azonban ha jól tudom egész karra vonatkozik és el szokták vinni a lemorzsolódó emberek ezt az alsó 10%-ot.

Véleményem szerint felesleges az aggodalmad.

2009. máj. 6. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!