Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Melyik iskolába írassam a...

Melyik iskolába írassam a kislányomat?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy nem nektek kell döntenetek, hanem nekünk, de hátha tudtok egy-két jó tanácsot adni. :)


Kislányom most lesz 6 éves, majd csak jövőre megy iskolába, de már gondolkozunk az iskolaválasztáson. Kb. 12 ezer fős kisvárosban lakunk, két nagyobb általános iskola működik a városban. Az egyik sima állami iskola, a másik pedig katolikus. Sem a férjem, sem én nem vagyunk vallásosak, egyáltalán. Egyikünk szülei sem voltak azok, így meg sem vagyunk keresztelve, soha nem jártunk hittanra, a karácsony és a húsvét gyerekkorunkban az ajándékokról, most pedig a családi összejövetelekről és a gyerekeinkről szól - szóval értitek, a vallás semmilyen formában nincs jelen az életünkben. A gyerekeket sem kereszteltettük meg (van még egy 3 éves kisfiunk.)

A katolikus iskolában kötelező lenne a hittan, és minden vasárnap misére kell járni, igazolást is kell vinni róla, kötelező az elsőáldozás. A vallási ünnepek nagy szerepet kapnak, és egyéb tanórákon (magyar, történelem, ének) is kicsit nagyobb szerepet kap a vallás, mint az állami iskolákban. Alapból tehát nem lenne "nekünk való" ez az iskola, mivel a lányunkat sem szerettük volna vallásosan nevelni (persze elfogadnánk, ha később maga szeretne valamelyik valláshoz tartozni). Így viszont meg is kellene keresztelkednie.


Viszont a katolikus suli sokkal jobb hírnévnek örvend, sokkal jobbak a tanulmányi eredmények, és a gyerekek is szeretik. Három ismerős gyerek is oda jár (közülük ketten vallásos családból valók, egy nem), jól érzik magukat ott, sok a program, a kirándulás, sokat játszanak a szabadban, alsóban rengeteget mondókáznak, mesélnek, eljátsszák a "tanulnivalót", a tanító nénik segítőkészek, a nyelvoktatás kiemelkedő. Sok a sportolási lehetőség, és kézműves, rajzszakkör is működik. Igazából panaszt még nem is hallottam róla. Az épület gyönyörű, rendezett, az udvaron szép játszótér, sportpályák. Csak hát a misék (minden héten), hittanórák, vallás...


Az állami suli "vegyesebb", oda jár a szegényebb, műveletlenebb családból származó gyerekek többsége is. Persze vannak itt is okos, értelmes gyerekek és a pedagógusok is nagyszerűek. Úgy hallom, a színvonal annyira nem kiemelkedő, bár simán be lehet kerülni a gimikbe innen is. Sportolásra itt is van lehetőség, bár nem olyan sokrétű, mint a katolikus suli. Szülőktől párszor olyan panaszt hallottam, hogy ellopták a gyerekek tízóraiját, tolltartóját, felsőbb évesektől a telefont is. Kb. évente egy ilyen esetről hallok. Kirándulás évente egyszer-kétszer van. (A másik suliban alsóban minimum kéthavonta, felsőben ritkábban, de hosszabb időre.) Igazából ezzel a sulival sincs különösebb probléma, de az egyházi iskolát mindenki magasabb színvonalú, gyerekbarátabb sulinak tartja.


Azt szeretném kérdezni, hogy van-e itt olyan, aki egyáltalán nem vallásos, de a gyerekét mégis olyan suliba íratta? Mennyire volt nehéz megszokni, hogy a gyerek annyit tanul a vallásról, misére jár, bibliai történeteket játszanak el, stb? Ezt 8 évig? A gyerek (ha nagyobb lesz) nem fog összezavarodni, hogy mi az apukájával még megkeresztelve sem vagyunk, és otthon nem úgy ünnepelünk, mint ők a suliban?

Szerintetek melyik iskola lenne a jobb választás?


Bocsi a hosszúságért - köszönöm előre is a válaszokat.


30/N


2012. júl. 12. 17:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Én vallásos gimibe jártam, húgom pedig elsős kora óta van vallásos suliban (most lesz hatodikos)

A szüleink nekünk sem vallásosak.

De mondok valamit. Látszik a különbség az állami iskola diákjai és az egyházi iskolák diákjai között. Én azt mondom, ha tisztes normális gyermeket szeretnél, aki tiszteli a felnőtteket és nem beszél vissza akkor a katolikusat választanám.

A heti 2 hittanóra nem árt senkinek csak embert nevelnek a gyerekből...míg egy államiban csak az a lényeg, hogy az anyagot tudja.

Az ünnepeket meg szerintem jó ha tudja miért van a gyerek...szégyen, mikor néha a felnőtteknek sincs fogalmuk mi az a pünkösd vagy húsvét...a lényeg hogy szabadság van...ez szégyen szerintem.

Másrészt meg a vasárnapi alkalmakkal és istentiszteletekkel pedig egy rendes közösségbe kerülnek ahol nincs akkora esélyük az elkallódásra.

Öcsém nem egyházi általánosba járt és most sem egyházi középsuliban van...Cigizik, iszik lóg...és nem tudnak anyáék gátat szabni nekik...sajnos már a gyivin gondolkoznak mert tényleg nem lehet tenni vele semmit...le se ül velük beszélni, utál mindenkit csak ordítani tud...éjszaka jár haza...apa meg nincs itthon mert dolgozik másik városban...nem tudja fenyíteni...


Mi húgommal sosem cigizünk, iszunk és nem csinálunk hatalmas rosszaságokat...ha késünk hívjuk anyát, hogy csak 1-2 óra múlva érünk haza...


Szóval szerintem én biztos vagyok ebben, hogy ezt az egyházi iskolának köszönhetjük. Én a mellett döntenék...

De ez csak az én véleményem:)


Egy idén érettségizett lány:)

2012. júl. 12. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Én a helyetekben először a vallásos sulival próbálkoznék: megnézném, hogy bírja a kislány a misére járást, a hittant, illetve, hogy ezt hogy bírja a család. Ha nem válik be, még át tudod íratni a másikba, viszont ha beválik, szerintem sokat nyerhettek vele, és itt egyáltalán nem a vallásos nevelésre gondolok, hanem a kiemelkedő tanulmányi eredményekre. :)
2012. júl. 13. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2012. júl. 15. 09:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!