Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Az ösztöndíjas, és az államila...

Az ösztöndíjas, és az államilag támogatott képzésű az ugyan az?

Figyelt kérdés
2012. júl. 29. 15:19
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem.
2012. júl. 29. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Hanem? Mi a különbség?
2012. júl. 29. 15:38
 3/5 anonim ***** válasza:

A felsőoktatási törvény alapján a felsőoktatási intézmények a hallgatói juttatásokhoz rendelkezésre álló forrásaikat az alábbi jogcímeken használhatják fel:


Teljesítmény alapú ösztöndíj kifizetésére: tanulmányi ösztöndíj, köztársasági ösztöndíj, intézményi szakmai, tudományos és közéleti ösztöndíj, doktorandusz ösztöndíj.

Szociális alapú ösztöndíj kifizetésére: rendszeres szociális ösztöndíj, rendkívüli szociális ösztöndíj, Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj intézményi része, a külföldi hallgatók miniszteri ösztöndíja, alaptámogatás.

Egyéb, a felsőoktatási intézmény térítési és juttatási szabályzatában meghatározott ösztöndíj kifizetésére, az intézményi működési költségek finanszírozására: jegyzet-előállítás támogatására, elektronikus tankönyvek, tananyagok és a felkészüléshez szükséges elektronikus eszközök beszerzésére, valamint a fogyatékossággal élő hallgatók tanulmányait segítő eszközök beszerzésére, a kulturális tevékenység, valamint a sporttevékenység támogatására, kollégium fenntartására, működtetésére, kollégiumi férőhely bérlésére, kollégiumi felújításra, a hallgatói önkormányzat működésének támogatására.


Teljesítmény alapú támogatások


Tanulmányi ösztöndíj


Tanulmányi ösztöndíjat az államilag támogatott nappali tagozatos hallgatóknak legfeljebb a fele kaphat. A hallgatók a második félévtől részesülhetnek tanulmányi ösztöndíjban, amelynek mértéke a hallgatói normatíva (2008-ban 116.500 Ft) legalább 5 százaléka.


Tekintettel arra, hogy a különböző képzésekben más feltételekkel lehet jó eredményt elérni, a szükséges tanulmányi teljesítmény különböző lehet. Alsó értékét és a további tudnivalókat az oktató intézmény térítési és juttatási szabályzatában képzési területenként rögzítik.


Köztársasági ösztöndíj


A különösen kiemelkedő teljesítményű, legalább két félévre bejelentkezett és legalább 55 kreditet megszerzett hallgatók a tanulmányi ösztöndíjon felül köztársasági ösztöndíjra pályázhatnak.


A köztársasági ösztöndíj egy tanév időtartamára, a felsőoktatási intézmény előterjesztésére - az oktatási és kulturális miniszter által adományozható ösztöndíj. A pályázat feltételeit a miniszter minden év március 31-ig teszi közzé az Oktatási és Kulturális Minisztérium hivatalos lapjában, intézményi elbírálásának rendjét és feltételeit a felsőoktatási intézmény a szabályzatban határozza meg.


Intézményi, szakmai, közéleti ösztöndíjak


A tanulmányi és köztársasági ösztöndíj mellett a felsőoktatási intézmények a teljesítmény alapú hallgatói juttatásokhoz rendelkezésére álló összeget intézményi szakmai, tudományos, illetve közéleti ösztöndíjak kifizetésére használhatják fel.


Ezek azoknak a hallgatóknak járhatnak, akik a tantervi követelményeken túl teljesítettek akár szakmai, tudományos vagy közéleti téren. A pályázati feltételeket, a juttatás idejét, rendszerességét a felsőoktatási intézmény határozza meg, lehet akár egyszeri vagy havonta folyósított összeg.


E három típusú ösztöndíj nem tartozik a kötelező juttatások közé, így az erre vonatkozó pályázatok kiírásáról a felsőoktatási intézmények döntenek., tehát minden esetben az egyetemen vagy főiskolán érdemes érdeklődni a pályázati lehetőségekről!


Szociális alapú támogatások


Iskolakezdő alaptámogatás


A szociális alapon járó juttatások egyik fajtája a tanulmányok kezdő szakaszában, az első félévben kifizetett (iskolakezdő) alaptámogatás, ami az államilag támogatott, nappali képzésben résztvevőknek jár.


Az (iskolakezdési) alaptámogatásban pályázati úton részesülhetnek a hallgatók, melynek mértéke a hallgatói normatíva 50 százaléka (mesterképzés esetében 75 százaléka).


Rendszeres szociális ösztöndíj


A szociálisan rászoruló hallgatók részére fizetett rendszeres szociális ösztöndíj. A szociális támogatást pályázati úton lehet elnyerni, a pályázatot a felsőoktatási intézmények bonyolítják le.


Legalább a hallgatói normatíva 20 százalékának megfelelő havi összegű rendszeres szociális ösztöndíjat kell nyújtani annak a hallgatónak, aki


fogyatékossággal élő vagy egészségi állapota miatt rászorul vagy

halmozottan hátrányos helyzetű vagy

családfenntartó vagy

nagycsaládos vagy

árva.


Legalább a hallgatói normatíva 10 százalékának megfelelő havi összegű rendszeres szociális ösztöndíjban részesül az, aki


hátrányos helyzetű vagy

félárva vagy

gyámsága nagykorúsága miatt megszűnt.


Rendkívüli szociális ösztöndíj


A szociális alapon nyújtandó ösztöndíjak harmadik fajtája az egyszeri szociális problémák esetén (haláleset, gyerekszülés stb.) segítséget nyújtó rendkívüli szociális támogatás. A támogatást pályázati úton lehet elnyerni, amit a felsőoktatási intézmények bonyolítanak le.


Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj


Ez az ösztöndíj olyan pénzbeli szociális támogatás, mely két részből áll: az ösztöndíjrendszerhez csatlakozott települési és megyei önkormányzatok által a hallgatónak adományozott szociális ösztöndíjból és az önkormányzati ösztöndíj alapján a hallgató felsőoktatási intézményében megállapított szociális ösztöndíjból. Az ösztöndíjat pályázat útján lehet igényelni.


Bővebb információ: [link]


Külföldi hallgatók miniszteri ösztöndíja


Kétoldalú nemzetközi szerződés alapján államilag elismert felsőoktatási intézményben államilag támogatott képzésben részt vevő hallgató részére az oktatási és kulturális miniszter ösztöndíjat adományoz. Ez alól kivételt képeznek a doktori képzésben részt vevő hallgatók.


Az adományozott ösztöndíj évente tíz vagy tizenkét hónapra szól.


A miniszteri ösztöndíj havi összegét központilag határozzák meg, azonban a díjat a felsőoktatási intézmény fizeti ki a hallgatónak. A költségtérítéses nem magyar állampolgárságú hallgató is kaphat miniszteri ösztöndíjat.


Európai ösztöndíjak


Erasmus ösztöndíjprogram


A felsőoktatásban tanulók körében az eddigi legeredményesebbnek bizonyuló program a Tempus Közalapítvány által koordinált Erasmus ösztöndíjprogram, amellyel évről-évre több diák - 2007-ben 3700 hallgató - vesz részt külföldi egyetemek kurzusain.Szinte az összes nagyobb állami és magánintézmény hallgatóinak lehetősége van megpályázni az ösztöndíjat.


A gödöllői Szent István Egyetemen megpályázható a CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies) ösztöndíjprogram szintén a Tempus Közalapítvány koordinálásában, amellyel 13 közép-európai országba pályázhatnak a hallgatók, ez az ösztöndíj maximum 3 hónapos külföldi tanulmányútra jogosít.


Bővebb információ: [link]


Magyar Ösztöndíj Bizottság


A Magyar Ösztöndíj Bizottságot (MÖB) 1991-ben hozta létre a Magyar Köztársaság Kormánya. A MÖB feladata a kétoldalú államközi egyezmények által biztosított államközi ösztöndíjakra, a külföldi magyar intézetekbe irányuló ösztöndíjakra, valamint a Magyar Állami Eötvös Ösztöndíjra érkező pályázatok elbírálása.

2012. júl. 29. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi, jó nagy baromságokat válaszoltatok. :P
2012. aug. 28. 12:00
 5/5 anonim ***** válasza:
Ebben mi a baromság?
2012. aug. 28. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!