Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit szóltok a diáktüntetéshez?...

Mit szóltok a diáktüntetéshez? Kinek mi a véleménye?

Figyelt kérdés

Elég szélsőséges véleményeket hallottam erről


1, volt aki úgy állt hozzá, h "na nemá élősködjenek ezek itt az én pénzemből és menjenek el dolgozni inkább, úgyse ér semmit az a papír" (mondjuk ez azért tükröz egy agyi színvonalat :D )


2, aztán a másik tábor meg azt mondja h na így aztán végképp elhúz az összes értelmes fiatal külföldre, és csak a legalja marad itthon (főleg h igen sok országban akár ingyen is tanulhatnak egyetemen, de ha nem, akkor is csak töredéke a tandíj az itthoninak)


Hogy gondoljátok? Na meg mennyien gondoljátok úgy h egy egyetemi diploma "felesleges"? Én ezt durvának tartom, na de kíváncsi lennék más véleményére is!


kösz



2012. dec. 11. 09:03
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Részben egyetértek, részben nem. Aláírom, egyetértek azzal, hogy a tömegdiplomás képzéseknél igenis kellenek a megszorítások és valamilyen eszközzel meg kell akadályozni azt, hogy évente több ezer "munkaképtelen" embert tegyenek az egyetemek piacra, mert abszolút fölösleges. Ellenben ezek a keretszámok tudtommal jelenleg olyan szakokat is érinteni fognak, amik államilag támogatott képzésben sem voltak népszerűek (műszaki, vagy orvosi)... Azok a képzések meg amik amúgysem voltak csábítóak a tömegek előtt, azok aztán így még annyira sem lesznek.

Én egy kis főiskolára járok, ha megemlítem, akkor többnyire az jön vissza, hogy "nem is tudtam, hogy ott van főiskola". Mégsem félek egy percig sem, hogy nem lesz állásom, mert olyan mérnöki képzésre járok, ahonnan az utolsó évben már nagyon kevesen mennek úgy államvizsgázni, hogy ne várnák őket a diploma után RÖGTÖN egy biztos munkahelyen. Mindezek ellenére (avagy éppen ennek köszönhetően), levelezőkkel együtt félévente ha 10 friss diplomást kitesz a főiskola a piacra, akkor már sokat mondtam! Ha nem lesznek állami képzések, akkor ez várhatóan még gatyább helyzetet szül!


Azzal sem értek feltétlenül egyet, hogy megy a pontszámozás, kitűnő tanulók, blabla... Persze! Én utáltam a gimis éveket, a töménytelen magyart, történelmet, műveszet történet, média, rajz, a matek olyan részeinek erőltetését, ami a halált sem érdekli, bioógia csomó olyan tárgy, amiktől herótom volt, még is azokat kellett tanulni. Ellébecoltam és tettem az egészre magasról.

Leérettségiztem, bekerültem a fősulira, annyi ponttal amennyivel (megsúgom, 290 volt a határ és akkor nekem 350 pontom volt kb, ami nem sok). Azóta még is olyan szenvedéllyel és kitartással küzdök félévről félévre a diplomámért, hogy én sosem gondoltam gimiben, hogy én erre képes vagyok! Imádom, szeretném ezt csinálni, nem esik nehezemre a tanulás és él tanuló is lettem. Ezzel szemben ha 400 ponttól vették volna anno fel a diákokat, mert mindenhova csak zsenik kellenek (vagy akik kiválóan magolnak, de gondolkodni nem tudnak), akkor kicsúsztam volna... és nem azért, mert hülye lennék a szakmához, hanem azért, mert gimiben (mint általában mindenki) éltem a kis életemet és egy percig sem gondoltam arra, hogy hoppá, hát nekem az életem múlik azon, hogy én most nem tanulok látástól vakulásig.


Azt is hozzátenném, hogy nevetségesen alacsony ösztöndíjak járnak nálunk pl. Éppen a koli díjra elég, aztán ott van egy hónap, ami alatt enni kell, nyomtatni kell, jegyzetet kell venni, stb... Így is le vannak terhelve a családok és én még szerencsés vagyok, mert kisvárosban vagyok, havi 40 ezerből ha szűkösen is, de mindennel együtt kijövök. Pécsen vagy Szegeden ez már 60, Budapesten meg akár több is, pláne ha albérletről beszélünk. És nem azért, mert luxusban él mindenki!

Ezek után elég könnyű kiszámolni, hogy ha havi 40 ezerre még rájönni félévente akár "csak" 200 ezer forint, az egy PICIT megdobná a költségvetést és nekem személy szerint nem lenne más lehetőségem, mint a diákhitel! És akkor még mindig szerencsésnek mondhatnám magamat, hogy nekem 4 évre megy el tandíjként 1,6 millám hitellel (+ össze sem számolom mennyi a megélhetésre szülői segítséggel) és nem egy félévre... A csúcsok csúcsa, ha még azt a 18-20 ezer forintos ösztöndíjat is elvennék a most bekerülő fiataloktól a későbbiekben, mert ugye költségtérítéseseknél eddig az nem járt, kitudja ezután már mi jön! :)


Egyetértek azzal, hogy valamit tenni kell, ötletem nincs, mert már minden úgy sz*r itt ahogy van, ugyanakkor azt kéne észrevenni, hogy amíg bizonyos bölcsész diplomákból már minden folyónkat el lehetne rekeszteni, nem csak a Dunát, addig egy 60 fős belgyógyászati osztályon EGY az az 1 db orvos dolgozik 0-24-ben éhbérért! Azért a keretszámokban is megmutatkozhatna ez, ami viszont szintén nem megoldás, mert akkor majd az orvosin lébecol minden bölcsésznek induló palánta pár évet, aztán megy a "süllyesztőbe", mert úgysem végzi el, csak azért jelölte, mert az ingyé vót.

Talán az írásbeli/szóbeli felvételiket hoznám vissza, ahova az egyetemhez szükséges alapokat kérik, illetve egy szóbeli elbeszélgetésen motivációt is szűrhetnének. Adhatná a pontrendszer egy alap pillérét ez, így talán reális döntések születhetnének és tényleg nem másfél év magolásán múlna az államilag támogatott egyetemi képzésekre való bejutás.

2012. dec. 12. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim válasza:
az alapkérdés végülis a tüntetésre vonatkozott úgyh én nem is akarok belemenni annak a pedzegetésébe, kinek lesz munkája, ki mehessen egyetemre, minek van értelme! amit én gondolok: igenis hallatnunk kell a hangunkat, mert ez igenis egy hirtelen meghozott, cseppet sem átgondolt helyzet volt, és semmi alapja nincs, ha meg van, és tényleg annyira jó nekünk, mit ahogy magyarázzák, akkor miért nem jelent meg orbán viktor a mai tüntetésen, miért nem állt ki elénk, és verte bele a buta fejecskénkbe, hogy miért is jó ez??!! én ott voltam, ott leszek továbbra is! az, ha valaki tanulni akar, nehogy élősködének számítson már, elvileg a 21. században élünk, nehogy már ciki legyen, ha valaki felsőoktatásba akar menni:/ miből akarjuk a nemzeti identitást fenntartani, ha elfogynak az értelmiségiek? ilyen feltételek miatt: pont ez lesz.
2012. dec. 12. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Elég nevetségesnek tartom(mert én ezen már csak nevetni tudok), hogy olyanok hangoztatják, hogy igen is fizetni kelljen a felsőoktatásért, akik még INGYEN jártak egyetemre/főiskolára. Kíváncsi vagyok, hogyha ők akkor nem jutottak volna be államilag finanszírozottra, akkor ugyan ez lenne-e a véleményük. Kétlem. A másik amit ezek az emberek szeretnek hangoztatni, hogy ha ingyen akarunk felsőoktatásba menni(ami egyébként sincs teljesen ingyen), akkor tanuljunk jól. De ha mindenki 110%-ot nyújt, látástól mikulásig tanul, akkor sem veszik fel, mert nincs annyi hely. Nyilván rengeteg a diplomás ember Magyarországon, de ez a drasztikus megszorítás NEM megoldás.
2012. dec. 13. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

"csak azért járnak egyetemre, h legyen vmi papírjuk"


na de az senkiben nem merül fel még csak gondolati szinten se, h azért a bizonyos papír mögött esetleg komoly tudás is van? ezt a szemléletmódot én hihetetlennek tartom, na de oké, értem én, h mindig is lesz egyfajta "veszekedés", lenézés, hisztéria a diplomások és a nem diplomások között, sőt a nem diplomásokon azt veszem észre, h kifejezetten tartanak a diplomásoktól, és csodabogárnak, na meg mindenek előtt se..gghülyének tartják őket. Azért ez túlzás na ...Én is kiakadnék finoman szólva, ha 4 diplomával aztán egy gyártósori betanított munkás akarná megítélni az értelmi képességeimet ... most nem?


Szóval az sztem alapból nem baj, ha van "valami papírjuk", itt a mentalitáson kellene változtatni, na meg azt a pár iszonyat gagyi főiskolát tényleg meg kéne szüntetni, hogy az a diploma valóban jelentsen valamit. Az egyetemekkel nagyrészt nincs gond sztem még világviszonylatban se, de a főiskolák között már lehetne szelektálni keményen. Most nem?

2012. dec. 14. 09:33
 15/19 A kérdező kommentje:
13-as: na igen ...
2012. dec. 14. 09:34
 16/19 A kérdező kommentje:
12-es: az értelmiségiek kiirtása ugye tudod, mikor volt legutóbb divat? A szellemi tőke felnevelése egy befektetés, szó nincs élősködésről sztem!!! Az ország egyik legfontosabb feladata és érdeke is, hogy igen magasan képzett, komoly tudással rendelkező emberkék szülessenek. Élősködésről meg annyit, hogy ez az egész gondolatmenet sok nyugati ország fejében meg se fordult? Sőt, olyan is van, ahol igen szép ösztöndíjat kap egy egyetemista (pedig a színvonal messze elmarad egy magyar rangosabb egyetem színvonalától), és abból simán fedez egy albérletet, olykor még autót is, mert hát jobb helyeken mindez alapnak számít, nem pedig luxusnak. Csak hát ebben az országban sajnos eléggé el vannak tolódva az értékek... Nincs ez másképp utána se! Hát nézz meg egy közalk. bértáblát, és meglepődsz, hogy a mai magyar valóságban egy 3 egyetemi diplomás emberke mennyit tud keresni. A magánszféra persze más, na csak oda meg nagyon komoly összeköttetések kellenek.
2012. dec. 14. 09:40
 17/19 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy egy csomó minden van itt még:


1)ha valaki szegényebb, indulhat hátránnyal: pl. ha csak annyi, hogy nem tud nyelvvizsgázni > kevesebb összpontszám (csak az emelt érettségi nem adja ki a plusz pontokat)


2) ha nem is feltétlen a szegényebb családokról van szó, hogy ők szorulnak ki, hanem valójában a tehetséges diákok: feltétlenül az a tehetséges, aki mindenből kitűnő!? Persze, van ilyen, pláne középsuliban, de sokszor a mindenből jeles diák nem zseni, csak stréber > a stréberek kevéssé lesznek jó kutatók, inkább jól magolnak, vagyis nem tehetségesek, csak kitartóak, ami díjazandó, persze, de nem biztos, hogy ettől még jó orvos lesz belőle, mert gondolkodni nem biztos, hogy tud, csak bevágni az anyagot


3) lássuk csak: itt vagyok én: két nyelvvizsga, egy hármas matek érettségi, 395 pont, történelem szak


Itt: TDK, konferenciák, évfolyam elsőség > ösztöndíj: 20 ezer forint / hó


A szüleim nem tudnak támogatni: diákhitel.


Miről beszélünk:


1) elve fel se vennének, mert nem voltam egy matek zseni (ooops), hanem bölcsész zseni voltam (magyar, töri stb.). Ja, hogy nem lett 100 %-os a töri emelt érettségim!? Sorry, lepontozta két esszémet a javító, de érthetetlen, miért... Fellebbezni kellet volna: két esélyes...


2) ne vennének fel, pedig az egyetemen aztán kiválóan teljesítek, mert azt tanulom, ami tényleg érdekel, amin a toppon tudok lenni, konferenciára járok, tanulmányt írok stb.


3) és hiába minden, mégis fel kellett vennem a diákhitelt, mert nincs rendes ÖD-rendszer


Javaslat: szóbeli felvételi, rendesen kiépített ÖD-rendszer

2012. dec. 16. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
tökéletesen egyetértek Mandulavirággal :)
2012. dec. 16. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

Mandulavirág


Teljes mértékben igazad van, de amilyen ez a kormány, a viktorka meg a rózsika azt találná mondani, hogy aki nyelvvizsgát akar, de nincs rá pénze, az menjen kéttannyelvűs tagozatra gimnáziumba...

2012. dec. 16. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!