Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mennyi ösztöndíjat kap átlagos...

Mennyi ösztöndíjat kap átlagosan egy hallgató egy magyar egyetemen? Mennyire lehet ebből megélni?

Figyelt kérdés
Jelenlegi munkahelyemen a jelenlegi diáktüntetésekkel kapcsolatban igen erős diákellenes hangulat uralkodik a középfokú végzettséggel rendelkező technikusok körében, amely engem mélységesen felháborít. Szerintük a diákokat igenis az állam tartja el ösztöndíjjal, és ez megengedhetetlen, úgyhogy fizessenek csak tandíjat, ha tanulni akarnak. Példaként az egyik, a diákok iránt gyűlölettel fröcsögő kollégám azt hozta fel, hogy van egy olyan ismerőse, aki Budapesten havi 75 ezer forint ösztöndíjat kap. Nektek mi erről a véleményetek ? Mennyi ösztöndíjat kaptok és mennyi a költségetek ? Mennyire fárasztó tanulás mellett dolgozni ? Indulhat-e egyenlő eséllyel a szegény és a gazdag diák, ha a szegénynek munkát is kell vállalnia a tanulás mellett ?

2012. dec. 15. 12:41
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A szoc. ösztöndíjról nem tudok nyilatkozni, de általánosságban sokszor hallok olyat, hogy nincs igazságosan elosztva, olyanok kapnak akik nem érdemelnék meg stb. Régen sokat lehetett kapni most nem tudom.

Tanulmányi ösztöndíj nálunk 32000Ft (kb 6-7 éve ez is 60000Ft volt) a plafon és a szak 40%-a kap. Szerintem azért meg kell érte dolgozni, én 4,6-ra kaptam 17ezret. Szerintem ebből nem lehet megélni.

2012. dec. 15. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Én fizikát tanulok, ösztöndíjat nem kapok, de aki tanulmányi alapon kap nálunk, az 25 ezret kap maximum. Ösztöndíj az előző félévben 3,6 átlag fölött járt.

De vannak olyan szakok, ahol 1,8ra is adnak ösztöndíjat. Van ismerősöm, aki nem kimondottan jobb képességű, mint én, de olyan szakra (egyetemre) jár, ahol van pénz és kevesebbet kell tanulni, ő ott 30 ezer fölött kap ösztöndíjat. (Plussz a szociális alapút is kapja.)

Nekem meg dolgozni egyáltalán nincs időm suli mellett, de biztos vannak olyan szakok, ahol ez megengedhető.

Szóval szerintem iskola/szak válogatja.

2012. dec. 15. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
88%

Orvosi egyetemen, kerek 5,00-ás átlagra (lehet 5 fölé menni, mivel kreditindexszel számolnak) kemény 18700 forintot kapok.

Majd biztos ebből fogok megélni, mi? Főleg, hogy egy darab tankönyv 10-15-20 ezer forintba kerül.

Orvosi mellett meg még tanulni sem tudok, mivel annyi gyakorlatom van. Nyáron egy hónap kötelező gyak, amiért megint csak nem kapok pénzt.


Felháborít, hogy mennyire hülye emberek vannak. Nem veszik ezek észre mi megy itt?


1. Nem csak ők fizették ám az adót, hanem a szüleim is tisztességesen már jó pár éve (évtizede).


2. Oké, hogy szerintük nincs szükség ennyi diplomára, és ne menjen mindenki felsőoktatásba, de akkor adjanak munkát bakker. Mert munka az aztán k.vára nincs, főleg nem olyannak, akinek csak érettségije van.


3. Tök jó, hogy most már kevesebbet költ az állam a diákok tanulmányaira, de épp most számolták ki, hogy mivel a diákhitel 2-rea a fix. kamat vmi 2%, a maradékot kifizeti az állambácsi, ami megint csak k.vasok pénz. Ergo: előrébb nem jutottunk, mert az állam így is fizet, de mellette még a diák is jól megszopja, mert az életét hitellel kezd. Ez volt aztán az okos húzás, gratulálok nekik hozzá.


4. Mivel a legtöbb embernek nincs pénze kifizetni az oktatásra a pénzt, és diákhitelt meg nem akar felvenni, így kevesebb ember megy egyetemre/fősulira. És bizony a suliknak a diákokból van bevétele. Nem lesz elég bevétel --> tönkre megy a suli.

Nagyon fogok neki örülni, ha a végzésem előtt másfél évvel bejelentik, hogy "nem kapsz diplomát, mert csődbe ment a suli, ez van".


Mert bizony az EHÖK már mondogatja, ha így maradnak a keretszámok, akkor a suli veszélybe kerül. Pedig nem vmi no name, utolsó kis fősulira járok....

2012. dec. 15. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
86%
"Orvosi mellett DOLGOZNI sem tudok", bocs az elírásért.
2012. dec. 15. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
13.000 tanulmányit kapok, havi kiadásom körülbelül 50.000, ebben benne van a koli, az utazás, jegyzetek és az étel, de nincs pl szórakozás. Mellette diákmunkázom.
2012. dec. 15. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom egyik munkatársadnak sincs felsőoktatásba készülő gyermeke, különben nem mondaná hogy fizessenek csak a diákok, vagyis sok esetben a szülő, mert gondolom nekik se esne jól félévente kifizetni 2-300. ezret, plusz egyéb kiadások.
2012. dec. 15. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Jogon 5,00-ra (annyi a max.) adnak/adtak 20-21 ezer forintot. Mivel idén csökkentették a támogatást a maximum összeg 18 ezer.
2012. dec. 16. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat ! Én magam mindenféle tandíjat elutasítok, mert az államnak kötelessége a diákok művelődéshez való jogát garantálni. Ha ezt nem tudja, akkor az azt mutatja, hogy nem jól kormányozzák. Ez esetben a kormánynak le kell mondani !
2012. dec. 18. 09:52
 9/9 anonim ***** válasza:

Egy kiegészítést küldenék.

4,59-es átlagra (hagyományos módon számolva, ahol tehát 5,00 a maximum) és 47 kredites félévre kapok 17 ezer forintot, ami egy kirívóan magas nálunk. A szociális ösztöndíj 8200 ft. A költségeim a bérlet, evés, ivás, lakbér, rezsi, nagyjából havi 135 körül, amit a lakbér és rezsi dob meg ennyire. Nálunk a legszuperebb hallgató sem kap 75 ezres ösztöndíjat. Amikor 84 kredites félévem volt 4,29-es átlaggal, akkor kaptam 34 ezer körül.

Tanulás mellett dolgozni helyett azt mondom, hogy én munka mellett tanulok. Elég nehéz, csak muszáj. Nekünk, akik szegények vagyunk, nagyon rosszak az esélyeink. Aki nem dolgozik, annak van ideje. Aki dolgozik, az állandóan időhiánnyal és alváshiánnyal küzd (bár aki nem dolgozik, szerintem az is, de az a napi 9-10 óra azért mégis...).


Sajnos olyan időszak van ma Magyarországon, amikor kiválasztanak egy-egy csoportot és megpróbálják ellene fordítani a társadalmat. Ez nagyon rossz, de mégis valahol örülök, hogy ebbe a sorba az egyetemisták is fel lettek véve. Én szintén ellenzem a tandíjat, nem erről van szó.

Mielőtt egyetemre jöttem, elvégeztem egy szakmát is az érettségi után és két évet benne dolgoztam. Nagyon nem tetszett nekem, hogy az egyetemisták jelentős része lenézte a munkásokat. Mondtak olyanokat, hogy az állam segélyezi őket idősebb korukra, meg ilyesmi. Így, hogy szembesültek azzal a ténnyel, miszerint ők is "segélyt" kapnak, már nem olyan nagy az arcuk. Iszonyatosan lenéztek mindenkit, hogy ők a nagy értelmiségiek, miközben semmit nem tudtak az életről. Ez kissé helyre rakta őket. Persze ettől még nem változott sok minden, de a sok rosszban ez egy kicsi jó volt.

2013. ápr. 1. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!