Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ti mit hallottatok\ tudtok a...

Ti mit hallottatok\ tudtok a Waldorf iskolákról?

Figyelt kérdés
2013. dec. 7. 21:32
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
52%
Ha van rá módod, ezt válaszd.
2013. dec. 7. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
35%
Liberális maszlag az egész.
2013. dec. 7. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
68%
A liberálistól mondjuk nagyon távol van. Én láttam róla azt a filmet, amelyben egy ilyen iskolát és egy tanárt mutatnak be, és nekem nagyon nem volt szimpatikus az egész, de a normál oktatáshoz képest én inkább konzervatívnak nevezném.
2013. dec. 8. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
79%

Ismered ezt a viccet?


Elemi iskola, 1915:

A gazda elad egy zsák krumplit 6 koronáért. A termelési költség 4 korona. Számold ki a hasznot!


8 osztályos gimnázium, 1990:

Egy agrárközgazdász elad egy adott halmaz subterrain solanum tuberosumot egy adott halmaz pénzért (=G). G számossága 50. A G=g elemei számára g=érvényes. A termelési költségek (=H) halmaza 10 elemmel kisebb számosságú, mint a G halmaza. Számítsa ki a H halmaz, mint a G részhalmazának a képét, és adja meg az X megoldási halmazt a következő kérdéshez: Mekkora a nyereséghalmaz számossága? Számológépet nem használhat a megoldáshoz!


Waldorf-iskola, 1995:

Rajzolj egy zsák krumplit, és énekelj hozzá egy dalt!


Ez kb mindent elmond...

Ha tanulni akarsz, messzire kerüld el!

2013. dec. 8. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
66%

Azért ez nem ilyen egyszerű. Én 3-as vagyok, már leírtam, hogy rossz véleménnyel vagyok róla, de ez nem azt jelenti, hogy a waldorf iskolákban nem tanulnak semmit, csak énekelnek. Van ismerősöm, aki waldorf iskolából ment egyetemre és jól teljesített.


Nekem inkább az a problémám, hogy az egyéni kreativitást feláldozzák a közösség oltárán. Rengeteg kötött, hagyományokra épülő szokás (pl. sok betanult énekes performansz, reggeli ima, stb. Még a normál iskolákhoz képest is kevésbé elfogadott az egyéniség, másság, a magának való, visszahúzódó gyerekeket is ugyanúgy bevonják olyan dolgokba, ami nem biztos, hogy neki való. És pl. az sem biztos, hogy mindenkivel meg lehet szerettetni az éneklést. Ha én anno egy ilyen iskolába kerültem, még jobban megutáltam volna az egészet, mint amennyire az állami és egyházi oktatást megutáltam, pont olyan dolgok miatt, ami a waldorfban még több van. Meg ha jól tudom waldorfban alap, hogy 4-ig benn vannak (tudom orbánisztánban már bevezették ezt az állami iskolákban is, de az más kérdés...), így az egyéni érdeklődések is nehezebben alakulnak ki.


És akkor ezt még azzal fejelik meg, hogy ötödik osztálytól is egy tanár tanítja a legtöbb tárgyat, nincsenek szaktanárok. A filmben az osztályfőnök büszkén mondta, hogy ő fizika-matek szakos tanár, de törit és irodalmat is tanít, és érdekes módon jobban tudja tanítani a törit, meg a matekot, mert a töriben ő is laikus némileg, így sokszor együtt tanulja a dolgokat a diákokkal, míg a matekból mély a tudása, és nehezebb úgy tanítania, hogy értsék. Hogy ez így van, vagy nem, azt nem tudom, viszont akkor mi van azokkal a diákokkal, akiket mélyebben érdekel 1-1 tantárgy (bár a waldorf rendszerben szerintem kevesen vannak így, a feljebb említett okokból), hiszen ez esetben még a kérdéseikre sem tudna válaszolni, sőt lehet, hogy adott esetben a diák már többet tudna a tanáránál, így a tanár fejleszteni sem tudná a tudását. Speciel én normál középiskolában is kevésnek éreztem a tanáraim szakmai tudását a kedvenc tantárgyaimból bizonyos területeken, na ehhez képest ők egyetemet végeztek abból, és még mindig széleskörű a tudásuk, akkor egy nem szaktanár milyen lehet ebből a szempontból.

2013. dec. 9. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
31%
Ja és végül, a waldorfban 14 év alatt végeznek a 12 helyett, pont az extrák miatt. Szerintem ezek az extrák miatt nem éri meg, és 2 év lehet, hogy látszólag nem jelentős, nem is gáz, hogy így eleve 2 évvel később végzik el az egyetemet (és ha még csúsznak is...), hanem az, hogy 2 évvel később kezdik, miközben az emberi agy az életkor előrehaladtával egyre kevésbé fogékony a tanulásra. Nyilván nem azt mondom, hogy ellehetetleníti ez a 2 év a tanulást, hiszen van aki nem is 20, hanem 40 évesen jár egyetemre, viszont minél fiatalabban tanul meg valamit az ember, annál mélyebben benne van. Na most a waldorf éppen azt csinálja, hogy az állítólag gyerekeknek szükséges maszlag miatt csúsztatja a szakosodást.
2013. dec. 9. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
70%

Én sem mondtam, hogy csak énekelnek. De te magad is állítod, hogy nincsenek szaktanárok. Még a normális iskolákban sem mindig tudnak a szaktanárok naprakész tudással, elegendő ismeretet átadni. Akkor hogy tudna egy "mindenes" (igazából talán semelyikhez sem elegendően értő) ember mindent megtanítani? A másik, hogy énekléssel, imával, meg hasonló elfoglaltságokkal húzzák az időt. Ezt le lehetne tudni heti egy órában (ahogy az lenni is szokott énekóra cimén), és az amúgy is szűkös időt arra fordítani, ami valóban hasznos a gyerekek fejlődése szempontjából. Mi lehet fontosabb az életben? Hogy a gyerek mindenről tudjon egy vallási éneket/népdalt, vagy értse a matekot, fizikát, tudja a történelmet, idegen nyelvet, saját anyanyelvét?

Én az utóbbira szavazok. Sosem járatnám a gyerekem (ha lenne) Waldorf iskolába, mert nem szeretném direkt hátráltatni a fejlődésben. Ez a waldorfosdi valahol az óvoda, általános iskola alsó tagozatáig elfogadható szerintem. Afölött már nem. Nemhogy középiskola, meg egyetem... Lehet, hogy ez csak az én téveszmém, de a waldorf egyetem hallatán nekem egy hippiklub ugrik be, ahol kenderruhás, borostás alakok énekelgetnek a füves szakkörben.

2013. dec. 9. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
66%
Azért hadd jegyezzem meg: az is nagyon fontos, hogy egy ember tisztában legyen hazájának népdalkincsével. Az se baj, ha esetleg tud tisztán énekelni. A mai fiatalok zenei műveltsége Liszt, Bartók és Kodály országában a nullával egyenlő.
2013. dec. 9. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
78%
Az énekórai törzsanyagban ez benne foglaltatik. Énekelni is tanítanak. Meg művészettörténetből is ki szoktak térni a magyar kutúrális örökségünk jeles személyeire, munkásságukra. Illetve a hagyományos témával is foglalkozni szoktak órai kereteken belül. Nekünk volt is rá óránk. Csak az arányokkal van baj. Nem mindegy, hogy ez a ráfordított idő mekkora hányadát képviseli.
2013. dec. 9. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
72%

7:

Igen, én sem íratnám waldorf iskolába a gyerekemet, pont amiatt, amit leírtam, de azért úgy nem írnám le, mint ahogy a vicc szemlélteti.


8:

Ez a műveltség kultusz ma már csak Kelet-Európai sajátosság, a nálunk fejlettebb országokban már nem jellemző, helyette a kreativitásra, probléma megoldásra és a tájékozottságra mennek rá. Nálunk azért kell elolvasni a kötelező olvasmányokat, mert hogy legalább ezt meg azt az alapművet ismerje a gyerek, Nyugat-Európában meg azért, hogy jól megtanuljon olvasni, ennek fényében első olvasmányoknál nem is az irodalmi érték a fontos, nálunk viszont igen. Ott könnyűzenét énekelnek énekórán, mert az a fontos, hogy megtanulja, megszeresse az éneklést, aki fogékony rá, nálunk meg olyan népdalokat énekelnek, amit eredeti, népi környezetében a gyerekek nagyszülei sem énekeltek már, ők is csak az iskolában.


A műveltség kultuszt az dönti meg, hogy ma már a széleskörű alapműveltséghez nem elég az ember élete, ezért ha mégis erőltetjük, akkor felnőve ezek az emberek mindent el fognak hinni utánajárás nélkül, mert 100-szor annyi információ éri őket, mint amire elég a tudásuk, azt viszont nem tanulták meg, hogy hogyan járjanak alaposan utána a dolgoknak.

2013. dec. 9. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!