Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Telített a tanárszakma, amire...

Telített a tanárszakma, amire végzek?

Figyelt kérdés
Matek - fizika tanárnak készülök, tavaly előtti években valóban kevesen jelentkeztek erre tanárképzésre, azonban tavaly igen sokan 79-en, a felvi szerint. Én idén felvételizek, így félek, hogy mire végeznék, pont egy évvel korábban telítődnek be a kiüresedett helyek, én meg nem tudok majd elhelyezkedni. Valós a félelmem, vagy butaság, mert ennél több tanárra is szükség van?

2014. febr. 10. 09:09
 1/9 anonim ***** válasza:
82%
Biztos nem lesz telített. Egyrészt, akiket felvesznek tanárképzésre, csak nagyon kis hányaduk fog a pályán elhelyezkedni. Másrészt természettudományos tanárokból nagyon nagy hiány van. Igaz,h a fizika óraszám alacsony, de egy matekkal együtt sztem nagyon is jó esélyeid lesznek.
2014. febr. 10. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
87%
Fizika tanárból hiány van és hiány marad is, mikor végzel, akkor is. Na meg hiába kezdték 79-en, jó ha harmada végezni fog...
2014. febr. 10. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

A 79-ből végez mondjuk 25, a másik évben mondjuk 10, ez a fluktuláció nem jelentős ahhoz képest, hogy milyen átrendeződések várhatók az oktatásban. Például van kb. 120 000 szakképzős diák. Az kb. ötezer osztály, összesen 10 000 mat+fiz. óra, 455 tanári státusz. (22 kötelező órával számolva) A három éves szakképzésben már nincs fizika (természetismeret van, ami fizika+földrajz+biológia+kémia), matek heti 1, azaz lesz 3/4 annyi diák, azoknak kevesebb órája, amit magasabb óraszámban tanító tanárok visznek.

Kiszámolva durván a 10 000 óra 4700-ra csökken,, ami (26 órával számolva) 180 tanári státusz, tehát felszabadul 455-180 = 275 mat-fiz. tanár a következő három évben, ez jóval több, mint ahányan végeznek.


Az is igaz, hogy sok helyen - ahol eddig nem volt - csoportbontások fogják felszívni a tanártöbbletet (de ez is azt jelenti hogy a frissdiplomások nem kapnak állást) Ellenben az is igaz, hogy iskolaösszevonások, racionalizálások is lesznek, ami pedig növeli a leépítések számát - szóval a fene tudja. Csak annyi a biztos, hogy ezek erősebb hatások, mintsem hogy hányan végeznek éppen. Ráadásul sok az öreg tanár, így egy-egy nyugdíjbamenési szabály-módosítás szintén erősen módosítja az adott évi lehetőségeket.


Az még igaz, hogy a legkeresettebb tanárszak a matek, és a fizika is elöl van (5. hely környéke).

2014. febr. 10. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"Valós a félelmem, vagy butaság, mert ennél több tanárra is szükség van?"


A félelmed valós véleményem szerint.

- tárgy összevonások vannak,

- ha pedig nem összevonják, akkor óraszám csökkentés van;

- továbbtanulók száma is csökken,

- nem utolsósorban a diákok, azaz a gyerekek létszáma is drasztikusan csökken,

- az osztály létszámokat maximalizálják,

- iskola összevonások is vannak,

- 16 évre vitték a tankötelezettség alsó határát,így sokan már egyből mennek külföldre amint elérik


Ennek következtében sok tanár csak részmunkaidőben kap állást (bár ezt hivatott csökkenteni a kétszakos képzés újra indítása). Sőt ahol lakok van olyan tanár kolléga, aki 3 városban kapta meg a teljes óraszámát, még szerencséje, hogy minden nap külön iskola, szóval nem kell egy nap több helyre mennie, de egy másik kollégának pedig a város két iskolájában kell helyt állnia, napi többször ingázik 2 kilométert a sulik között... én mindenféleképpen azt mondom, sajnos jelenleg a félelmed nagyon is valós alapzatokon áll.

2014. febr. 10. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Legfeljebb elmész általánosba tanítani
2014. febr. 10. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nagyon elszomorító, de sajnos tanároktól is hallom, hogy ez a helyzet, ráadásul én még hiányszakra mennék de még így is lehet, hogy nem lesz állásom mert leépítik az oktatást és ebbe semmi beleszólásom nincs :(

Tanár akartam lenni világ életemben, de most nézhetek valami más szakot a szakterületről csak azért, hogy legyen valami kilátásom a jövőmre? Mert ez így csak bizonytalanság ahogy észreveszem, főleg a tanári életpálya modell nem szól másról mint hogy csábítsák a népet tanárnak, de hogy az ígéretekből lesz e valami azt kétlem.

Teljesen el vagyok bizonytalanodva, és erről nem én tehetek hanem a körülmények, elegem van.... :(

2014. febr. 10. 12:42
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
100%
Nem telített, de főleg a fizikának nagyon kicsi az óraszáma. Én három szakkal 5 iskolában tanítok. Sajnos a kormányban mintha ezoidióták ülnének, pont a legfontosabb tárgyakkal bánnak a leggyatrábban.
2014. febr. 11. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Tom Benko :

Mert azok is vannak. Gondolj csak a Fidesz közeli Széles Gábor energiacelláira...

2014. febr. 11. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
@8: Na igen, lehetne folytatni a sort, minden párt tömve van hasonló idiótákkal. :(
2014. febr. 12. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!