Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Ha abbahagyom a főiskolát...

Ha abbahagyom a főiskolát (államilag támogatott), akkor mindenképp vissza kell fizetnem az állami ösztöndíjat, vagy lehet olyat, hogy ledolgozom?

Figyelt kérdés
És olyat lehet, hogy nem most dolgozom le, hanem 4 év múlva? mert most megyek egy másik főiskolára.

2014. júl. 26. 14:22
 1/9 anonim ***** válasza:
50%

Ha féléven belül abbahagyod, akkor nem kell visszafizetned, ha később hagyod abba, akkor az addigi "rád áldozott" pénzt vissza kell fizetned.

Hogy pontosan mikor, azt nem tudom, de fent van neten a szerződés, amit alá kell majd írnod.

2014. júl. 26. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Lafee válasza:
100%

Hasonlo kerdessel fordultam az Oktatasi Hivatalhoz.

Ezt a valaszt kaptam.


Amennyiben tanulmányait nem tudja folytatni, hallgatói jogviszonya megszüntetését a felsőoktatási intézménynél kell bejelentenie. A nemzeti felsőoktatásról szóló törvény 59. § (1) bekezdés b) pontja alapján a bejelentés napján megszűnik a hallgatói jogviszony. A felsőoktatási intézmény ennek tényét az Oktatási Hivatalnak bejelenti. A 248/2012. (VIII. 31.) Korm. rendelet 1. § (1) bekezdés a) pont aa) alpontja szerint az Nftv. 48/A. § c) pontja szerinti visszatérítési kötelezettséget megállapító határozatot az Oktatási Hivatal - az átvétel kivételével - a hallgatói jogviszony, illetve párhuzamos képzés esetén az adott képzés megszűnése után indult első általános felsőoktatási felvételi eljárást követő év január 31-éig hozza meg.



Az Önnek kézbesített határozatban tájékoztatni fogják arról, hogy több jogcímen mentesítési kérelem, illetve részletfizetési kérelem is benyújtható az Oktatási Hivatalhoz. Mentesítési, részletfizetési kérelmet a fenti határozat kézhezvételét követőn terjeszthet elő a határozatban megállapított fizetési határidőig (esedékességig), azaz a határozat jogerőre emelkedését követő 30. napig.



Tájékoztatom, hogy a hallgatói ösztöndíjszerződés 2. c) pontja szerint a hallgató a szerződés szerinti képzésére tekintettel átalányként megfizeti a Magyar Állam által folyósított állami (rész)ösztöndíj 50%-ának megfelelő összeget, ha a meghatározott határidőn – azaz a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott tanulmányi idő alatt, de legfeljebb a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési idő másfélszeresén – belül nem szerzi meg ösztöndíjas képzésben az oklevelet. Tehát nem az ösztöndíj teljes összegére, hanem annak 50 %-ára vonatkozik a visszatérítési kötelezettség.



Amennyiben új felvételivel jelentkezik egy állami ösztöndíjjal támogatott képzésre, akkor új hallgatói ösztöndíj nyilatkozatot (korábban:hallgatói szerződést) kell aláírnia és az első képzésre vonatkozóan ugyanúgy visszatérítési kötelezettsége keletkezik, még akkor is ha folytatólagos a hallgatói jogviszonya.



Élhet azzal a mentesítési lehetőséggel, miszerint vállalja hogy a felhasznált állami ösztöndíjas félévekkel megegyező időtartamig magyarországi munkáltatónál munkaviszonyt tart fenn. A hazai munkaviszony fenntartására a ösztöndíjjal támogatott félévekkel megegyező időtartam + 360 nap áll rendelkezésre, azonban, aki ismételten hallgatói jogviszonyban tanul főiskolán vagy egyetemen, kérheti, hogy ez a határidő felfüggesztésre kerüljön a tanulmányi időtartamára, tekintettel arra, hogy ha tanul -feltételezve pl. a nappali tagozatot- nem tud dolgozni.



A fentiek értelmében mentesítési kérelem terjeszthető elő az Nftv. 48/N. § (3) bekezdése alapján, amennyiben a kérelmező vállalja, hogy az állami ösztöndíjjal támogatott félévekkel megegyező időtartamban hazai munkaviszonyt tart fenn. A hazai munkaviszony fenntartására nyitva álló határidő a mentesítési döntés jogerőre emelkedésének napjától az állami (rész)ösztöndíjjal folytatott tanulmányi idővel megegyező időtartamot követő háromszázhatvanadik napig tart. Ha a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató a fenti időtartamon belül ismételten hallgatói jogviszonyt létesít, a Hivatal kérelemre a munkaviszony fenntartási kötelezettségének a teljesítését a hallgatói jogviszony fennállásának időtartamára felfüggeszti.”


Amennyiben ezt az esetet választja, javaslom, hogy nyújtsa be az Oktatási Hivatalhoz a fenti tárgyú mentesítési kérelmét hivatalos levélben, a határozat jogerőre emelkedésétől számított 30. napot megelőzően. Kérem, jelezze azt is a mentesítési kérelmében, ha felsőoktatási hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, és így a munkaviszony fenntartási határidőt a tanulmányok idejére felfüggesztjük.


Levelemhez mellékeltem Önnek egy mentesítési kérelemmintát, amelyben kérheti hallgatói jogviszonyára hivatkozással a határidő felfüggesztését. Természetesen szabadszövegesen is megfogalmazhatja a kérelmét.


2. A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. tv. (továbbiakban Nftv.) 48/Q. § szakaszban foglaltak szerint a volt magyar állami (rész)ösztöndíjas hallgató kérelmére az Oktatási Hivatal részletfizetést engedélyez. A visszatérítési kötelezettséget megállapító határozat tartalmazza a kérelem benyújtásának határidejét és módját. A részletfizetési kedvezmény iránti kérelmet a volt hallgató a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül nyújthatja be a Hivatalhoz.


A részletfizetés futamideje az Nftv. fenti paragrafusának értelmében a visszatérítendő összeg függvényében változik. Ennek megfelelően az Oktatási Hivatal ötmillió forint alatti összegű állami ösztöndíj visszatérítési kötelezettsége esetén legfeljebb tíz évre szóló részletfizetést engedélyez az alábbiak szerint:


- amennyiben a visszatérítési kötelezettség a 3.000.000 forintot nem haladja meg:


0 forinttól 3 millió forintig 25 000 Ft/hó, amíg az összeg ki nem fut, de legfeljebb 120 hónapig


- amennyiben a visszatérítési kötelezettség 3.000.001 forint és 5.000.000 forint közé esik:


0 forinttól 1.500.000 forintig 25 000 Ft/hó 60 hónapon át,


1.500.001 forinttól 5 millió forintig a még visszatérítendő összeg visszafizetése egyenlő részletekben történik legfeljebb 60 hónapon át.


Amennyiben a volt (rész)ösztöndíjas hallgató a részletfizetés vagy a teljes összeg megfizetésének esedékességét elmulasztja, a Hivatal a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 132-133. §§ szakaszai szerint késedelmi pótlékot számít fel.



A mentesítési kérelem, valamint a részletfizetési kérelem illetékköteles. A kérelem elbírálásával kapcsolatos első fokú közigazgatási hatósági eljárás illetéke 3000 forint. A közigazgatási hatósági illetéket az eljárás megindításakor illetékbélyeggel az eljárást kezdeményező iraton kell megfizetni.


A mentesítési kérelem, illetve a részletfizetési kérelem ügyében hozott döntés jogerőre emelkedéséig a visszatérítési kötelezettség teljesítési határideje nyugszik.

2014. aug. 1. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, nagyon hasznos volt!!


Amit e-mailben küldtek neked mentesítési kérelemmintát, el tudnád küldeni nekem?

2014. aug. 1. 22:30
 4/9 Lafee válasza:
Elküldve. Örülök, hogy tudtam segiteni. :)
2014. aug. 5. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Mato9310 válasza:

Tisztelt Lafee!

Nekem is eltudná küldeni a dokumentumot: matoka9310@gmail.com

Előre is köszönöm!

2015. jan. 29. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Szia! Nekem el tudnád küldeni a kérelem mintát?
2015. febr. 9. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
Sziasztok! Sajnos azóta sem érhető el sehol a nyomtatvány. Már írtam az ügyben az Oktatási Hivatalnak, de nem kaptam választ... Valaki el tudná nekem küldeni a kérelem mintáját? Előre is köszönöm! odork123kukacgmail.com
2015. febr. 10. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Fredadoo válasza:
Én is hasonló cipőben járok, ha esetleg valakinek meglenne kérem jelezze felém is.
2015. febr. 10. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Itt elérhető a minta és az Oktatási Hivataltól kapott levél szövege is!


[link]

2015. febr. 10. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!