Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Valóban létezik olyan törvény,...

Valóban létezik olyan törvény, hogy a főiskola után X évet Magyarországon kell dolgozni, mielőtt külföldre lehetne menni? Ha igen, ez az idő mennyi, illetve minek a függvényében változik?

Figyelt kérdés

Jelenleg középiskolás vagyok, de 2 év múlva a MOME-ra (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) szeretnék menni. Nem szeretnék sokáig Magyarországon maradni (hacsak a főiskola elvégzéséig nem változik a gazdasági helyzet és a lehetőségek a jövőbeni terveimmel kapcsolatban), viszont úgy hallottam, hogy egy bizonyos évet kötelező Magyarországon tölteni, ha valaki főiskolát végez.


Ez valóban így van és minden felsőoktatási intézményre érvényes? Mennyi az az idő, amit muszáj itthon tölteni?


2014. szept. 9. 19:21
 1/6 anonim ***** válasza:

Ha az állam fizeti a tandíjadat, vagyis állami ösztöndíjas szakon fogsz tanulni, akkor a képzésed megkezdése előtt alá kell írnod az ún. hallgatói szerződést. Ennek értelmében a végzés után vagy itthon dolgozol annyi ideig, ameddig tanultál, vagy ha úgy döntesz, hogy külföldre mész, akkor mehetsz, viszont vissza kell fizetni a teljes tandíjat.


[link]

2014. szept. 9. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Ez nem pontosan így van; a szerződés azt írja le, hogy x éven belül (ha jól rémlik, 40 éves korodig) kell ledolgozni az időt. Tehát te kimehetsz külföldre, de vissza kell jönnöd valamikor dolgozni, vagy pedig vissza kell fizetne da tandíjat. De mivel valószínűleg találsz kint jólmenő munkát, nem fogsz hazajönni egy pocsékért, inkább visszafizeted.
2014. szept. 9. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, sokat segítettek a válaszok!


Első, nem tudtam, hogy van ilyen szerződés, köszönöm a linket. Második, így már minden világos. Megkönnyebbülés, hogy nem kell egyből visszafizetni az összeget mielőtt ki akarnék menni.

2014. szept. 9. 21:18
 4/6 anonim ***** válasza:
Arra azért számíts, hogy kint se "könnyű" az élet. Magyar szemmel az lesz, de ha nem jön be akkor kint csak alja melót találhatsz :( mármint mosogatás stb. De sok sikert a terveidhez, ha nagyon akarod és teszel érte, bármi sikerülhet. :)
2014. szept. 9. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Felteszem a költői kérdést, hogyan hajtják be a tandíjat, ha külföldre távozol? HAlálbrigádot küldenek anyádékra?
2014. nov. 21. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Utolsó. Simán behajtsák, főleg az Eu-n belül.


De ez fordított esetben is működik, pl van egy szerződésed egy bankkal, ő kilép az országból, akkor viszi a pénzed és nem tehetsz semmit?

2014. nov. 21. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!