Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Miért kell szakdolgozatot...

Miért kell szakdolgozatot írni? Mi a szakdolgozat célja?

Figyelt kérdés
Most nem arra gondolok, hogy mert enélkül nincs papír meg a többi. Arra vagyok kíváncsi, hogy milyen motivációval találták ezt ki? Miért gondolták úgy, hogy szükséges egy ilyen dolgot elkészítenie egy hallgatónak? Miért jó? Mi a célja? Egyébként jól érzékelem azt, hogy a szakdolgozatok általában egy már kidolgozott témában való elmélyülést tesz lehetőéve és nem igazi kutató munka? Ez utóbbi inkább diplomamunkánál játszik, nem?
2015. jún. 3. 11:46
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az a szakdolgozat célja, hogy mire kész leszel vele rájöjj, hogy nem csak szopatásból csináltatják veled, hanem azért, mert van, aki napi szinten olyanokat ír.


Én programozóit végeztem, dokumentációt kellett írni szakdolgozatba, megkínlódtam vele rendesen. Munkahelyen ilyet már gyakrabban kell csinálni.


Hálózattelepítő szakdolgozat: irodaház berendezése, teljes dokumentálása. Ezzel is volt kínlódás, de ha megnézed, munkahelyen is ezt kell majd csinálnod, csak lesz rá 2 napod.

2015. jún. 3. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A kutató munka inkább az Msc illetve a PhD-s szakdolgozatokra jellemző. Egy sima BA vagy BSc-s szakdogánál arra kíváncsiak, hogy a tanult területed hogy tudtad/tudod alkalmazni a gyakorlatban és végül is ezt dokumentálod.

Mondjuk amit nekem kellett írni szakdolgozat annak a fele szakirodalom feldolgozása volt, egy csomó alapfogalmat meg hasonlót kellett magyarázni, illetve miért ez volt a témám mit értem el a kidolgozása alatt, milyen tapasztalatokat szereztem.

Nekünk mindig azt mondták olyan dolgozatot kell írni, amit ha egy laikus a kezébe fog annak is értenie kell a végére, hogy miről szólt. Ezért kellett nekem pl annyi alapfogalmat magyarázni.

2015. jún. 3. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A szakdolgozatot akkor találták ki, amikor még nem dobálták az ember után a diplomát, hanem csak az emberek kis százaléka ment egyetemre. Azok, akik később tudományos pályára léptek tovább. A szakdolgozat ennek a belépője volt, eleve olyan témát kezdett el az ember kidolgozni, amit utána kutatott tovább.

A nagyapám például a phd-jét ugyanannak a témának egy részterületéből írta, mint amiről a szakdolgozata szólt.


Főiskolán, meg amióta bolognai képzés van, az alapszak után a szakdolgozat inkább arra szolgál, hogy az ember bemutassa rajta keresztül, hogy képes a megszerzett ismereteit szintetizálni. Valódi kutatást elvileg nem várnak el.


Bár ez is iskolánként eltérő lehet. Én ebben a félévben írtam meg az alapszakos szakdolgozatom, és már az elején leszögezte a konzulensem, hogy ha olyan dolgozatot írok, ami csak a források átfogalmazása, arra maximum hármast kaphatok. Így végül elég rendes kutatómunka előzte meg a megírását, pedig csak egy ba szakról beszélünk.

De olyan ismerősöm is van, aki alapszakon csak valamilyen összefoglalást írt az ajánlott irodalomból és elfogadták neki. Igaz, két nagyon eltérő intézményről beszélünk.

2015. jún. 3. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az a célja, hogy egyrészt megtanulj ilyen jellegű munkát is írni, hiszen ha tudományos publikációt szeretnél, valahol el kell kezdeni.


Valamint bizonyítod, hogy magadtól is fel tudsz egy ilyet építeni, nem csak bemagolni a dolgokat.


A diplomamunkát mesterszakos szakdolgozatnak érted? Vagy mi a különbség? Bocsi. Az tény és való, hogy BA-n nem várnak el marha nagy újító gondolatot, de ez az egész BA-MA bontás elég gáz szerintem. Ha akarsz, lehet újat írni egyébként: én olyasmiből írtam, amiből magyarul még senki nem írt, illetve saját kutatást folytattam. Anyukám nyelvtanár: az ő szakdogája az volt, hogy összeállított egy munkafüzetet.

2015. jún. 3. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ! Az a "baj" én fizika BSc-n vagyok. Itt a BSc-n nem lehet eljutni a modern fizikáig, legalábbis olyan szinten nem, hogy utána kutatni lehessen, így igazán újító gondolatú munkát lehetetlen csinálni. MSc szól arról, hogy hol is vagyunk ma, onnan már neki lehet vágni. Én most írom a szakdolgozatomat és csak eltűnődtem, hogy mit is bizonyítok ezzel és hogy mit várnak el tőlem ezzel szemben, ezért született a kérdés. Válaszok alapján teljesen jó, amit csinálok. A diplomamunka MSc végén szokott lenni, BSc vége meg szakdolgozat amennyire tudom. Gondolom ezzel akarták jelezni a szétbontott képzésen belüli szintkülönbségeket. Egyébként sikerült olyan témát találnom, amivel akár majd a doktori keretében is foglalkozhatok, csak kicsit távol áll a fizikától, annak a felhasználása, de nem az az igazi fizika.
2015. jún. 3. 15:56
 6/7 anonim ***** válasza:
4-es vagyok. Hát én csak belezavarodtam a nevekbe, mert például ami régen államvizsga volt, az ma szakzáróvizsga. Legalábbis nálunk. Én magyar szakos vagyok. Mi alapvetően a tananyag végére érünk a 3 év alatt, de csak ha szelektálunk. Ezt úgy értem, hogy az 5 éves tantárgyrendszert nem sikerült belegyömöszölni 3 évbe, így most sok esetben választanunk kell, melyik tantárgyat fogjuk tanulni. Elég felháborítónak tartom: elvégzem úgy az egyetemet, hogy nem tanultam angol-amerikai irodalmat (skandinávot választottam), se Shakespeare-t (helyette a 19. sz.-i regényirodalmat választottam). És ha meg fordítva választok, akkor az zavarna. Mondjuk engem úgyis a nyelvészet érdekel, abból kevésbé van ilyen.
2015. jún. 3. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az elnevezéseket intézményre válogatja. Én BSc-n szakdolgozatot írtam és államvizsgáztam, a párom MSc-t is csinált neki is szakdolgozatnak hívták. Szóval ennek nincs külön jelentősége, mit hogy hívnak épp az adott karon.
2015. jún. 4. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!