Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Nektek mi a véleményetek a...

Nektek mi a véleményetek a kötelező olvasmányokról?

Figyelt kérdés
Szerintetek nem kéne frissíteni, lecserélni a régi kötelezőket valami olyanra, ami nem veszi el a fiatalok kedvét az olvasástól? Vagy esetleg egy olyan rendszer szerintetek mennyire lenne jó, hogy lehetne választani több műfajból, több témában és akkor a diák ízlésének megfelelőt olvashatna. Nektek mi a véleményetek erről?

2015. nov. 6. 12:11
 1/7 anonim ***** válasza:

Az olvasás épp oly hobbi, mint amikor valaki gépen szeret játszani, vagy kondizni. Felesleges másra erőltetni a saját hobbinkat, és ez különösen igaz azokra akik szerint az olvasás az ulitmate hobbi. Mert milyen hasznos krimiket olvasni :). Semmivel sem hasznosabb szerintem, mint mást csinálni kedvtelésből.


Most hogy ezt tisztáztuk elmondom, hogy a kötelező olvasmányok nem hobbicéllal vannak kijelölve, hanem irodalomtörténeti szempontok alapján. Mert okos emberek úgy gondolták, hogy az alapvető műveltség része az ókortól a XX. századig irodalma. Pont.


Egyébként szerintem ez az egész művészeti oktatás egy kicsit el van csúszva. Miért mondjuk meg, hogy mi a szép? Ne mondjuk meg! Azt, hogy volt már ilyen is, és ez a maga korában egyedülálló volt esetleg.

Szokták mondani modern művészet mondjuk minimal art kapcsán, hogy hát ezt én is meg tudnám csinálni. A lényeg, hogy te csináld meg először, és ez valakiket szórakoztat.

A művészetből ha meg akarsz élni sosem neked tetsszen, hanem a közönségnek. El lehet jutni egy szintre, ahol ez a kettő ugyan az, csak sok főleg kezdő művész ezt elfelejti, és azt hiszi, hogy mondjuk ha le tud nyomni egy gombot a kameráján és neki tetszik a végeredmény akkor ő most valamit jól csinált, amiből élni lehet. Hááát nem feltétlenül. Kiemelkedően szórakoztatni a közönséget. Na abból lehet.

2015. nov. 6. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Borzalmasak, egytől egyig. A "klasszikus" általános iskolai felsős kötelező olvasmányok nem a 10-14 éves korosztálynak valók. Nem is nekik szánták a szerzők, ráadásul soknak a nyelvezete is olyan, hogy a gyerek nem értheti. A Pál utcai fiúkban például az első oldalon elakad az egyszeri ötödikes: mi az a Bunsen-égő? Sosem volt még kémiaórája, nem látott olyat. Meg egyébként is: nagy részük az üveggolyót sem ismeri, nem tudja, miért baj az, ha elveszik tőle. Nem mond nekik semmit a reáliskola, nem tudja, kik voltak az "eredeti" vörösingesek - nem érti az egészet.

A középiskolai olvasmányok se sokkal jobbak: egy kilencedikes aligha fogja érteni az Antigonét, az Iliászt vagy az Odüsszeiát. Értem én, hogy a műveltség részei, el is kell őket olvasni - de ezzel csak azt érjük el, hogy idő előtt olvassák őket, akkor, mikor nincs meg a kellő történelmi, művészettörténeti ismeretük hozzá. Azt sem tudják, mi volt Ilion, miért olyan nagy szám onnan hazajutni Odüsszeusznak, gőzük nincs az egészről és ez nem az ő hibájuk.

Persze elolvassák, mert kötelező (már ha elolvassák, nem csak letöltik internetről az olvasónaplót), aztán nagy részük egy életre meg is utálja ezeket a műveket. Pedig ha koruknak, ismereteiknek megfelelőt olvasnának, akkor magát az olvasást szeretnék meg. Szophoklészt és Shakespeare-t meg majd olvasnak felnőttként, mikor már érteni is fogják. Így viszont később sem fognak olvasni, mert úgy megutálják már a közoktatásban.

2015. nov. 6. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
25%

Na akkor kedves első egy hozzáfűzni valóm van!


Olvasni kell, mert ez az alapműveltség része!


Mi is az alapműveltség? Józan pa*aszti ésszel gondolkodva az, amiről ha megkérdezel egy embert az utcán hozzá tud szólni a témához. Vagy legalább valami ilyesmi lehet a fogalma, józan ésszel gondolva.


Na de! Abba nem gondolnak bele, hogy az alapműveltség korosztályonként eltér.


Mert a mai nyugdíjasok számára alapműveltségnek tekintik, hogy tudj egy-egy népszerűbb verset Pl Mama, Tyúkanyó, míg a mai serdülőknél (fiúknál) mi az alapműveltség?


érts valamilyen szinten a gépekhez

legyen egy játékod amit végigvittél

ismerj valamilyen nagyobb játékot, mint PL GTA V/Watch Dogs/Assasin's Creed

-érts a focihoz

-legyen véleményed a csajokról

-érdekeljenek az autók

-legyen egy program amit középhaladó szinten legalább tudsz kezelni.


Ezek amiket felsoroltam, nem kell, hogy mind meglegyenek 1-1 személyben, elég ha ezek közül legalább egy megvan.


Persze nem azt mondom, hogy ne legyen más érdeklődésű ember, de értsen a szót ha a fenti témák valamelyike közül kerül sor beszélgetésre, különben nem nagyon fog tudni hozzászólni a témához.


A mai serdülőknél mi ez az alapműveltség. Hiába tanulná meg valaki a költők életrajzát, és verseit csak azért mert az alapműveltség, ha a korosztálya körében nem ez az alapműveltség hanem más.


Azon felül pedig azt kellene olvastatni a gyerekkel amit szeret, és nem pedig azt amit kell.

2015. nov. 8. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

Szerintem sem kéne kötelezővé tenni az olvasást, mert az addig oké, hogy van egy-két könyv ami tényleg "hasznos", de például nekünk egy évbe van vagy 6-7 kötelező. És minél jobban erőltetik, annál jobban nem akarjuk majd őket elolvasni.


Viszont az olvasás tényleg fontos, kilencedikes vagyok és azt tapasztalom, hogy bizony csak páran tudunk szépen, hangsúlyosan, folyékonyan olvasni, ami eléggé elkeserítő.


És ha belegondolsz ebbe a rendszerbe, nem is annyira hülyeség. Jó, persze diákszemmel nézve nem túl kellemes, de ha nem tennék kötelezővé a könyvek olvasását szerinted ki olvasná el azokat? Egyáltalán ki olvasni irodalmi műveket? Senki, vagy csak alig-alig.


Viszont abban tényleg igazad van, hogy több témából lehetne választani. De hát ezt is hogyan oldják meg? Az érettségin nem az Éhezők viadaláról fognak kérdezni, hanem Antigoné jelleméről..


És minden évben - nálunk legalábbis - vannak szorgalmi olvasmányok, amik tényleg elég elgondolkodtatóak és érdekesek tudnak lenni.


Szóval, én is úgy vagyok vele, hogy elolvasom a kötelezőt - bármennyire is ellenemre van - röviden összefoglalom, de különösebben tényleg nem érdekel.

2015. nov. 25. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem vannak olyan kötelező olvasmányok, amik jók. Legalábbis 8.-os fejjel így gondolom.

Na de van egy másik csoport, amin olyan könyveket értek, amik olyan unalmasak, hogy csak végigszenvedem őket! De szerencsére nekem még ilyenben nem volt részem, de tudom, hogy vannak! Eddig minden kötelezőt elolvastam, kivéve az Egri csillagokat! Azt is azért nem, mert volt jobb dolgom is. Meg amúgy is tudtam az egész sztorit.

Szóval a lényeg, hogy valóban frissíteni kellene a kötelezők listáját, mert a mai generáció hiperaktív és gyors, a régi könyvekben, pedig nagyon lassan halad a sztori, amit sokan nem bírnak kivárni és inkább leteszik!

2016. júl. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Szerintem egy gyerek vagy el fogja olvasni vagy nem .

De alap műveltség elolvasni pl.: a Légy jó mindhalálig-ot.

Azt értem nem ért benne egy-két szót a gyerek , de ma már van internet.


14/L

2016. júl. 13. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nekem mindig is meg volt a fejemben az a vélemény, hogy a kötelelező olvasmányok csak elveszik az embertől a kedvetet az olvasáshoz. Ez 2016 nyarán nálam be is bizonyosodott, ugyanis nyár elején, még a szünet eĺött elkezdtem olvasni a Harry Pottert. De amint beköszöntött a szünet, az olvasmánnyal, a kezembe se vettem a könyvet, sőt, jódarabig ősszel sem. Az akkori kötelező olvasmány nekünk az Egri csillagok volt és hát... eddig valamennyire tűrtem ezeket, de sosem gondoltam volna, hogy lesz a kötelezők között olyan borzalmas mint ez. Ezt a könyvet vègig se olvastam, egyszerűen nem bírtam. És minek eröltessük azt wmi nem megy, viszont nem is érdekel minket? Ezt igazásn megtanulhatná az összes iskola.

Alapvetű műveltség? Mit érek azzal? Minek kell tudnom, vagy ismernem az ilyen könyveket? Érek én azzal valamit? Nem! Valaha hasznát fogom venni enneknaz informàciónak? Nem! Akkor van értelme tudnom? Nincs! És pont ugyanez a véleményem a töriről. Amúgy is, mivel bizonyítják, hogy igazak ezek a történetek?

Egyébként nem lenne rossz ötlet a szabadon választható. Máris mennyivel több kedvem lenne hozzá!

2017. márc. 16. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!