Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » ELTE Kínai tanszékére bekerüln...

ELTE Kínai tanszékére bekerülni milyen feltételek vannak?

Figyelt kérdés
Egyből gimnázium után jelentkezhetek oda? Ha jól hallottam sokan nulláról kezdenek és nagyon jól megtanulnak kínaiul ott. Most vagyok kilencedikes angol-magyar kéttannyelvű szakon gimnáziumban, 4 évem van még hátra, angol felsőfokú nyelvvizsga lesz ha végzek, de emellett oroszt tanulok tanárral, és kínait itthon könyvekből, internetről. 4 év alatt már egy jó alapot szerezve oda jelentkeznék, ugyanis nagyon érdekel Kína, a történelme, kultúrája, és ha minden jól megy szeretnék tolmácsként dolgozni, Kínában élni. Fő kérdésem, hogy mik a feltételek, hány embert vesznek oda föl, van e túljelentkezés, és mi a véleményetek, tapasztalatotok róla?

2016. jún. 23. 19:54
 1/3 anonim ***** válasza:
88%

Szinte semmi esélyed nincs a tanszékre bekerülni, hacsak nem vagy valami csodagyerek.

Arra van esélyed, hogy a kínai szakra felvételizz. A feltételekről a felvi.hu-n érdeklődj.

2016. jún. 23. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Úgy értettem én is.
2016. jún. 23. 21:03
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően minden évben van valamennyi túljelentkezés, de szerintem már egy közepesen jó tanulmányi eredménnyel is be lehet kerülni kínai szakra.


Magyar vagy töri érettségit ÉS akármilyen idegennyelvi érettségit fognak figyelembe venni a pontszámításnál, egy emeltet mindenképp tegyél, de kettővel még jobban járnál.


Amúgy maga a kínai szak baromi jó, tényleg a nulláról kezdődik a nyelvtanulás, onnan, hogy a kínai nyelv ilyen és ilyen, hogyan kell húzni a vonalakat az írásjegyekben, stb. Viszont a tempó iszonyatosan gyors, minden áldott nap tanulni, gyakorolni kell, én is füzeteket írtam tele kínai írásjegyekkel, hogy tudjam tartani a lépést. Tényleg minden kib***ott nap ezzel foglalkoztam, és akkor még más tantárgyaim is voltak, amikre ugyan úgy készülgetni kellett (volna :D) De megérte, mert egyike voltam azon keveseknek, akik 5-öst kaptak félév végén.

Eleve úgy kezdik a tanárok, hogy kiröhögnek, hogy ennyien vagytok, és elmondják, hogy negyede kihullik félév végén, a társaságnak meg jó, ha a fele átmegy a nyelvi alapvizsgán, ami az első év végén van. Alapvizsga után lehet jelentkezni tolmács-fordítói specializációra, ami még keményebb és még több kínai nyelvórát jelent. Ide csak 4-essel vagy 5-össel vesznek fel, és elég nagy a verseny.


Viszont az, hogy már most elkezded a kínait, nagyon-nagyon jó, mert ezzel lényegesen meg fogod könnyíteni a dolgot. Sokan szeptemberben látnak életükben először közelről kínai írást, és hát eléggé sokkol is mindenkit. New Practical Chinese Reader könyvet használjuk, ha ennek csak a feléig eljutsz, és azt nagyon jól megtanulod, az első félévedet már jó eredménnyel zárhatod majd, és könnyebben tudsz tovább haladni, tartani a lépést, amikor majd haladtok tovább a könyvben.

De nagyon vigyázz az írásjegyekkel, mert könnyű rosszul megtanulni őket. A kiejtésről nem is beszélve, merem állítani, hogy szinte lehetetlen anyanyelvi segítsége nélkül elsajátítani a helyes kínai kiejtést... Úgyhogy ha van lehetőséged anyanyelvi kínaiakkal kapcsolatba lépni, mindenképpen tedd meg. Már csak annyiból is jó, hogy szokod az angoljukat (eleinte kuʀvanehéz megérteni az Chinglish*-t :D) Én már itt olyat is hallottam, hogy valaki elment a legközelebbi kínai kajáldába vagy ruházati boltba, és ott megkérdezte az éppen ott álldogáló kínai eladót, hogy tanítaná-e a kínaiul, az meg ráadásul meg is örült neki, simán elvállalta. :D


Egyébként az ELTE-n is kínaiaktól tanuljuk a kiejtéssel, szavakkal kapcsolatos anyagrészeket, a nyelvtant pedig a magyar tanárok magyarázzák el. Egy héten három 1,5 órás óra van, ebből kettő kínaival, egy magyarral. Minden órán diktésön (kínai mondja kínaiul a szavakat (később mondatokat), le kell írni írásjeggyel) vagy szódolgozat (ez meg hagyományos, megadja magyarul vagy kínaiul, és írd le a másik nyelven). Félév közben van negyedéves ZH, ennek az eredménye súlyozottan számít a félév végi jegybe, illetve félév végi ZH. Kínai szakon sajnos ha megbuksz a félév végi ZH-n, nincs javítási lehetőség (pedig az Egyetem szabályzata szerint kéne lennie), csúszol egy évet, és jövőre folytathatod ott, ahol megbuktál (addig persze a többi tárgyat ugyan úgy fel lehet venni, lehet tovább vinni őket, de a nyelvgyakorlatok miatt már ott a csúszás)


Az tanárok amúgy nagyon aranyosak, jófejek, látszik rajtuk, hogy szeretnek is tanítani :) Én például rengeteget kérdezősködtem az órákon, és türelmesen elmondtak mindent, egyszer még egy feliratot is odavittem neki, ami az egyik pólómon van, örült neki, hogy érdeklődöm, és lefordította :D


Ja, és még valamit jegyezz meg már most: kínai írásJEGYEK, és nem írásjelek, mert az a pont, vessző, kérődjel stb. ;) Erre harapnak kínai szakon


Ha ezen kívül van még valami kérdésed, nyugodtan írd meg itt, vagy privátban


*Chinese + English, vagyis amikor a kínaiak angolul beszélnek (legalábbis nagyon erőlködnek, de valami fura jön ki helyette :D na ez a Chinglish)

2016. jún. 23. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!