Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mit tanuljak tovább egyetemen,...

Mit tanuljak tovább egyetemen, ha minden érdekel?

Figyelt kérdés

Elég gyakori a kérdés: Mit tanuljak tovább? Én is ezzel küszködök, de nem azért, mert semmi nem érdekel. Nem is azért, mert választanom kell 2-3 közül. Tulajdonképpen a szó szoros értelmében szívesen tanulnék mindennek: festőnek, írónak, természettudósnak, szociológusnak, pszichológiai kutatónak, genetikusnak, építésznek, politológusnak, közgazdásznak, agykutatónak, fizikusnak... Szóval tényleg szinte mindennek. És kis túlzással az lehetnék,ami csak akarok. Jó, persze nem vagyok géniusz. Jól tanulok, jók a képességeim, nagyon jól terhelhető és kitartó vagyok. De mit tud tenni egy tinédzser ilyen helyzetben? Nem tudok egyetlen fókuszpontot találni, mert minden egyes alkalommal, amikor megpróbálom, úgy érzem, hogy elveszítem önmagamat. Legszívesebben polihisztor lennék, de ugye a mai világban erre már nincs lehetőség. És természetesen ott van a teher is, hogy olyan pályán kössek ki, ami társadalmilag elismert, jól fizet, és nem okozok vele "csalódást".

Így most az egyetemi felvételi ponthatárok kihirdetésének éjszakáján nagyon nem hagy nyugodni ez az egész. Próbálok minden szakleírást elolvasni, de mint ahogy írtam, nem tudom elképzelni, hogy csak egy dologra koncentráljak. És ez tudom, hogy bizonyos szempontból rossz, mert mérhetetlenül sokfelé szóródik szét az időm, energiám.


Bárki tanácsát, meglátását szívesen fogadom. Kérlek írjátok le a gondolataitokat, tapasztalataitokat, hátha segít valamit. És az esetlegesen hasonló cipőben járó társaim jelentkezését is várom. Hátha inspirálóan hatunk egymásra :)

Előre is köszönöm, ha valaki válaszol erre az elég lehetetlen kérdésre!



2017. júl. 27. 00:50
 1/8 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem utána sem jártál a dolgoknak, csak a neve alapján tetszettek meg neked ezek a témakörök. Festő, író mondjuk szerintem alapból kuka, nem lehet megélni belőle, hobbinak jó lesz. Fizikával kb elmehetsz tanárnak. Mi az hogy agykutató? Természettudós? Pontosan hogyan képzeled el az álommunkádat? Egy laborban kisérletezel, könyvek fölött görnyedsz, épületeket tervezel, vagy más emberek bajával foglalkozol? Járj utána mindegyik témának, kérj tanácsot hozzáértőktől (ne itt gyakorin), és mérlegelj.
2017. júl. 27. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
79%

"És természetesen ott van a teher is, hogy olyan pályán kössek ki, ami társadalmilag elismert, jól fizet, és nem okozok vele "csalódást". "


Ha csak emiatt választasz pályát, nagyon rossz és szenvedésekkel teli életed lesz, csak úgy mondom.

2017. júl. 27. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
76%
Nem csak azt kell kitalálnod, hogy mit tanulj, hanem egy szerepet is el kell képzelned magadnak, amit egész életedben csinálhatnál, és amihez passzol egy adott egyetem adott szakja. Például, ha emberek előtt látod magadat magyarázni, vagy emberek melletti segítő szeretnél lenni, gyárban dolgozni vagy laborban, az nagy segítség. Ha többféle szimpatikus dolog van, olyan irányt válassz, amiből pl kutató és gyártási menedzser is lehetsz, szóval valamit, ami többféle irányt nyitva hagy. Én a tudományterület választását nem érzem olyan drasztikusnak, mert oké, elmélyedsz valamiben egy kicsit jobban, és nehéz pontosan belőni, hogy mi legyen az a valami, de nem az van, hogy elmész kémiára, és akkor csak kémiáról tanulsz egész életedben, hanem ugyanúgy foglalkoznod kell a kapcsolódó tudományágakkal, mert önmagában egyik tudomány sem tud igazán létezni. És amit mondjuk nem szívesen csinálnál folyton, de nem tudnál nélküle élni, azt megtarthatod hobbinak. Én például mindig imádtam a nyelvtant, az irodalmat, imádtam írni és olvasni, nyelveket tanulni, vonz valami a közgazdaságban meg egy csomót olvastam pszcihológiáról, mégis, a mai naptól kezdve - hihi, jó érzés leírni - orvostanhallgató vagyok, mert az oké, hogy van egy csomó dolog, ami érdekel és amit imádok, de az egész életemben nem kizárólag olyasmivel szeretnék foglalkozni, ami intellektuálisan megmozgat, hanem valamivel, amibe egy más szinten - hivatási szinten - is szerelmes tudnék lenni, és ilyesmiből - szerintem - azért mindenkinek jóval kevesebb van. Mert oké, hogy a legtöbbünket mindenféle témakörök érdeklik, de nem lennénk mindannyian ugyanannyira jól és ugyanannyira szívesen tanárok, mérnökök, kutatók, orvosok, satöbbi.
2017. júl. 27. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
81%

Szia!


Habár nem teljesen járunk egy cipőben, de hasonlóan sok minden érdekel engem is. De csak nagyon kevés dolgot tudok elképzelni életem hivatásának.

Érdekelnek a nyelvek, mégsem tudom elképzelni, hogy egész életemben nyelveket tanuljak, hogy nyelvész vagy tolmács legyek.

Nagyon érdekelnek az őslények, a dinoszauruszok, a kövületek és sok régészeti témájú könyvem van. De nem szeretném a földet túrni vagy a csontokat vizsgálni a nyugdíjazásig, hobbinak viszont nagyon jó.

Imádok olvasni, mégsem gondolom, hogy az lenne a hivatásom, hogy egész álló nap olvassak XD. A festő és az író is hasonló, mint az olvasás. Csak nagyon tehetségesek tudnak belőle megélni. A legtöbb író és festő szegény, mint a templom egere. Hobbinak azonban mindkettő tökéletes.

A suliban mindig kitűnő voltam és minden érdekelt, ezért eleinte fogalmam sem volt, hogy melyik tárgy legyen a kedvencem, melyikkel foglalkoznék szívesebben a szabadidőmben. Aztán idővel néhány tárgyat már nem tanultam olyan lelkesen, mint a többit. Mindig megtanultam, amit kellett, de már nem olyan szívesen. Ezek mellett pedig lettek olyan tárgyak, amiknek már szinte vártam a tanulását. Azonban még mindig rengeteg tárgy volt (biosz, kémia, föci, infó, matek, töri). De rájöttem, hogy inkább reálos vagyok, mint humán. És, hogy a biosz meg a kémia a legnagyobb szerelmeim. A többi felsorolt tárgyat is nagyon szeretem, de nem tudom az általuk elérhető szakmákkal elképzelni az életemet.

Ezután már csak meg kellett találnom azt az 1-2 munkát, ami kapcsolódik a kémiához és a biológiához. Gondolkoztam azon, hogy tanár legyek, de szerintem nem lenne elég idegzetem annyi gyereket fegyelmezni, főleg, hogy ezt a két tárgyat általában nem szeretik a gyerekek és folyton elkalandoznak.

Aztán ringbe szállt az orvosi és az állatorvosi hivatás, ahol győzött az általános orvos.

És minél többet gondolkoztam az általános orvosin, minél többet olvastam utána, vagy kérdeztem meg orvosis ismerőseimet, annál inkább éreztem, hogy igen, ez az. Szóval most az orvosira készülök.

Gratulálok előző (azt hiszem #2), remélem 2 év múlva ilyenkor én is orvostanhallgató leszek. :)


Próbálj meg szelektálni az érdeklődési körödben. Ahogy az előző válaszokban is írták képzeld el az életedet pszichológusként vagy festőként vagy fizikusként. Nem csak jó oldalai vannak a hivatásoknak. Kérdezgess meg hozzáértőket, olyan ismerősöket akik az adott dolgot tanulják vagy már dolgoznak.


Sok sikert! :) Biztos vagyok benne, hogy fogsz találni olyan dolgot, ami megfelelő neked.

2017. júl. 27. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy válaszoltatok. Igen, azt én is leírtam, hogy igaz, hogy lennék pl. író, de meg is akarok élni. Tehát az csak hobbinak marad. Ezzel csak azt akartam szemléltetni, hogy mi lenne, ha csak az érdeklődésemen múlna a dolog. Persze ez sokkal összetettebb, én is tudom. Természetesen utánajártam már. A felvi.hu -n már minden szakleírást elolvastam többször is. Évek óta végigolvasom a HVG felsőoktatási kiadványát is. Mindenki mondja, hogy csak idő kérdése és letisztul előttem, hogy mit akarok, de telik az idő, azonban előrébb nem kerülök.
2017. júl. 27. 13:31
 6/8 anonim ***** válasza:
49%

"Fizikával kb elmehetsz tanárnak"


Fizikus diplomával ismerősöm a Nokia Solutionsnál fejlesztő, nettó 500-as fizuval, olyat is ismerek aki pénzintézetnél elemző.

Nem kéne hülyeségeket összehordani, ha valamiben nem vagy benne.

2017. júl. 27. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
75%

Nekem is sok tervem van a jövőmmel kapcsolatban :) Leírom sorrendben, csak hogy lásd van másnak is sokféle terve :D


Számítógép-szerelő, karbantartó > Festő/mázoló vagy Burkoló > Tehergépkocsi vezető > Autóbusz vezető > Villamosvezető vagy Mozdonyvezető. Én ilyen szakirányokban tudom magam elképzelni, valósíts meg te is annyit amennyit csak tudsz! ;)

2017. júl. 27. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Vegyész

vegyészmérnök

könyvelő

pilóta

informatikus

grafikus

gyógyszerész

rendőr

biomérnök

énekes

rendező

színész

tanár

tiszteletes (pap)

2017. okt. 22. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!