Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Milyen alapon követelik meg a...

Milyen alapon követelik meg a nyelvvizsgát a hallgatóktól, ha az egyetemi oktatók sem beszélnek nyelveket?

Figyelt kérdés

Először az oktatóktól követeljük meg a VALÓDI nyelvtudást, és majd utána lehet elvárni a hallgatóktól is.


Egyébként elkeserítő azt látni, hogy úgy lehet ma PhD-fokozatot szerezni, hogy elég egy középfokú nyelvvizsga (de, igazam van, tessék csak megnézni a frissen doktorit szerzettek önéletrajzát az egyetemi honlapokon!; rengeteg az ilyen), nemhiába mondják egyre többen az egyetemi szférából, hogy az évi kb. 1000 doktori fokozatot szerző közül csak 120-140 érdemli meg a doktori címet. A többiek csak dísznek kapják, mert ez az előírás. De vajon miért süllyedünk évről évre lejjebb a ranglistákon... (Nyugodtan tessék beleolvasni a kari honlapokon elérhető doktori dolgozatokba! A többség szakdolgozati szinten teljesít.)


Visszatérve a kiindulóponthoz: először az oktatók tudjanak angolul órát tartani, csak utána lehet előírni a hallgatóknak a nyelvi követelményeket. Egyébként nyelvvizsga helyett annyi kellene csak, hogy az első évben az oktatás és a vizsgáztatás nyelvévé az angolt kell tenni, nem pedig a lehúzásos nyelvvizsgamaffiát erősíteni. Mondjuk el is bukna a 22 000 oktatóból legalább 20 000...


Még annyit a Rendes nyelvvizsgákról, hogy azokat időtartamra adják (1-2 év), mert bizony az nem ér semmit, ha valaki azzal villog, hogy letett egy vizsgát 5-10-20 évvel ezelőtt.


Te mit gondolsz?


2018. ápr. 1. 11:53
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
88%

1. Nem tenném az oktatás és a vizsgázás nyelvévé az angolt, sokszor magyarul is elég nehéz:S, főleg a hallgatóknak:) És ha valaki megbukik, akkor az azért legyen, mert a szakmai anyagot nem tudja, ne a nyelvi nehézségek miatt.

2. Szóval, ha az oktató h*lye, akkor a hallgató is nyugodtan h*lye maradhat? - ezzel végképp nem értek egyet.

3. 1-2 év túl gyors elévülés. Főleg, ha valaki egyszer már stabil nyelvtudást szerzett, az nehezen évül el. Pl. az én nyelvvizsgám 20 éves, és az utóbbi 10 évben ritkán használom a nyelvet, de ha mégis, tudom használni, mert korábban 10 éven át naponta foglalkoztam vele! Ugyanígy nyugdíjas ismerősöm is aktívan részt tudott venni angol nyelvű vendégekkel való társalgásban, pedig évtizedek óta nem használta a nyelvet - én is nagyon meglepődtem! DE! 1 (max. 2) ismétlő vizsgát támogatnék, mondjuk az első után 3-5 évvel.

4. A PhD képzés sajnos tényleg tömeg-képzés lett, de erről nem a hallgatók tehetnek, ha megcsinálhatják, miért ne élnének a lehetőséggel? Ezen a téren jelentős szigorítás kellene:(

2018. ápr. 1. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
67%

Én nem látom olyan rossznak a helyzetet, mint Te. Minden phd alapfeltétele a nyelvvizsga. Ez nem csak az angol lehet (német; francia; spanyol...).

Azzal sem értek egyet; hogy 1000 phd-ből csak 140 a szakmailag jó. A kérdező biztosan és polihisztor, hogy minden phd dolgozatot elolvasott és szakmailag értékelt és arra a következtetésre jutott, hogy alig ütik meg a szakdolgozati szintet.

A középfokú nyelvvizsga nem egyenértékű az anyanyelvi beszéddel. Nem értem, hogy itthon miért is kéne tudni minden phd-s embernek tökéletesen angolul előadást tartania.

Ha a phd-sektől megkövetelik a középfokú nyelvvizsgát akkor nyugodtan meg lehet követelni a hallgatóktól is. Sőt a felsőoktatásba való belépésnek is alapfeltétele a nyelvvizsga nemsokára (ezt támogatom).

Való igaz, hogy egy 20 éves nyelvizsga mögötti tudás meg tud kopni.

2018. ápr. 1. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
45%

"Milyen alapon követelik meg a nyelvvizsgát a hallgatóktól, ha az egyetemi oktatók sem beszélnek nyelveket?"


Én kiegészítem a kérdést:


Milyen alapon követelik meg a nyelvvizsgát a hallgatóktól, ha az anno egyetemet végzetteknél még ez nem volt követelmény és például egy magyartanár a b.dös életben nem is fogja használni a munkája során, tehát úgyis elfelejti a tanult idegen nyelvet?!


Milyen alapon követelik meg a nyelvvizsgát a hallgatóktól, ha nem biztosítanak hozzá MINŐSÉGI nyelvoktatást az iskolákban és nem veszik figyelembe az egyéni nyelvérzéket?!


Attól, hogy valaki nem beszél idegen nyelveket, még lehet jó a maga szakterületén, ha meg külföldi cikkeket, tanulmányokat akar, majd úgyis megtanulja idővel azt a nyelvet, ami neki kell.


Több ezer diploma van bent ragadva, mert a diákok nem tudják megszerezni hozzá a nyelvvizsgát - na ezzel kellene valamit kezdeni.


Nem mindenki nyelvzseni és nem mindenkinek van több százezre külön órákra vagy szabadideje munka mellett.


Bizony, akiknek megvan a nyelvvizsgájuk, de nem használják a nyelvet, idővel úgyis elkopik a tudásuk, tehát SEMMI ÉRTELME!!!

2018. ápr. 1. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
35%
A 3-as mondd valamit, ment a zöld pacsi :-)
2018. ápr. 1. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
68%

Elég jelentősen visszaveti az ország gazdasági erejét és a vonzerejét a befektetésekhez az, hogy itthon senki nem beszél egy idegennyelvet se. Ha leszólítanak valakit az utcán, akkor elfordítják a fejüket, mások meg csak mutogatnak vagy makognak. Ezzel szemben ellátogatunk Dániába, gyakorlatilag a legutolsó parasztig mindenki képes angolul kommunikálni. Ami azt illeti, multicégek azért már megkövetelnek legalább egy idegennyelvet, ha nem betanított munkáról van szó. Pontosan azért tűnik úgy, hogy egy magyartanár soha nem fog angolt használni, mert alapból nem várja el senki ettől az oktatási rendszertől, hogy a közszférában bárki tudjon angolul és még csak szóba se jöhet, hogy külföldi diákok tanuljanak magyarul, így aztán nincs is szükség a külvilággal való kommunikációra. Az meg érdekes, hogy már egy magyar tanártól se várjuk el a nyelvtudást, függetlenül attól, hogy úgy a magyar nyelvtan sajátosságai is könnyebben megérthetőek, ha van idegennyelvekből referencia.


Azt pedig meg kell érteni, hogy a felvételikövetelmények szigorítása arra szolgál, hogy a degenerált egyetemi felvételizőket kiszűrjék. Nem az a baj, hogy túl sok egyetemista van, hanem hogy túl sok alkalmatlan egyetemista van. Ez egy fokkal jobb szűrő, mint az érettségi, ennyi előnyös tulajdonság pedig már pont elég, hogy követelmény legyen.


Az angol oktatás jó ötlet, nemzetközivé tenné az egyetemeket, de én egyelőre csak a mesterképzésekre korlátoznám, addigra nyelvvizsgával már mindenkinek rendelkeznie kell.

2018. ápr. 1. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
10%

"Ezzel szemben ellátogatunk Dániába, gyakorlatilag a legutolsó parasztig mindenki képes angolul kommunikálni."


Hát persze! De miért is? Mert ott teljesen más az oktatási rendszer és minőségi a nyelvoktatás!


Azért ne hasonlítsd már össze a magyar közoktatással, ami még arra sem elég jó, hogy a diákok a saját anyanyelvükön helyesen tudjanak írni-olvasni és főleg: szöveget értelmezni.

2018. ápr. 1. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
56%

"Az meg érdekes, hogy már egy magyar tanártól se várjuk el a nyelvtudást, függetlenül attól, hogy úgy a magyar nyelvtan sajátosságai is könnyebben megérthetőek, ha van idegennyelvekből referencia."


Ez nem igaz!


A magyar nyelvtan teljesen elsajátítható idegennyelvi referencia nélkül is és több nyelv egyidejű tanulása még zavaró is lehet kellő alapozás nélkül.


Egy magyartanárnak (bocsi, de ez egybeírandó) meg igenis semmi szüksége az angol nyelvre a mindennapi tanítási munkája során és multi céghez meg végképp semmi köze.


Aki olyan céghez akar menni dolgozni, ahol ez elvárás, az majd megtanulja az adott idegen nyelvet, de a jelenlegi közoktatás színvonala erre alkalmatlan, ezért nem is elvárható, hogy ilyen oktatási rendszerben zéró különórával bárki is nyelvvizsgát szerezzen - egyébként meg a nyelvtudás nem egyenlő a nyelvvizsgával...!

2018. ápr. 1. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
42%

"Azt pedig meg kell érteni, hogy a felvételikövetelmények szigorítása arra szolgál, hogy a degenerált egyetemi felvételizőket kiszűrjék."


Szóval szerinted, akinek pl. nincs nyelvvizsgája az már degeneráltnak számít?!


Hát, "gratulálok"!


Szerintem viszont sokkal degeneráltabb az, aki egy nyelvvizsga meglétének vagy hiányának alapján akarja megmondani/kiszűrni, hogy ki alkalmas az adott nem nyelvi szakra....

2018. ápr. 1. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
16%

6#


Ez teljesen nyilvánvaló, ezért legyen a felsőoktatás is nyomorék! Fordítva ülsz a lovon, ha szerinted az a helyes, hogy az egyetemi színvonalat kéne a közoktatás szintjéhez igazítani.


7#


"nyelvtudás nem egyenlő a nyelvvizsgával" a diploma meg nem egyenlő a tudással, hogy jön ez ide? Ha megkövetelik a nyelvvizsgát, vagy a szakirányú szakképesítést, akkor anélkül be se hívnak interjúra.


Senki nem írta, hogy idegennyelv nélkül nem lehet magyar nyelvet oktatni. Pontosan a nyelvtannáciskodásból is látszik, hogy nem sikerült megérteni a nyelvoktatás lényegét. A cél a kommunikációkészség.


Igen, a követelmények azért léteznek egyáltalán bárhol, hogy szűrjék az alkalmatlanokat és a nyelvvizsga jobb hatásfokkal rendelkezik, mint az érettségi - ezt írtam le. Te pedig úgy értelmezed, hogy azt mondtam, hogy akinek nincs nyelvvizsgája, az degenerált. Szemmel látható, hogy a magyar nyelv elsajátításában inkább neked voltak bajaid, hiszen értelmezni sem tudod, hogy mit írtam. Ne haragudj, ez óvodás szint. Itt azért egy alapvető vitakultúrával már kéne rendelkezni.

2018. ápr. 1. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
61%

Azért gondolkodjatok már el ezen:


Adva van egy nagyon jó magyartanár, aki szívvel-lélekkel végzi a munkáját, szereti a gyerekeket, jól magyaráz, de nincs nyelvvizsgája.


A másiknak van nyelvvizsgája, sőt kettő is, viszont utálja a gyerekeket, unja a munkáját és emberileg is kifogásolható a viselkedése.


Akkor most melyikük alkalmasabb tanárnak?


Az, akinek van nyelvvizsgája, mert az a követelmény?!


De az, hogy a gyerekek szenvednek az óráin, rettegnek tőle, nem kapnak minőségi oktatást, az persze nem baj ugye?! Az a fő, hogy a multiknak megfelel és lehet villogni a statisztikával, igaz?!


Na, hát ezért tart ott a mai oktatás, ahol tart!


Mert soha nem az emberi alkalmasságot nézik, hanem a bizonyítványok meglétét.


Ó, hát ennek van két közép meg egy felsőfokú nyelvvizsgája, ez alkalmas!


EGY FENÉT!

2018. ápr. 1. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!